1/10

Shadow of the Tomb Raider - Challenge Rehberi

Shadow of the Tomb Raider - Challenge Rehberi

Ali Hatay
Ali Hatay 5.12.2018 - 17:11
Tüm gizemleri çözmeye hazır mısınız?

Challenger ne demek önce ona cevap verelim. Özel anlamda challenger düello meydan okumak manasına gelir. Tomb Raider oyunu için gizli bir bölmeyi bulmak, buradaki bulmacayı çözmek (Puzzle) böylece ekstra haklar (materyaller, para, eşya, hazine, silah mühimmat gibi) kazanmaktır. Bu ilk Tomb Raider  1'den beri vardı. O zamanlar buna Secret deniyordu, yani gizli bölme. Bu secret bulunur içindeki ödül alınırdı.

2013 yılında çıkan Tomb Raider: A Survivor is Born (Reborn) oyununda da secret olarak gördüğümüz bu olay, Rise of the Tomb Raider'da karşımıza Challenger olarak çıktı.

Bu olay oyuna ayrı bir hava veriyor. Oyunun ana konusunu çok ilgilendirmiyor, ama bu görevi yapınca bir çok özellik kazanıyorsunuz usta oluyorsunuz. Ayrıca bu bulmacaları çözmek bir usta işi oluyor. Kafayı çalıştırıyor. Tomb Raider'ın sadece vurdu, kırdı, koşma, zıplama değil, bir bulmaca oyunu olduğunu da gösteriyor.

Gerek Rise of the Tomb Raider, gerekse TR 2013 (Reborn) oyununu düz oynarsanız 7-8 saatte bitirmeniz mümkün. Bu yönden internette haksız olarak olumsuz eleştiri almıştır. Halbuki  ve TR 2013 oyunlarında 8, Rise of the Tomb Raider'da 9, Shadow of the Tomb Raider ise 9 secret (veya challenge) var. Ayrıca Rise of the Tomb Raider'da 2-3 kişi ek görev veriyor. Bu görevleri kabul edip etmemeniz tercihi size kalmış. Elbette usta oyuncular kabul edeceklerdir. Her bir görev 5-6 işlem yapmanızı gerektirecek şekilde, artık oyunun uzunluğunu siz düşünün. Bir Call Of Duty'den daha uzun olacaktır.

Eski TR oyunlarında bulmacalar çok ama çok zordu. Bir bulmacayı çözmem 2-3 günümü alırdı. İnternet ortamında bana bulmacalar hakkında sorular çok sorulur, hiç üşenmez bunlara cevap verirdim. Hatta çözülmüş bulmaca save dosyalarını gönderirdim. Sonunda her oyunun açıklamasını yazdım da sorular kesilir gibi oldu.

Gerek Rise of the Tomb Raider'da, gerek TR 2013'te bulmacalar çok zor değil. Ama inanın challenger girişini bulmak daha zor. Fakat Shadow of the Tomb Raider de bilmeceler biraz daha zor.

Gelelim Shadow of the Tomb Raider'ın challengerlarında nelere dikkat edeceğiz, nasıl bulacağız.

1- Haritada challengerler kesik çizgili türbe şeklinde görülüyor. Haritanın sol tarafında kaç challenger olduğunu ve topladığınız materyalleri görebilirsiniz.

2- Haritaya girip challengeri işaretlerseniz ve Lokal Hedefi seçerseniz, oyunda Q tuşuna basınca (Bendeki PC'de Q yaptım) challenger mavi oluyor, gideceğiniz yönü kesik çizgili türbe şeklinde görülüyor. Bunu takip etmelisiniz.

3- Bir challengere yaklaştığınız zaman "Optional challenge tomb nearby" yazısı çıkar. Yani yakında challenger var demektir. Daha sonra "Explore entrance" yani girişi araştırın yazısı çıkar. Artık girişi arayıp bulmalı ve içeri girmelisiniz.

4- Bir çok challengere girebilmeniz için bazı kabiliyetlerinizin olması lazım. Mesela halat atan ok ve yay. Alev atan yay, bomba atan silah, su altında uzun süre kalma kabiliyeti gibi. Bu nedenle oyunun ilk başlarında challengere giremezsiniz. Bir çok challengerin kapısını açmak için halat lazımdır. Etraftan materyalleri  toplamalısınız, sandıkları açmalısınız ve kamp ateşinde kabiliyetinizi arttırmalısınız. Her silahı güncelleştirmelisiniz. İlk oynayışta challengerin yerini tespit edersiniz daha sonra kabiliyetiniz artınca, güncel silahlara kavuşunca buraya Fast Travel (Hızlı seyahat, ışınlanma) ile gelirsiniz.

4- Challengerden sonra ilk kampa gidip istirahat edin, oyun burada save yapıyor.

5- Challenger sonunda size ödül olarak bazı şeyler verecektir. Bunları kabiliyetinizi arttırmak için kullanın. Kabiliyet artırma ve silah güncellemelerini kampta yapabilirsiniz. Güncellenmesi gereken şeyler biraz daha beyaz ve parlak görülüyor. Bunları tıklamalısınız. Burada ayrıca elbisenizi değiştirebilirsiniz.

6- Haritada Tomb ikonunu göremiyorsanız, bazı eşyaları eksik almış olabileceğiniz gibi, her insanla konuşun. Bunlar size bilgi verdikten sonra haritada güncellenme oluyor.

Amacım sizi challengerlere ısıtmak ve oynatmak. Yoksa herkes 7-8 saatte oyunu bitirir. Bu marifet değil. Oyunu bitiren birine sorun "Kaç challenger çözdün?" diye apışıp kalacaktır. Challengerları mutlaka kendi başınıza çözmeye çalışın. Takılırsanız buraya bakabilirsiniz.

Evet şimdi buyurun challengerlere:

1 - Peruvian Jungle (Underworld Gate)

2 - Peruvian Jungle (Judge's Gaze)

3 - Kuwaq Yaku (Howling Caves) 

4 - The Hidden City (Path of Battle)

5 - The Hidden City (Temple of the Sun) 

6 - The Hidden City (Ancient Aqueduct) 

7 - Cenote (San Cordoba) 

8 - Mission of San Juan (Tree of Life) 

9 - Mission of San Juan (Thirsty Gods)