1/2

Settlers 7: Paths to a Kingdom

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 3.06.2010 - 12:31
Yeni krallık rüyasını gerçekleştirmek için; keşfedilmemiş topraklara yolculuk
1993 yılında, PC oyunculuğunun yeni yeni başladığı, Amiga’ların yaygın olduğu bir dönemde piyasaya çıkan ilk Settlers, kendi tarzının ilk örneğiydi. Zamanındaki donanımı en iyi şekilde kullanarak, o güne kadar görülmemiş şekilde 64,000 farklı davranan üniteyi kontrol edebiliyorduk.

O günlerden bugüne pek çok şey değişti. Yapımcı Blue Byte ise, geleneği 7. oyunuyla devam ettiriyor. Settlers 7: Paths to a Kingdom, serinin önceki 3 boyutlu yapımlarına benzer bir oynanış sunuyor. Grafiklerdeki kendine özgü şirinliğinin yanı sıra teknolojinin nimetlerinden yararlanılmış gözüküyor ve animasyonlar da tatmin edici.

Ele geçirmek vs. El ele ilerlemek
Oyunda üç farklı amacımız bulunmakta. Biz de birini seçerek zafere ulaşabileceğiz. Bunlar; askeri, bilimsel ve ticari zaferler olarak ayrılıyor. İsterseniz askeri yolu seçerek ordunuzu kuracak ve düşmanlarınızı yenip topraklarını fethedebileceksiniz. Bilimsel gelişme yolunu seçtiğinizde ise, teknolojik gelişmelere önem vermeniz gerekecek. Son olarak da Ticari gelişimi seçtiğinizde, haritadaki en iyi ticaret yollarınız ele geçirmeniz şart. İlerleme kaydederken Victory Point (Zafer Puanı) toplayabileceksiniz ve oyunu kazanmanızı bu sayılar belirleyecek.

Settlers 7: Paths to a Kingdom
"Esen rüzgârın etkisiyle dönen değirmenin sesini dinlemek gibisi yoktur."

Askeri gelişim seçeneğinden başlayalım; belli sektörleri ele geçirmeniz gerekiyor ki, bu sektörler genellikle yağmacıların ya da düşman askerlerinin elinde oluyor. Asker üretmek için Stronghold adı verilen binalardan yapmalısınız ve 3 geliştirme aşaması bulunuyor. Her seviyede farklı askerler üretilebiliyor. Yakın dövüş, uzun menzilli ve destek bölüklerinden oluşan askerler, taktiksel olarak savaşlarda etkin role sahip. Bunların dışında General’lerimiz bulunuyor. Stronghold’un seviyesine bağlı olarak 4 generaliniz olabilir. Her birinin farklı özellikleri var; dövüş yeteneği, silah becerisi gibi…