Sessiz Kılıç

Emre Ede
Emre Ede 3.06.2010 - 12:31
Unutulmuş Diyarlar'ı ve muhteşem kara elf Drizzt'i sevenler için yeni macera başlıyor.

Unutulmuş Diyarlar’ı ve muhteşem kara elf Drizzt’i sevenler için yeni macera başlıyor. Karanlığın Yolları dörtlemesinin ilk kitabı olan Sessiz Kılıç efsanevi Mithril Salonu yol arkadaşlarının yeni macerası. 

Bu macerada Drizzt, Cattie-Brie, Bruenor, Wulfgar ve obur buçukluk Regis lanetli ziynet Crenshinibon’u yok etmek için usta rahip Cadderly’ye doğru yola çıkarlar. Ancak ziynetin yok olmak gibi bir isteği yoktur. Yol boyunca kendisini Drizzt’ten kurtarmak için türlü yaratıklarla anlaşma yapan ziyneti yok etmek göründüğünden zor olacaktır. 

Bu sırada, cehennemde geçirdiği yılları unutamayan Wulfgar yol arkadaşlığından ayrılıp kendi yolunu çizmeye (ve belki de bu sayede rüyalarından kurtulmaya) karar veriyor. Usta kiralık katil Artemis Entreri Calimport sokaklarına amacı olmadan geri dönüyor. Ancak kiralık katilin varlığı bile bütün loncaların ürkmesine yeterli. Hepsi, bu kadar yetenekli kiralık katilin kendisi için geldiğini düşünüp onun ayağını kaydırmaya çalışıyor. Jarlaxle ve kiralık askerleri Bregan D’aerthe Menzoberranzan ile yüzey arası ticarete hazırlanıyor. Bu durumda yüzeyde Bregan D’aerthe’nin “vitrin”i olmaya layık bir kişiye ve tabii ki bir de loncaya ihtiyaç var. Yine çıkarlar çatışıyor, yine çarpışmalar yaşanıyor. Kısacası bu macera size dünyanın omurgasında yaşanan yeni hikayeleri anlatıyor. Tabii ki burada da silahlar konuşuyor, çarpışmalar yaşanıyor. Ancak kim Taulmaril, Khazid’hea, Parıltı gibi silahların karşısında durabilir ki? Entreri’nin mücevherli hançeri mi? Kim bilir?

Kitap genel olarak akıcı bir dil ile anlatılmış. Burada yazar kadar çevirenin de becerisini göz önünde bulundurmak gerekir. Ancak tabii ki Salvatore’nin muhteşem savaş tasvirleri burada da bütün ihtişamı ile sizi sarıyor. İşte size bir sahne:

Uluyarak küfürler savuran sesi işitti ve açısını en yeni düşmanına çevirmesine çalıştı. Ama Bruenor çok hızlı gelip uzun silahın keskin ucunun ötesine geçti, kayarak durup vücudunun tüm gücünü kafasının üzerindeki baltasına devretti ve böylece vücudundaki tüm kaslar gerilip ileri doğru atılmasını sağladı. 
“Kahretsin!” diye homurdandı cüce, goblinin yarılan kafatasına gömülmüş olan baltasını çıkartmanın biraz zaman alacağını farkederek....
“Kahretsin!” dedi Bruenor yine, silahını çılgınlar gibi çekiştirerek ve tüm eğlenceyi kaçırarak. “Bir dahaki sefere bu leş kokulu şeylere daha hafif vurmalıyım!”

Kitaba başladığınız zaman telefonlarınızı kapayın, kapıyı kimseye açmayın. Zira kimse sizle Drizzt’in yeni macerası arasına girmemeli.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 5.08.2021 19:42
Kalan Karakter : 300 Gönder
Sessiz Kılıç

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×