Scorpion

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Gizli ajanın zehirsiz akrep öyküsü
Ülkemizde oyun sektörü daha emekleme aşamasında, bazı projeler çıktı, bazıları halen geliştiriliyor. Ancak yurtdışında durum böyle değil. Oyun sektörü büyük paraların döndüğü, çoğu kişinin ekmek yediği, gelişmiş bir halde. Son yıllarda Rusya ve Doğu Bloğu ülkeleri dijital eğlence işine iyice girdi. Genel olarak bu ülkelerden çıkan oyunlar, çok ahım şahım olmasalar da, klasik tabirle gene bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Rusya’da sadece Rus yapımcıların katıldığı oyun fuarları oluyor. “Söz neden buradan açıldı?” diye soracak olursanız, gene Rus bir firmanın geliştirmekte olduğu, PC’ye çıkartacakları bir projesi var.

Akrep Kral

Scorpion (Ne sıra dışı isim ama), B-COOL Interactive adındaki bir firma tarafından geliştiriliyor. Firmanın daha önce yaptığı başka projesi olmadığı için, burada geçmişin hesabını bırakıp, direk olarak yapıma geçiyorum.

Oyunun konusu 2030’un başlarında geçiyor. ICTS adına çalışan gizli bir görevliyiz. Amacımız düşman bölgelerine sızmak ve gerekirse kelle uçurmak. Zenith şirketinin aktivitelerini araştırmak üzere görevlendiriliyoruz. Ancak bu aktivitelerin hiç de sıradan olmadığı ortaya çıkıyor, işler karışıyor. Kısaca kazın ayağını görmüş oluyoruz. Aslında hikaye klişe, ama yapımın saçma bir konuya sahip olmasından, klasik bir senaryoyu işlemesi daha iyi.

Scorpion
"En soldaki asker Helghan'daki savaşta ISA'dan kaçan bir Helghast olabilir mi? Cevabı reklamlardan sonra."

Scorpion, FPS türünde bir oyun. Belirtilene göre gizlilik elementlerini aksiyonla harmanlıyor. Hatta yayınlanan materyallere bakarsak, aksiyonun dolu olduğu kendini belli ediyor. Gelelim Scorpion’nun ayrıntılarına; aslında çoğu oyunda artık karşımıza çıksa da, silahların geliştirilmesi gibi bir seçeneğimiz var. Misal elimizdeki bir taramalının daha çok hasar vermesini sağlayabileceğiz. Silahlar dışında karakterimiz evrim geçirecek. Düşmanları çok daha kolay ve etkili bir şekilde dize getireceğimiz, paranormal fiziksel güçlerimiz olacak. Olması da lazım, çünkü Scorpion’daki rakipler arasında çirkin yaratıklar, değişmiş insanlar yer alıyor. Tabii bu kadarla da sınırlı değiller. Zira oyun Cyberpunk Dünya’da geçiyor. Bu bağlamda F.E.A.R.’dan fırlamışa benzeyen silahlı askerlerle, Drone’larla da uğraşacağımızı belirteyim.

Karışık tat

Arada F.E.A.R. kelimesi geçti, farkındayım; çünkü videolara ve ekran görüntülerine göz atarsak Scorpion içindeki bazı modellemelerde, bölüm tasarımlarında Doom 3, F.E.A.R. ve TimeShift’i etkisi gözüküyor. Üçü bir arada gibi böylesi bir tat geliyor Scorpion’dan. Ama bu kötü değil. İyi oyunların iyi taraflarını alıp kullanmak, bunu iyi bir oynanış ve sunumla yapmak güzel netice verir. Scorpion’nun grafiklerine bakarsak, fena gözükmüyor, kısaca iş yapar.

Oyunun hit bir yapım olacağını sanmıyorum, ama yapımcılar bir şeyler üretmeye çalışıyor ve şimdilik ortaya çıkardıkları bir sonuç var. Eğer B-COOL Interactive aksiyonu ve oynanışı iyi kotarırsa, oynayabileceğimiz iyi bir oyun çıkacak gözüküyor. Birçok kötü oyundan sonra Ruslara bir şans daha veriyorum
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.01.2022 00:35
Kalan Karakter : 300 Gönder
Scorpion

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×