Shot Online

Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
Hep bir hayalim vardı, online olarak golf oynamak. İşte bu gerçekleşti…
Platformlar PC
Shot Online
  • Yapımcı - Yayıncı igames - igames
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 85
Artılar Orjinal bir fikir, kan dökülmeden oynanan ilk MMORPG, hatası yok
Eksiler Bağımlılık yapıyor, şut attığınız yeri kestirebilmeniz zaman alıyor
Aslında epey uzun süredir oynanmakta olan bu güzel golf oyununu anca inceleyebilmemizin tek nedeni var. O da piyasadaki Devasa online oyunların bir anda patlaması ve gerek WoW gerekse Guild Wars ile uğraşmamızdan dolayı yeni çıkan küçük oyunları atlamamızdır. Shot Online o kadar sade ve o kadar kendine bağlayıcı ki, kendimi alamıyorum. Her parkurdan sonra, bir yenisini istiyor canım. Nedeni ise can yakmadan, kan dökmeden oynadığımız bir online golf simülasyonu olması.

300 küsür MB’lık dosyamızı www.shot-online.com adresinden çektikten ve aynı adresten üye olduktan sonra, oyuna hemen başlıyoruz. Bir karakter yapıp dünyaya daldığımızda, aslında harita diye bir şey olmadığını keşfediyoruz. Oyundaki tek harita ‘Cadde’ denilen bir yer. Bu caddede yeme, içme ve bilimum ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. Bu dükkanlardan alışveriş yapabilmek içinse “NG” adı verilen oyun parasına ihtiyacımız var. Yolun sonundaki training area’ya gittiğimizde, level atlayabileceğimiz golf sahaları buluyoruz. Buralarda yaptığımız her başarılı vuruştan belli bir miktar tecrübe puanı kazanıyoruz. Yaptığımız artistik ve zaman zaman güzel vuruşlarda ise para ve tecrübe puanı kazanıyoruz. Bu sayede ihtiyaçlarımızı alabiliyor, yahut yüksek level’lara ulaşarak vuruşlarımızı daha iyi bir hale getiriyoruz. En başta golf sopasını odun gibi tutsakta, zamanla yontulup Tiger Woods oluyoruz. İşte oyun böyle işliyor.

Altyapısı bu kadar basit olan yapımda çeşitli sahalar var. İsterseniz Lobi denilen ekrana geçip, buradan oyuncuların açtığı mini turnuvalara katılıp yarışabiliyor; isterseniz de kendiniz bir karşılaşma açıp diğer oyuncuları bekleyebiliyorsunuz. Bunların dışında yöneticiler tarafından açılan büyük turnuvalar da oluyor ve yüksek giriş ücretleri alıp, kazanan oyuncuya çok büyük hediyeler verebiliyorlar. Bunlara katılmak için yüksek level’lı olmak şart.

Eğer; “peki nasıl güzel eşyaları alabileceğiz?” diyorsanız, işte o noktada oyunun paralı olan yanı ortaya çıkıyor. Seçeceğiniz güzel eşyaları ancak oyunun sitesinden satın alabiliyorsunuz. Bunu yapmak için dolar hesabına ihtiyacınız var. Yani kredi kartı numaranızı verip para çektiriyorsunuz ve istediğiniz eşyayı alıyorsunuz. Yeni sopalar, kıyafetler, takılar vs... alırken siteyi kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Cadde’de satılan eşyalar ise genelde çok para istiyor ve sitesindeki kadar çeşitli değil. Bu yüzden oyun tam manasıyla bedava olamıyor.

Oyunda çeşitli zorluk seviyelerine sahip 10 adet farklı saha bulunuyor. 5 kategori altında 45 farklı sopa bulunmakta. Aynı gerçek golfteki gibi her zemine, her uzaklığa, her sahaya göre farklı özellikte sopa bulmak mümkün. Bunun yanında sitede seçebileceğiniz 6 farklı karakter görünmekte fakat ilk etapta bunlardan yalnızca 4 tanesi açık. Bu karakterleri seçip sadece adını değiştirip oyuna girebiliyorsunuz. Görünümdeki değişiklikleri ise oyun içinde eşya satın alarak yapabiliyorsunuz.

Yapımda değişik bir skill sistemi var. Level atladıkça hanenize birkaç artı puan yazılıyor. Bu puanları az sayıda yeteneklere istediğiniz gibi bölüştürebiliyorsunuz. Bölüştürmeden sonra daha uzağa atma, isabet ettirme gibi yetenek puanlarınız artıyor. Profesyonelliğe doğru adım atmış oluyorsunuz.

Shot Online’da Guild kurma seçeneği de mevcut. Guild kurarak, adını tüm Dünya’ya yaymak isteği içinde olanlar için bu özellik düşünülmüş. Ayrıca bazı Guild’lere özel avantajlar da, verilenler arasında. Bu Guild’ler her turnuvaya katılarak, oyunun sitesinden kendi reklamlarını yapma uğraşları içindeler. Guild mensubu kişiler, level atlamada avantaja sahipler. Bunun yanında oyun içinde kafalarının üstünde Guild avatarı ve Guild adı görünmekte. Kimileri ise yeni başlayanları yanına alarak, onları iyi birer oyuncu yapmayı benimsemiş durumda.

Çok fazla ayrıntısı olmayan bilindik golf sporunun online aleme taşınmış bir versiyonu Shot-Online. İçerisinde güzel öğeler barındırıyor. Bir not olarak; TigerWoods isimli oyuncu, mini turnuvalarda devamlı ipi göğüsleyen 3 kişiden biri oluyor. Acaba bu adam gerçekten Tiger Woods mu? Hekese iyi atışlar… Aman topunuz suya düşmesin.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 17.06.2024 16:00
Kalan Karakter: 300 Gönder
Shot Online
İlginizi Çekebilir