1/2

ShellShock: Nam'67

Can Gülay
Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Killzone'un yapımcısı Guerrilla'dan yeni bir Vietnam macerası…
Platformlar PlayStation 2
ShellShock: Nam'67
  • Yapımcı - Yayıncı Guerrilla - Eidos
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 75
Artılar Kullanılan çevre mekanlar dikkate alındığında grafiklerin kaliteli olduğu görülüyor.
Eksiler Zor kontrollere alışmak zaman alabiliyor.

PlayStation 2’nin oyun arşivinde bolca bilimkurgu ve 2.Dünya Savaşı konulu oyun olmasına karşın Amerikan filmlerine en çok malzeme olan ‘’Vietnam’’ teması PS2 oyunlarında hemen hemen hiç yoktur. Bunun sebebi PS2’nin bir Japon icadı olmasından mı ileri gelmektedir bilinmez ama; şu aralar en çok beklenen oyunlardan biri olan Killzone’un yapımcısı Guerrilla’dan Vietnam konulu bir oyun olan ShellShock: ‘Nam 67 piyasaya çıktı.

Viet’Nam 1967


Adından da anlaşılacağı gibi Vietnam Savaşı’nın sıcak çatışmalarının aralıksız hüküm sürdüğü bir cehennemde, birliğine bağlı, verilen emirleri sorgusuz suâlsiz yerine getirmeye çalışan bir asker rolü oynuyoruz. Amerikan filmleri izleye izleye bu tema hafızamızda artık o kadar yer edinmiş ki Vietnam deyince akla hemen Rambo gibi tek kişilik bir ordu geliyor. Tabii ShellShock’un Rambo misali kahramanlıklara hiç mi hiç tahammülü yok. Third person bakış açısıyla oynanan oyunda birliğinizle birlikte ilerlemek çok büyük önem taşıyor; aksi halde Vietnam’lı gerillalara karşı şansınız olmayacaktır.

Bastığınız yere dikkat edin !

Oyun alanları genelde geniş orman, bataklıklar ve bayırlardan oluştuğu için kahramanlık yapma gibi bir şansınız yok; çünkü diğer takım elemanlarından ayrılıp onlardan önde gittiğiniz anda geniş alan içerisinde düşmanlarınız için açık bir hedef haline gelebiliyorsunuz. Bu yüzden oyundaki tepe, çukur ve benzeri yer şekilleri de büyük önem taşıyor, ama bunlar da her zaman yeterli olamayabiliyor, çünkü gerillalar beklemediğiniz anda arkanızdan, tepelerden veya da tünellerden çıkarak sizi pusuya düşürebiliyor. Bunun yanında etraftaki booby tuzaklarına da dikkat etmelisiniz; aksi taktirde kazıklı oklar ya da patlayıcıların olduğu tuzaklar sonunuzu hazırlayabilir, tabi güzünüzü açık tutarsanız bunları bulup etkisiz hale getirmek de yine sizin elinizde.

Üç farklı karakter seçebildiğiniz oyunda her göreve başlarken genelde seri atış yapan bir silahınız oluyor, fakat ölen düşmanların silahlarını alabilme şansınız da var. Mat 49, assault rifle, 98K, AK-47, M-14, RPG ve greaser gibi silahlar ise oyunda bulabileceğiniz silahlardan bazıları. Tabi ShellShock’ta bir çok abartılı oyunda olduğu gibi bunların hepsini bir arada taşımanız mümkün değil, bu yüzden görev alanınıza uygun ve işinizi görecek silahları almalısınız.

Bu kadar silah çeşitliliği olunca doğal olarak sıcak çatışmalar hayli heyecan verici hale gelmiş, bahsettiğim gibi oyun alanlarının geniş olması da üzerinizdeki baskıyı arttırıyor. Görevleriniz arasında ise gerilla tünellerini çökertmek, düşman mevzilerindeki ağır makineli tüfekleri/siperleri yok etmek, yerli halkın bulunduğu köyleri basıp zula edilmiş cephaneleri ortaya çıkarmak gibi şeyler bulunuyor. Aslında bunlar bir çok oyunda karşılaşabileceğiniz türden savaş sahneleri olabilir fakat gerçekten etkileyici bir atmosfer yaratılmış olması ShellShock’u diğer oyunlardan ayırıyor. Kopan kafalar, kazıklara geçmiş cesetler ve asılmış bedenler de bir yandan savaşın gerçek yüzünü gösteriyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×