1/4

Shaiya: Light and Darkness

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Yapımcılardan Alper Gökalp ile konuştuk!
İyi ve kötünün ayrıldığı en keskin nokta olan Shaiya, kullanıcılara ücretsiz ve Türkçe bir oyun deneyimi sunuyor. İki ırktan birine mensup bir karakter oluşturduktan sonra maceraya başlayacağımız yapımda, destansı bir mücadelenin de ilk adımını atmış oluyoruz. Shaiya’nın yapım sorumlularından olan Alper Gökalp ile oyun üzerine konuşma fırsatına eriştik.

Merlin’nin Kazanı (MK): Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Ekipteki göreviniz nedir?

Alper Gökalp (AG): Ben Shaiya Türkiye'nin tercüme ve lokalizasyon çalışmalarının başlamasından beri Aeria Games'de yer alıyorum. Tercümelerin tamamlanması ve test süreciyle beraber ürün müdürümüz Arslan Kiran'ın da aramıza katılmasının ardından, test ve pazarlama alanında çalışmalar yürüttüm, şu anda da Shaiya Türkiye sunucusunda lokalizasyon şefi ve Head Gamemaster olarak görev yapıyorum. Şimdiki görevim bunun yanında çeşitli pazarlama ve PR aktivitelerini de içeriyor.

Shaiya: Light and Darkness

MK: Shaiya'dan kısaca bahseder misiniz?

AG: Shaiya tamamen ücretsiz olarak indirilip oynanabilen, fantastik dünyada geçen bir MMORPG, yani devasa online rol yapma oyunu. Kullanıcılardan oyunu başlattıklarında birbiriyle savaş halinde olan Işık İttifakı ve Öfke Kardeşliği'nden birini seçmeleri isteniyor. Daha sonra bir karakter oluşturmak için, her iki tarafta mevcut olan 6 farklı klas arasında seçim yapıyorlar. Bu klaslar, birçok RPG'de olduğu gibi güç, büyü ve çeviklik gibi özelliklerle birbirinden ayrılıyor ve oyunculara farklı deneyimler sunabiliyorlar.

Oyuncular bir karakter oluşturup Shaiya’ya başladıktan sonra, karşılarına çıkan görevleri başarıyla tamamlayarak, karakterlerinin gelişmesini sağlayan tecrübe puanları kazanabiliyorlar. Belli sayıda tecrübe puanı toplayınca karakterin seviyesi artıyor, nitelik ve yetenek puanları kazanılıyor. Kullanıcılar kazandıkları bu puanları istedikleri şekilde dağıtarak karakterlerini diledikleri gibi şekillendirebiliyorlar. Bu da her karakterin birbirinden farklı yapılandırılmasına olanak tanıyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×