1/3

Second Sight

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Gizemli bir geçmiş, özel güçleri olan bir adam ve bitmek bilmez baş ağrısı...
Platformlar XBox
Second Sight
  • Yapımcı - Yayıncı Free Radical Design - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 80
Artılar Harika grafikler. Oldukça başarılı senaryo işlenişi.
Eksiler Kamera problemi! Kontrollere bir türlü hakim olamama.

…tanrım, bu baş ağrısından ölebilirim. Sanki her şey üstüme geliyor, avuçlarına almış tüm kemiklerimi sıkıştırıyor. Kafatasım mengene içine alınmış gibi. Bu kadar acıya daha ne kadar dayanabilirim? Derinden başka hisler de kaplıyor içimi. Sanki, sanki bir şeyler içimde harekete geçiyor. Haykırmak istiyorum, ama bu lanet olasıca odada ne beni duyan var, ne yardıma gelen. Ellerim ve bacaklarım yatağa kilitlenmiş. Ben suçlu muyum? Belki de öyleyimdir, hiçbir şey hatırlamıyorum ki. Acaba yüzüm nasıl görünüyor? Her yerimin sargı da olduğunu hissediyorum, ama dokunamamak daha da kötü. İşte yine başlıyor. İçimdeki o kötü his harekete geçti.

Bu kilitleri nasıl açtım ben? Tanrım, bana neler oluyor? Camda yansıyan; yara bere içindeki adam, ben miyim? Bana neler oldu böyle?!. Kimse yok mu?..

What happened to me? And who… Who am I?

Oyun piyasası yaratıcı olmayı gerektiren bir sektör olsa da, çok satanları taklit etmenin ya da daha iyimser bir ifade ile; beğenilen türlerde ürünler sunmanın, sıkça görüldüğü bir piyasa. Yeni bir tür çığır açmışsa, mutlaka benzer oyunları yapılır. Bahsi geçen “tür” tabiri caiz ise tam anlamıyla tüketilene kadar aynı oyunlar arka arkaya raflarda yerini alır. Son dönemde ise hafızasını kaybetmiş ve olağanüstü güçlerle donanmış olduğundan habersiz pek çok karakteri yönettik. (Psi-ops, Breakdown vs…) Şahsen, eskilerin efsane adventure oyunu ‘Sanitarium’dan bu yana, hafızasını kaybetme konusu hiç inandırıcı gelmemişti. Ta ki Second Sight ile karşılaşıncaya kadar. İlk defa bir oyunun açılış demosunda izlediğim; ‘Ben kimim?’ sendromu beni bu kadar etkiledi. Peki neydi bu sendromun ayrıntıları? Buyurun…

Second Sight, psikolojik roman tadında ilerleyen senaryoya sahip, aksiyon adventure oyunu. Birbirini tamamlayan iki hikaye arasında gidip gelmeleri sık sık yaşıyoruz. İlk izlediğimiz demoda, ameliyata alınmak üzere hastane koridorunda (hastane olduğu meçhul) ilerleyen birinin gözünden olayları izliyoruz. Çok ağır yaralı olduğumuzdan, hatta halâ hayatta olmamızın mucize olduğundan bahsedilirken, uyuşturucu ile bayıltılıyoruz. Uyandığımızda yaralı halimizi görüp gözlerimize inanamıyoruz, ancak asıl sürprizi kazandığımız üstün yetenekleri fark ettiğimizde yaşıyoruz. Hastaneden çıkmak için verdiğimiz mücadele oyunun alıştırma bölümünü teşkil ederken, araya giren bir video ile 6 ay öncesine gidiyoruz. Gerçek kimliğimizin; Gordon Freeman benzeri bir tipe sahip olan, John Vattic isimli doktor olduğunu anlıyoruz. Sibirya’ya düzenlenecek olan gizli operasyonun bir parçası olacağımızı ve doktor olsak da temel askeri eğitimlerden geçmemiz gerektiğini öğreniyor, oyunun alıştırma bölümünü tamamlıyoruz. Traning bölümünü tamamlamamızla sargılar içindeki halimize geri dönmemiz bir oluyor. Yani iki hikayenin birleşeceği noktaya kadar sürekli gidip gelmeler yaşayarak, atmosferi üst düzeyde olan oyunu ve senaryonun eksik olan parçalarını tamamlıyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×