Sega Rally Revo

Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
PSP'de Rally devrimi
Platformlar PSP
Sega Rally Revo
  • Yapımcı - Yayıncı Bugbear Entertainment - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 85
Artılar Heyecanlı atmosfer, çok sayıda araç, arcade-simülasyon dengesi.
Eksiler Müzikler, daha fazla tema olabilirdi
Yılların eskitemediği firma Sega, Rally Revo ile tüm yeni nesil platformlarda yerini aldı. Pc, Play Station 3, XBox 360 ve PSP’de aynı anda pilot koltuğuna oturan yapım, tahmin edilenden daha iyi bir performansla son zamanlarda çıkan rakiplerinden sıyrılarak dikkatleri üzerine çekti.

Start

Açıkçası yapım ne tam bir arcade, ne de katıksız bir simülasyon. Ancak bu onun kötü olduğu anlamına gelmiyor, aksine yapımı çok daha eğlenceli ve oynanabilirliğini yüksek tutuyor. Zira iki platform arasında öyle bir denge yakalanmış ki hiç birinin eksikliğini hissetmiyorsunuz. Katıksız bir simülasyon tutkunu mutlaka bazı eksiklikleri hissedecektir, ancak PSP’de simülasyon oynamakta ne derece doğru olduğu tartışılır. Bu konsolun kötü olduğundan değil, daha çok PC kadar yetenekli olmayışından. Nede olsa çoğumuz bir el konsolunda daha çok eğlence bekliyoruz.

Telaşlı ya da şipşak bir oyun çevirmek isteyen arkadaşlar için yapım profil yaratmadan ya da profil seçmeden de menüye girmeye olanak veriyor. Biz yinede klasik öğeler taşıyan profil işlemlerini tamamlayarak ana menüye ulaşıyoruz. Bu noktada yapım bize dört faklı mod sunuyor. Bunlar Quick Race, Championship, Time Attack, Multiplayer. Championship modu kendi altında Premier, Modified ve Masters olmak üzere 3 ana kategoriye ayrılıyor. Bu kategorilerden ilk ikisi başta oynanabilir iken şampiyonayı kazandığımız vakit kilitli olan son kategori de açılıyor. Her kategori kendi altında Amateur, Professional, Expert ve Final bölümlerine ayrılıyor. Her kupa kendi içinde en az 2 en çok 3 Rally kupasına ve her Rally kupasıda kendi içinde 3 ya da 4 yarışa ayrılıyor.Anlayacağınız elimizde 3 ana şampiyonamız ve bunların altında oynanmayı bekleyen onlarca yarış bizi bekliyor. Bu bakımdan Sega Rally Revo hayli tatmin edici bir içerik taşıyor ve saatler boyunca kendinizi kaptırarak yarışmak kaçınılmaz oluyor.

Lastik Seçimi

Onlarca yarıştan bahsettik fakat bunların ne olduğu ve tamamlayıcı öğelerinden de bahsetmeden olmaz. Safari temasını taşıyan çorak-yeşillik alanlardan ıslak, çamurlu kanyonlara yahut karlı Alp’lere kadar farklı atmosfere sahip alanlar yarışılmak üzere bizi bekliyor. Sega masraftan kaçınmamış ve 30 üzerinde aracın lisansını alarak oyuna aktarmış. Ford, Peugeot, Seat, Subaru, Mitsubishi, Citroen, Skoda gibi firmaların Rally arabaları olduğu gibi Hummer gibi beklenmedik araçlarda zamanla yapımda bonus olarak karşımıza çıkıyor. Yarışlar öncesinde hangi temalara sahip alanlarda direksiyon sallayacağınız gösteriliyor ve sizden hangi tip yol şartı ağırlıkta ise ona göre 3 farklı lastik tipinden birini seçmeniz isteniyor. Karlı bir yolda slim lastik kullanamayacağınız bir gerçek, ancak eğlenmek için dahi farklı lastik tiplerinin yol tutuşuna etkileri görmeye değer.

Şampiyona modunda oynarken bahsettiğim tüm araç ve yollar Time Attack modunda da mevcut. Açık olan ve açmış olduğunuz yol ve araçlardan birini seçerek yarışa başlayabiliyoruz. Yalnız Time Attack modu Championship’ten çok daha acımasız. Zira Championship modunda amatörden profesyonelliğe doğru iyi ayarlanmış bir yapay zeka zorluğu mevcut. Time Attack’ta ise verilen kısa süre dolmadan mutlaka diğer Check Point’e ulaşmış olmanız gerekmekte. Yoksa anında diskalifiye oluyorsunuz. Bu bakımdan yollar hata affetmiyor, yanlış bir manevra sonucu aracı toparlamaya çalışırken geçen süre diskalifiye olmanıza yetiyor. Yapılan hırs sonucu elinizden gelebilecek bazı kazalardan sonra pişman olabilirsiniz. Örneğin PSP’nin fırlatılmaya müsayit bir konsol olması, daha sonra pişmanlıkla sonuçlanabilir; uyarmadı demeyin(!). Yapımın arcade-simülasyon dengesini çok iyi kurduğundan bahsettik, grafiklerde göze hayli hoş görünmekte. Müzikler pek iyi olmasa da araçların bulundukları zemine göre faklı tekerlek ve sürtünme sesleri çıkartmalarını Co-pilot’un yol tarifi tamamlıyor ve sizi bir rally atmosferine sokuyor. Unutmadan… Yapım multiplayer modu da içeriyor ve Game sharing özelliği de kullanılabiliyor. Game sharing ile arkadaşınızın PSP’sinde Sega Rally oyunu olmasa dahi bu özellik sayesinde oyun paylaşımı sağlanarak birlikte wireless ile yarış keyfi yaşanabilmekte.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2024 09:04
Kalan Karakter: 300 Gönder
Sega Rally Revo
İlginizi Çekebilir