1/2

Shank 2

Hüseyin Vurucu
Hüseyin Vurucu 18.02.2012 - 14:38
Çizgi macera devam ediyor
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
Shank 2
  • Yapımcı - Yayıncı Klei Entertainment - EA Games
Merlin Puanı 83
Artılar Farenin kullanımı kontrolleri rahatlaştırmış, oynanabilirliği artırmak için boss ölümlerinin ardına konulan videolar oldukça iyi düşünülmüş, Steam’de 10 dolar gibi uygun bir fiyata sahip, Origin ile çoklu oyuncu desteği var, tam gerektiği gibi bir oynanış süresi var.
Eksiler Farenin kullanımında bazı sorunlar var, ayarlar menüsü yetersiz duruyor
Klei Entertainment tarafından geliştirilip EA tarafından dağıtımı yapılan iki boyutlu aksiyon oyunu Shank'in ilk oyunundan sonra, kesmiş, biçmiş, ardımızda bir sürü leş bırakmış, intikamımızı almış ve işimizi bitirmenin verdiği rahatlıkla, bilinmeze doğru yola koyulmuştuk. İlk oyundan sonra ikinci bir oyun şahsen beklemiyordum çünkü hikayesi bitmişti. Ama oyun çok sevildiğinden midir bilinmez, ikinci oyun da çıkageldi ve sevenlerine yeniden merhaba dedi Shank.

Oyunu Tanıyalım

Hikayeye geçmeden önce kontroller ve menüden bahsetmek istiyorum. Oyunun menüsünde; "camping mod, survival mod, medals, rebel intel, leaderboards, player stats, help & options ve quit" seçenekleri var. Bu menülerden kısaca bahsetmek gerekirse camping mod, oyunun ana hikayesini oynayabildiğiniz oyun modu. Dikkatinizi çekti mi bilmem ama oyun menüsünde kayıtlı oyundan devam etmek için bir seçenek bulunmuyor. Hatırladığım kadarı ile bu kısım ilk oyunda da aynıydı. Eğer bir bölüme başladıysanız ve o bölümü bitirmeden oyundan çıkarsanız bütün ilerlemeniz silinecek ve bölümü baştan itibaren yeniden oynamanız gerekecek. Survival modu ile arkadaşlarınızla beraber oynayabiliyorsunuz (İster aynı PC’de arkadaşınızla, isterseniz de Origin’e bağlanarak Internet üzerinden). Medals başlığına girdiğimizde, öldürdüğümüz adamların sayısı, öldürme yöntemlerimiz sonucu elde ettiğimiz istatistikleri görüyoruz. Buradaki sistem archivement şeklinde çalışıyor. Rebel intel kısmında, oyunda karşılaştığımız boss karakterleri, öldürdüğümüz düşmanları, oyunda bize yardım eden arkadaşlarımızı ve bunun gibi çeşitli karakterleri kısa biyografileri ile beraber görebiliyoruz. Başlarda pek kabarık olmayan bu liste ilerleyen zamanlarda oldukça fazla kabaracak şekilde hazırlanmış. Leaderboards kısmından Origin hesabınız ile giriş yapıp oyunu oynayan ve aldığı puanlar ile liderler tablosuna yerleşmiş kişileri görebiliyoruz. Bu tabloya yerleşmek için yapmamız gereken, oyunda öldürdüğümüz düşmanlardan düşen elmasları toplamak. Player stats kısmından oyun boyunca öldürdüğümüz düşmanlarla ilgili kayıtları, öldürmekte kullandığımız araçları, multiplayer’da aldığımız eşyaları ve bunun gibi birçok istatistiği bulabiliyoruz. Help & options kısmının adından da anlaşılacağı gibi ayarları değiştirebiliyor ve yardım alabiliyoruz.

Shank 2
Menüyü bitirdikten sonra oyunun kontrollerine geçmek istiyorum. İlk oyunda kontroller alışılmışın dışındaydı. Hatta bana göre oldukça karışıktı. İlk oyunu oynayabilmek için kendime özel ayarlar yapmıştım. İkinci oyunda ise, daha rahat olduğunu söyleyebilirim. Yeni oyunda kontrollerin bir bölümü fareye atanmış. Klavye ise, yön belirlemek ve fare ile beraber kullanıldığında özel hareketleri yapmak için kullanılıyor. İlk oyunun aksine bu oyunda faremizi kullanabildiğimizden, artık ateş edebileceğimiz yeri faremiz ile belirliyor ve daha isabetli atışlar yapabiliyoruz. Ancak bazen sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Çünkü bazen fareyi bir tarafta unutup o tarafa arkanızı döndüğünüzde ve saldırdığınızda, karakteriniz hala farenin olduğu tarafa doğru yakın saldırı yapıyor. Oyunda bu olay beni çok rahatsız etti. Hatta çoğu zaman de ölmemle sonuçlandı.

Shank Geri Döndü

İkinci oyunun hikayesinin başlangıcında, bir otobüs yolculuğunda görüyoruz kahramanımızı. Henüz ne olduğunu anlayamadan ve hikayeyi öğrenemeden otobüs durduruluyor. İçerdeki herkes silah sesleri ile kaçışmaya başlarken Shank'in olduğu yerde kalması bir askerin dikkatini çekiyor ve asker Shank'in yanına gidip onu korkutmaya çalışıyor. Shank oldukça rahat bir tavır ile içkisini içmeye devam edince asker sinirleniyor ve hayatında yaptığı ve yapabileceği en büyük hatayı yapıp Shank'in içki şişesini kırıyor. Hemen sonrasında

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×