1/2

Shenmue I & II

Ahmet Özçilingir
Ahmet Özçilingir 29.08.2018 - 14:53
Efsane oyun çağa ayak uydurabildi mi?
Platformlar Dreamcast, PC, PlayStation 4, XBox One
Shenmue I & II
Merlin Puanı 78
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%72
Artılar + Sürükleyici hikaye
+ Atmosfer
+ Ayrıntılı dünya
+ Seslendirmeler
Eksiler -Kontroller
-Kamera açıları

Bir dönemin, özellikle 80’ler ve 90’ların en popüler filmlerinin başında dövüş filmleri geliyordu desek yanlış olmaz. Özellikle Jackhie Chan filmleri, benim ve abimin de o dönem en fazla izlediğimiz filmlerin başında geliyordu. Her film sonrası, birbirimizin üzerinde filmlerden gördüğümüz hareketleri denemek, Jackie Chan’in dövüş stillerinin taklidini yapmak, bizim için vazgeçilmez bir oyun haline gelmişti. Yıllar sonra, evdeki, sokaktaki oyun alanını dijital ortamlara, konsollara, bilgisayarlara taşıdık. Yıllar içinde, uzak doğu filmlerindeki, o kendine has havayı hissedebileceğim, bizim yeşilçam filmlerimize benzer şekilde, iyinin iyi, kötünün ise çok kötü olduğu, keskin karakterleri olan, dövüş sanatlarının felsefesini yansıtan bir oyun oynama isteğiyle dolup taşmıştım. İşte bu isteği tam anlamıyla karşılayan oyun, Shenmue 1&2 olmuştu.

Orijinal Shenmue oyunlarının ilki, 1999 yılında, serinin devam oyunu Shenmue 2 ise 2001 yılında Sega Dreamcast için yayınlanmıştı. Bir dönemin, hatta oldukça uzun bir dönemin en yüksek bütçeli oyunları olan Shenmue oyunları, yıllar sonra yeniden canlandırıldı. Shenmue 1&2, bir paket halinde PC ve konsollar için 21 Ağustos tarihinde yayınlandı. Peki, oyun dünyasının mihenk taşlarından, daha sonra çıkış yapan pek çok oyuna ilham olmuş, günümüzde devam eden pek çok oyun serisini oynanış mekanikleri konusunda etkilemiş olan Shenmue serisinin, elden geçirilmiş versiyonları, oyunculara ne vaat ediyor? Neredeyse 20 yaşındaki Shenmue serisi, çağa ayak uydurmayı başarabiliyor mu? 

Shenmue 1&2 İnceleme

Yu Suzuki’nin yarattığı Shenmue efsanesinin üçüncü halkası Shenmue 3, geliştirilmeye devam ediyor. Shenmue 3, 2019 Ağustos ayında çıkacak. Sega, seriye uzak oyuncuları Shenmue serisiyle tanıştırmak için Dreamcast’e özel olarak çıkan Shenmue 1&2’nin elden geçirilmiş sürümlerini yayınladı. Peki, Shenmue 1&2, yeni nesil oyuncuları yakalayabilir mi, yoksa sadece nostalji severlere hitap edecek bir oyun olarak mı karşımıza çıkıyor.

Shenmue I & II

Öncelikle Shenmue 1&2’nin hikayesinden bahsederek konuya girelim. Shenmue 1&2’de Jujitsu sanatıyla haşır neşir olan delikanlı ve mütevazi karakterimiz Ryo Hazuki’yi kontrol ediyoruz. Yamanose, Yokosuka Japonya’da mütevazi bir hayat süren Ryo’nun hayatı, babasının Çin mafyası tarafından öldürülmesi sonucunda bambaşka bir rotaya girecektir. Babasını katleden ve gizemli dragon aynasını gasp eden Lan Di’yi bulmak, babasının intikamını alıp, çalınan aynayı geri getirmek Ryo Hazuki’nin hayattaki tek amacı olacaktır. Ha, bir de geçimini sağlayabilmek için biraz da paraya ihtiyacı vardır tabi. 

Shenmue I & II

Shenmue için, sandbox aksiyon ve macera oyunu tanımlaması yapabiliriz. Shenmue 1’de 80’lerin Japonya'sında, Shenmue 2’de ise Hong Kong'ta insanlarla, çevredeki esnafla etkileşime girerek, Ryo’nun babasını katleden Lan Di’nin izini sürüyoruz. Gece gündüz döngüsünün olduğu, zaman geçirmek için pek çok farklı aktivitenin de yer aldığı şehir haritasında, buluşmalara zamanında gitmek için saat planlaması yapmak, esnafa adres sormak, para biriktirmek, arada sırada yolumuzu kesen çetelerle sokak dövüşleri yapmak ve şehirde yer alan farklı aktivitelerde oyalanmak (antreman yapmak, bilek güreşi yapmak, kumar makinelerinde şans denemek, atari salonunda takılmak gibi) oyunun ana mekanikleri.

Shenmue I & II

Shenmue 1, harita büyüklüğü, yapılabilecek etkinlikler bazında kısıtlı olsa da. Serinin ikinci oyunu Shenmue 2’de, Japonya’dan Hong Kong’a göçen Ryo’yu, daha büyük bir şehir ve daha geniş aktivite yelpazesi bekliyor. Shenmue 2’nin haritası, Shenmue 1’in Yokosuke haritasına göre 5 kat daha büyük. İlk oyunda yer almayan ve oldukça can sıkan zamanı ileri alma mekaniği, ikinci oyunla birlikte karşımıza çıkıyor ve işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Zira ilk oyunda, zamanı ileri alamadığınız için, boş boş randevu saatini beklemek inanılmaz can sıkıyordu.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×