Serious Sam HD: The First Encounter

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Eski dost geri döndü!
Platformlar PC
Serious Sam HD: The First Encounter
  • Yapımcı - Yayıncı CRO Team - Steam
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
9 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%67
Artılar Durmak bilmeyen aksiyon, basit oynanış, halen eğlenceli
Eksiler Bazı grafiksel hatalar olabiliyor
FPS tarzındaki en iyi oyunların grafikleri, taktiksel oynanışları, bölüm tasarımları, yapay zeka kontrolü vs… her zaman önde. FPS türünü değiştiren ilk Half-Life bunun en bilinen örneklerinden biri. 2001’e dönersek Serious Sam’i hatırlayacaksınız. Sam’de ne vardı? Yapay zeka, taktiksel oynanış, sivrilen bölümler? Hayır, aslında grafikleri zamanı için iyi, ama geri kalanı Doom 1’le aynı eski tas eski hamamdı, ama sunduğu eğlence müthişti. Seneler sonra Sam tekrar çıkageldi.

Duke Nukem neredesin?

İlginç reklam ve tanıtım videolarıyla Serious Sam HD bir süredir adından söz ettiriyordu. Sonunda Steam üstünden yayınlandı. Oyun isminden de belli olduğu gibi aslında bir “Remake” yani yeniden yapılmış. En başta dikkat çeken nokta Serious Engine 3’ün görselliği. Grafikler günümüz modasına ayak uydurmuş duruyor. Aydınlatma ve gölgelendirmeler hoş detaylar sunuyor. Efektler yerinde, düşmanların poligonları artmış, modellemeler detaylanmış. Motor açık alanları çizerken kaplamalar açık alanlarda daha hoş duruyor, ancak kapalı mekanlarda yapaylık hissi de yaratabiliyor.

Sesler oldukça tok. “Aaaaaa” diye üstünüze koşan kamikazelerin bağrışları Mısır’ın çöllerinde ve kulağınızda yankılanıyor. Silahların efektleri kulaklarınızın pasını alır, ancak müzikler biraz kısır. Arada Sam’in kendi tarzındaki esprileri güldürebilir. Tipi, yorumları Duke’u hatırlatıyor. Kapak resminde verdiği pozda da Duke gibi durmuş. Aslında Sam hep böyleydi, eski dost Duke’e atıf yapması onu sevmemin nedenlerinden biri. Oyunlarda çevrenin zarar görmesi ve fizik efektleri artık olmazsa olmazlardan. Serious Sam HD’de düşmanlar parçalara ayrılıyor, ölürken kütük gibi düşmüyorlar. Ağaçlar patlamayla veya ateş edince kırılıyor. Yinede bu etkileşimin çok yeterli olduğu da söylenemez.

Serious Sam HD: The First Encounter
"Yapımda aksiyon durmuyor, her an tetiktesiniz."

Kalabalık düşman sürüsü

Oynanış klasik tabiriyle “Old School FPS” yani eski tarzda, değişen bir şey yok. Doğru düğmeye basıp kapıyı açıyoruz, bir sürü yaratık üstümüze gelirken, hepsini öldürüyoruz. Bazen o kadar çok düşman oluyor ki, ninja refleksleri devreye giriyor. Birde oyunu en zor seviyede oynarsak biraz telaş yaptırabilir, olsun zaten Sam’in özelliği bolca düşman ve salt aksiyon değil mi? Rakipler uçuk kaçık. Bu kaçıklara daha da büyük kaçık boss’lar dahil. Her bölümde artifact’a ulaşmaya çalışırken, bir boss’la çarpışıyoruz veya sıkı bir sınava tabii tutuluyoruz. Antik Mısır’da bölümleri geçtikçe düşman sayısı artıyor, kullandığımız silahlar da daha çeşitleniyor. Oyuna başlarken, ufak bir grup düşmana karşı, elimizde bıçak ve Revolver var. Sonradan lazer silahları, pompalı, roket atar vs… gibi klasik FPS silahları devreye giriyor.

Serious Sam HD’de 16 kişiye kadar co-op desteği var. Bu da oynanışı daha da arttırıyor, ama oynanışta en önemlisi basit ve eğlenceli olması. Sam seneler önceki formülünü korumuş, aksiyon durmuyor. Steam üstünden yayınlanan Sam 12 tane Achievement’a sahip ve Steam Cloud özelliğini de destekliyor. Kafayı meşgul etmeden oyun oynamak, eğlenmek isterseniz Serious Sam HD güzel bir seçenek.
Yorumlar 21
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 17:55
Kalan Karakter : 300 Gönder
Serious Sam HD: The First Encounter

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×