1/2

Scribblenauts

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Aklınıza gelen her şey, tek bir kelimeyle karşınızda
Platformlar NDS
Scribblenauts
  • Yapımcı - Yayıncı 5th Cell - Warner Bros. Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
Merlin Puanı 90
Artılar Oyuncunun isteğine göre bölüm ilerleyişini belirleyebilmesi, böylece oyunun kendini tekrar etmiyor oluşu
Eksiler Kontroller bazen can sıkıcı olabiliyor
Evinizde, iş yerinizde veya sokakta, kısacası günlük yaşantınızda karşınıza irili ufaklı birçok sorun çıkabiliyor. Tabii ki bunların üstesinden gelebilmek için bir takım yöntemler, alternatif seçenekler mevcut. Düşünce faktörü, sınırları olmayan bir evren olsa da, hayata geçirilmesi mümkün olan kısmı oldukça azdır. Çoğu kez uçuk şeyler düşünebilir, istediğimiz şeyler hemen hallolsun isteriz. Sanal dünyada bunların büyük bir bölümünü yapabiliyor, özgürce hareket edebiliyoruz. Fakat bu kez işler biraz daha kolaylaşıyor.

Sen nasıl istersen
Scribblenauts, 5th Cell tarafından Nintendo DS için geliştirilen bir bulmaca oyunu. Yapımda Maxwell isimli bir karakteri kontrol ediyoruz. İçinde yer alacağımız maceraların hem zaman hem de mekan olarak birbirinden farklı olduğunu söyleyebilirim. Yapım, oynanış mekaniği olarak oyuncunun hayal gücüne odaklı bir işleyiş gösteriyor. Yani siz ne düşünürseniz, bunu gerçekleştirebilme şansınız çok yüksek.

Ana menüde toplamda 10 farklı bölüm, her birinin altında da onlarca farklı bulmaca yer alıyor. Oyundaki amacımızdan bahsedecek olursak, oynanış olarak her bölümde farklılık gösterse de, aslında iki temel noktaya odaklı olarak ilerliyoruz. Bir puzzle tarzında hazırlanan her bölümde bir adet yıldız yer alıyor. Bu kimi zaman deniz altında, kimi zaman bir dağın tepesinde, kimi zaman ise bir ayının yuvasında bulunuyor. Elde edebilmek için ilk bulmaca tarzı; bölümlerdeki insanlar sizden yardım istiyor ve yerine getirirseniz yıldıza sahip olabiliyorsunuz. İkinci bulmaca tarzı ise, yıldıza ulaşabilecek yolu oluşturabilmek. Tüm bunları yapabilmek için İngilizce bilginizi konuşturmanız gerekiyor.

Scribblenauts


Bana fikrini söyle, söz veriyorum sana gülmeyeceğim
Şimdi oyunun işleyişine birkaç örnek vererek açıklık getirelim. Örneğin ulaşmak istediğiniz yıldız, büyük bir ağacın tepesinde yer alıyor ve ona ulaşmak için ağaca tırmanmanız mümkün değil. Burada devreye sizin hayal gücünüz giriyor. DS dokunmatik ekranının sağ üst köşesinde bir kalem simgesi yer alıyor. Buna bir kez tıkladığımızda klavyeyle karşılaşıyoruz. Şunu belirtmekte fayda var ki yazacağınız yüzlerce, belki de binlerce kelime, size kullanabileceğiniz araçlar olarak geri dönüyor. Eğer klavye ekranında “UFO” yazıp onaylarsanız, bir UFO’ya sahip olabiliyor ve ağacın üst kısmına uçarak yıldızı alabiliyorsunuz (el yazısına da imkan tanınıyor). Tabii ki bu sadece bir örnek. İsterseniz bir helikopter, uçak veya roket dahi alabilirsiniz.