1/2

Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper

Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Tarihin en zeki dedektifi, tarihin en sapık katiline karşı!
Platformlar PC
Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper
  • Yapımcı - Yayıncı Frogwares - FOCUS Home Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera,Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
Artılar Atmosfer, tarihi gerçeklere dayanan yapı, zekice bulmacalar, seslendirmeler, klasik Adventure tarzı oynanış
Eksiler Demode grafikler, ufak tefek bug'lar, modellemeler
Endüstri devrimi kendini tüm ağırlığıyla hissettirirken, İngiltere çok ince bir buzun üstünde yürüyordu. Her ne kadar en üstün üllke konumunda olsalar da, arka sokaklar bunu yalanlıyordu. Hele hele WhiteChapel District… Doğu Londra’da bulunan bu yerleşim merkezi, tüm çirkinlikleri gözler önüne seriyordu. Alkolikler, dilenciler, yankesiciler ve fahişeler burayı mesken edinmişti. Irkçılık artarken, Yahudi göçü de diğer bir sorundu. Doğu Londra, artık sokağa çıkmaya bile cesaret edemeyeceğiniz bir yerdi. Boğazınızın nerede kesileceğini bilemezdiniz. Sisler dört yönü kaplamışken, hükümet bu kaosu bastırmak için “Public Work Houses” adında bir cemiyet kurdu. Fakat tahmin bile edilemeyecek kadar büyük bir sorun vardı. Bu koşullar, olabilecek en büyük sosyopat ortaya çıkarmıştı: Karındeşen Jack.

Efsane dedektif

Kendisine WhiteChapel District’i mesken edinen Karındeşen Jack, korku hikayesi haline gelmişti bile… Kurbanları fahişelerdi. Boğazları kesiliyor ve iç organları yerlerinden çıkartılıyordu. İç organları bu kadar ustaca yerinden çıkarmak ancak bir cerrahın işi olabilirdi. Polis güçleri bu “Dahi” seri katili yakalamakta başarısız olmuşlardı. Scotland Yard’ın eline geçen mektuplar, kendileriyle edilen alaydan başka bir şey değildi ve halkın diline düşmemeliydi. Sadece üç yıl içinde, 11 kadın aynı şekilde ölü bulundu. Boğazları kesilmiş ve iç organları alınmış olarak…

Scotland Yard’ın artık başka çaresi kalmamıştı. Madem karşılarında zeki bir sosyopat vardı, en az onun kadar akıllı birisi gerekiyordu. Bu da tarihin en büyük dedektifi Sherlock Holmes’tu. Aseksüel, çok çalışan zihnini bastırmak için kokain ve morfin kullanan, tarihin gelmiş geçmiş en zeki dedektifi. O kadar ki, aile yadigarı bir saati inceler; saatin sahibinin son zamanlarda büyük borç altında olduğunu, yine de bunu kimseye göstermemek için şık giyindiğini, takıntılı bir kişilik olarak saati her gün parlattığını ve maddi başarısızlığını kendisine hatırlatmak için saatin üzerine ufak bir çentik attığını anlayabilirdi. En sonunda Karındeşen Jack, dengini bulmuştu.

Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper
"Sherlock Holmes, Doktor Watson ile birlikte, ününe yaraşır bir efsanenin peşinde. Çok kısa zaman içerisinde beş kadını öldürmüş, altıncısını öldürecek Karındeşen Jack'in."

Sherlock Holmes: The Awakened gönlümde taht kurmuştu. Sonu hala gücünüze dayalı gibiydi. Cthulhu var mıydı, yoksa bu ayinleri yapanlar ruh hastası tipler miydi? Bunu asla öğrenemedik. Lakin bu ürün, eski Adventure’ların keyfini bize fazlasıyla yaşattı. Araştır, delil topla, iki eşyayı birbirine bağla… Karanlık ve ürkütücü bir ortamı olsa da; PC’min başında uzun saatler geçirmemi sağladı.

Karanlık cinayetler

Ne yazık ki Sherlock Holmes: Nemesis’de bu bütünlüğü bulamadım. Ortada ürkünç bir durum yoktu. Atmosfer yoktu. Yakışıklı bir hırsızın peşine düşmenin nesi gerilimli olabilirdi. Böyle bir yapım ancak ve ancak, Arsène Lupin ve Sherlock Holmes’un isimlerinden faydalanmak üzere yaratılmış olabilirdi.

Şimdi ise Sherlock Holmes, ününe yaraşır bir efsanenin peşinde. Çok kısa zaman içerisinde beş kadını öldürmüş, altıncısını öldürecek Karındeşen Jack’in. Tabii ki kendisi buna izin verirse… Doktor Watson ve Sherlock Holmes, şimdi en ölümcül görevleriyle yüzleşmek zorundalar.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×