Shadow of The Colossus

Anıl İşal 3.06.2010 - 12:31
Elimde kılıç, altımda at; geliyorum bekleyin beni heyhat.
Shadow of The Colossus’ta karakterimiz ölen sevgilisi uğruna, Colossus efsanesini gerçekleştirmek için yola çıkar. Efsaneye göre 16 Colossi’yi bulup onları öldürmeyi başardığında sevgilisini hayata döndürmeyi sağlayacak gücü elde edecektir.

Dağlar Taşlar ve Colossus’lar. Ya biz?

Oyunda karşımıza 16 Colossi çıkacak ancak bunlarla baş etmek biraz zor olacak. Çünkü bunlar birazcık büyükler! Sizi fazla korkutmadan gerçeği söylemek gerekirse; onlar bildiğimiz devler… İnanılmaz uzun ve inanılmaz iri cüsseleriyle.. Ancak korkmamıza gerek yok; onlardan ne kadar ufak olsak da bu bizim yararımıza olacak, çünkü onlar bize göre çok hantal ve yavaş kalacaklar ama yürüdüklerinde de yer yerinden sallanacak ona göre.

Shadow of The Colossus’da 16 iri düşmana karşı koymak için kılıcımız ve yayımız hali hazırda bizi bekliyor olacak ama kılcımızın ayrı bir yeri olduğunu belirtmem gerek. Oyunda düşmanlarımız her ne kadar büyük olsa da onları bulmak hiçte kolay değil. Çünkü Colossi’lerin yaşadığı evrenin devasa büyüklüklerde olacağı söyleniyor ve işte tam da burada kılıcımız devreye giriyor. Kılıcımızdan yansıyan güneş ışığı bize onların yerini gösterecek. Ve biz de yola koyulacağız ancak o kadar yolu yürüyerek gitmemiz zor olacağından bizim altımıza bir de at verilmiş. Atımızın adı ise Argo. Uzun ve çetin maceramızda hep yanımızda olacak.

Kılıcımızdan epeyce söz ettik ancak Colossus’ları öldürmek için bizim de çaba sarf etmemiz gerekiyor. Koskoca Colossi rast gele birkaç kılıç darbesiyle ölecek değil herhalde. Bunun için onların üstlerine tırmanıp(!) -evet yanlış duymadınız, tırmanmak dedim; çünkü yerden onlara hasar vermemiz çok zor hatta imkansız olacaktır- onların hassas bölgelerini bulup öldüreceğiz (yayımızın da yararlarını burada göreceğiz). Oyunda bunun için epeyce zaman harcayacağımız söyleniyor.

Grafikler tatmin edecek mi bizi?

Oyundaki mekan tasarımları ve grafikler Prince of Persia: Sands of Time’daki gibi masalsı ve son derece etkileyici. Müzikler ise oyunun atmosferine bizi iyice sokacak türden (oyunun sitesine bir göz atın, girişteki flash animasyonda çalan müziğe dikkat edin). Oyunun yapımcıları ICO gibi bir klasikle zaten kendilerini belli eden Sony ekibi; bu açıdan fazla bir şüpheniz olmasın. ICO gibi farklı ve güzel bir oyun daha çıkaracaklarına eminim. Ancak E3 fuarında PlayStation 3 oyunlarından çeşitli videolar görünce insanın içini biraz hüzün kaplamıyor değil, ama üzülmeyin; ekran görüntülerine göz atarsanız Shadow of The Colossus’un grafik olarak yeterince iyi olduğunu göreceksiniz.

Çıksın ama artık!

Shadow of the Colossus için bir güzel haber daha vermek gerekirse; o da oyunun çıkmasına çok kısa bir süre kalmış olmasıdır. Bir aksilik çıkmazsa oyun 20 Eylül’de çıkıyor. Gerek konusu, gerekse oynanabilirliği ile çok ilginç bir oyun olan Shadow of the Colossus’u heyecanla bekliyoruz.
Yorumlar 28
MK Okuru
MK Okuru 27.02.2024 22:17
Kalan Karakter: 300 Gönder
Shadow of The Colossus
İlginizi Çekebilir