Siber saldırılar 2017 yılında en çok hangi sektörü vurdu?

Siber saldırılar 2017 yılında en çok hangi sektörü vurdu?

Furkan Güler
Furkan Güler 2.03.2018 - 14:49
İnternet korsanları 2017 yılında büyük zarara yol açtılar.

2017 yılında Bitcoin ile birlikte artış gösteren kripto paralar ve gelişme sağlayan yapay zeka sektörü ile beraber siber saldırıların boyutu da yükselmiş durumda. Trend Micro'nun açıkladığı güvenlik raporuna göre geride bıraktığımız sene internet korsanları en çok kripto para sektörüne saldırı düzenlemiş. Hürriyet'in haberine göre özellikle Ekim ayında bu saldırıların arttığı ve 100 bini aşan saldırı tespit edildiği söyleniyor. Diğer bir taraftan fidye yazılımlarda da büyük bir artış söz konusu. Trend Micro, fidye yazılımların daha çok e posta üzerinden kullanıcılara ulaştırıldığı ve 5 milyar dolara yakın maddi kayıp yaşandığı söyleniyor. Son olarak siber korsanlar tarafından vurulan başka bir sektör de IoT (nesnelerin interneti) oldu. Genel olarak yapılan saldırıların ise ağlara sızılarak yapıldığı belirtildi.

Siber Saldırılar 2017'yi çok fena vurdu

Raporu değerlendiren Trend Micro Akdeniz Ülkeleri ve İsrail Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu ise şu açıklamalarda bulundu,

 “Günümüzde en yeni teknolojik gelişmeleri siber saldırganlar takip ediyor. Yeni nesil trendlerin ışığında geliştirdikleri ‘stratejik’ saldırı yöntemleri, son kullanıcıyı olduğu kadar şirketleri de tehdit ediyor. Tüm dünya GDPR konusunu konuşurken, biz de ülkemizde yakında yürürlüğe girecek olan KVKK’ya müşterilerimizi hazırlamak için yoğun bir çalışma temposuna girdik. Bu kanunla birlikte kurum ve kuruluşları, özel ya da kamu fark etmedenönemli bir dönem bekliyor. Veri güvenliğinin önemi hiç olmadığı kadar artacak. Bu noktada siber saldırganların yaklaşımlarını da dikkatle gözlemlemek gerekiyor.”

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2020 14:33
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.03.2018 01:58
en çok soy ağacını vurdu dostummm :D:D:D
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.03.2018 15:42
"Trend Micro Akdeniz Ülkeleri ve İsrail Genel Müdürü". Sayin Trend Micro, Israil zaten bir Akdeniz ulkesi degil mi? Akdeniz Ulkeleri ve Israil diye ayirmanin ne amaci var?
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×