Serious Sam: The Second Encounter

Ant Köksal
Ant Köksal 3.06.2010 - 12:31
Sam geri döndü. Daha güzel grafikler, daha çok dü?man, daha fazla silah ve.. Hepsi bu.
Platformlar PC
Serious Sam: The Second Encounter
  • Yapımcı - Yayıncı CRO Team - GOD Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 65
Artılar -
Eksiler -
Yahu daha ilkinin çıktığı ne kadar oldu ki? 6-7 ay ancak olmuştur.. Çoğumuz halen (hile yapmadan) easy seviyesinden yukarıda oyunu bitirmeye çabalarken, ikincisi geldi. Sanıyorum üçüncüsünün de yarısı tamamlanmıştır. Hani stüdyo, casting, hikaye vs. gibi şeyler hiç sallanmadan hazırlanan berbat Brezilya dizileri vardır ya, bu oyun da aşağı yukarı öyle bir şey işte.

İlki çıktığında, oyuncuları "ikiye bölmüştü". Bir grup "amanın pek güzel, pek şirin, zaten atmosferi, sürükleyici bir hikayesi olan fps'lerden bıkmıştık, şahane oldu bu" diyerek oyunu çok sevmiş, bir grup da "sadece ateş edip durduğunuz saçmasapan ve sıkıcı bir quake kopyası" demişti, ki ben de bu ikinci gruptanım. Hatta sanırım o gruptaki tek insan da benim. Oyun dergilerine, web sitelerine bakıyorum oyunu yere göğe koyamıyorlar. En çok söylenen de "stres atmak için birebir". Evet ama akvaryum seyretmek de aynı etkiyi yapıyor..

Anladığınız üzere, birincisini çok sevmemiştim. Anlamadıysanız yine şahsımın kaleme aldığı ilk oyunun incelemesini buraya tıklayarak okuyun, oraya tıkladığınızda birşey olmuyorsa, Murat tembellik yapıp bir link vermemiş demektir, boşverin. İncelemenin daha başında söyleyeyim de içimde kalmasın: İkincisini daha da sevmedim. Serious Sam bir nevi Televole gibi, yani kaliteyi düşürdükçe, basitleştikçe daha çok ilgi göreceğini düşünüyor. Netekim aynen öyle olmuş. İyice platform oyununa dönmüş. Çok kolaylaştırıldığı gibi, "inip kalkan sütunlardan kaçmaca", "pervanelerin üstünden zıplamaca" gibi abuk sabuk "yeni özellikler" kazanmış. Tek verebileceği kesintisiz aksiyon olan bir oyuna bu gibi saçma şeylerin de eklenmesiyle iyice çekilmez olmuş.. Şu kadarını söyleyeyim, beşinci bölümden sonra gerçekten çok sıkıldığımdan oyunu kaldırdım.

Değişiklikleri merak ediyorsanız, pek birşey yok. Hikaye zaten yoktu, şimdi de yok. (Sam'in bindiği uçan daire soğan kafalı uzaylıların kullandığı bir araçla çarpışır ve Sam dünyanın bilinmeyen bir bölgesine düşer vs..) Atmosfer diye birşey halen sözkonusu değil. Eee, ne var peki? Biraz makyajlanmış bir grafik motoru, üç beş yeni düşman ve silah.. Diğer bir deyişle, amatör bir oyuncunun sıksa üç dört ayda tamamlayabileceği bir mod'da da olabilecek şeyler. Croteam'in amatör bir oyuncuya karşı tek avantajı, fazladan bir sürü map yapabilmesi. Yani oyunun devam bölümü, hakikaten de "devam" niteliğinde, zaten bu kadar kısa bir zamanda tamamlanabilmesinin nedeni de bu. Öte yandan, kesintisiz ateş etme "zevkinden" başka hiçbir şeyi olmayan bir oyuna da eklenebilecek pek birşey yok. Croteam'de bunu bildiğinden olsa gerek, platform zıplamacaları gibi "devrim niteliğinde yeniliklere" başvurma yoluna gitmiş. Aslında bunu yaparken de kendi kuyusunu kazmış, çünkü yukarıda da dediğim gibi, oyunun sunabileceği tek şey hiç bitmeyen bir aksiyon, bu tür zıplama/hoplamalar ise o aksiyonu kesintiye uğratıyor ve oyuncuyu sıkıyor.

Hala "yenilikleri" öğrenmekte ısrarcı mısınız? Peki öyleyse.. Grafik motoru (Mısır atmosferi artık kusma isteği vereceğinden olsa gerek) ağaç, ot gibi şeyleri de yaratabilecek şekilde yenilenmiş. Tabii sistem ihtiyaçları da biraz daha artmış. 64 RAM ve 8 MB'lık ekran kartıyla ilk oyunu çalıştırmıştım, bunda doğru dürüst çalıştıramadım. Kaplamalar artık biraz daha güzel. İlk oyunda da devasa açık alanlar sözkonusuydu, bunda daha da "açık" alanlar var. Hatta şöyle söyleyeyim, ilk gördüğümde "ulan buranın hepsini bir seferde yüklemiş olamaz, kesin şimdi load ekranına girecem" dediğim mekanlar çok oldu. Artık (neyse ki) Mısır ortamı iddiasından vazgeçilmiş, hele ilk bölümler sürekli ormanlık arazilerde geçiyor.

Elinde hızar taşıyan kabak kafalı bir tip ve roket atan tuhaf birşey gibi yeni düşmanlar eklenmiş. Ayrıca yeni silahlar, itemler.. İlk oyunda olup olmadığını hatırlamıyorum ama, bir komando bıçağı (tahmin edebileceğiniz gibi hiçbir işe yaramıyor), hızar, alev makinası, sniper tüfengi, ayrıca daha hızlı ilerleminizi sağlayan, sizi bir süreliğine "god" yapan item'ler.. Ne ararsanız var, afiyet olsun. Ben almayayım. İlk oyuna 75 vermiştim, seviyeyi daha da düşürdüğü için buna 65 verdim. Üçüncüsünde (yapacak başka birşeyleri olmadığından kaliteyi iyice düşürecekleri için) notu 45 olacak. Fakat siz bana bakmayın.. Deli gibi oynayanların sürüsüne bereket, an başta da Murat geliyor. Oyuna 90'dan az puan verirsem, beni Paşa'ya (Murat'ın uyuz ve de paranoyak kedisi) yem yapacağını söyledi. Paşa, aç patilerini, ben geliyorum..
Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 6.12.2022 07:54
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.02.2022 00:24
Hala severek oynadığım bir oyundur.Aksiyonu,başarılı tuzaklara sahip bölüm tasarımları ve müzikleriyle benim için efsane bir oyundur.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ktse
Ktse 16.03.2021 12:51
Milletin nostaljik duygularnı incitmişsiniz... Ama size sonuna kadar katılıyorum . Serious Sam berbat bir oyun. Zevksiz arkadaşlarımın ısrarları sayesinde çok para verdim internet kafelere...yazık gerçekten. Bu oyuu beğenmek için gerçekten 9 yaşında olmak gerekiyor ama ben 9 yaşındayken bile nefret etmiştim.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.10.2020 20:17
Başından belliydi zaten oyunu yerin dibine sokmak istemişsiniz.Çok taraflı bir yazı
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.09.2020 22:44
keşke bu yazıyı hiç yazmasaydınız aşşağılamak için yazıldığı çok belirgin.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.06.2020 11:26
Oynamadığı oyun hakkında yazı yazmakta ne bileyim yazmak için yazılmış işte zamanında
Kalan Karakter : 300 Gönder
Serious Sam: The Second Encounter

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×