Sid Meier's Pirates

Sid Meier's Pirates

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Engin denizlerde yol alma vakti
Platformlar PSP
Sid Meier's Pirates
  • Yapımcı - Yayıncı Firaxis - 2K Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
Merlin Puanı 82
Artılar Grafikler, çizgisel olmayan yapı, mini oyunlar
Eksiler Seslendirmelerden yoksun olması
Firaxis ve 2K firmaları işbirliği yaparak, Pirates’ı PlayStation Portable el konsoluna uyarladı. Pirates, yapısı ve oynanış bakımından PSP’ye fit oturarak, beraberinde eğlenceyi de getirmeyi unutmadı.

2004 yılında PC’de ortalığı kasıp kavuran versiyondan PSP’ye uyarlanan yapımda, yıllar önce ailesi korsanlar tarafından kaçırılan kahramanımız, bir yandan güçlü bir korsan olmaya çalışırken, bir yandan da içine attığı kinini dışa vurarak ailesini kurtarmaya çalışmaktadır. Amacımızı gerçekleştirmek üzere çıktığımız yolda ilk iş olarak bir ülkenin kaptanını seçerek deniz hayatındaki ilk seferimize açılıyoruz. Ancak çok geçmeden ilk seferimiz sırasında isyan bayrağını çekiyor ve gemi kontrolünü kaptandan cebren ve hile ile alıyoruz. Yapımda genel olarak korsanlık kariyerimizi yönlendirecek belli işler bulunuyor. Bunlar hazine avcısı, araştırmacı ve tüccar. İlk uğradığımız limanda bulunan han ziyareti, tüccardan alışveriş, tersane, ganimet paylaşımı gibi işler, kariyerimizde seçeceğimiz yola göre daha sonra limanda sık sık yapacağımız aktiviteleri oluşturuyor.

Şişedeki mesaj

Mavi sularda seyir ederken, tabii ki yalnız ailemizi kurtarmaya çalışmıyoruz. Hanlardaki yabancılardan edinilen define haritalarını bulmak, şöhretimizi arttırmak, ticaret yapmak gibi ek görevler bizleri bekliyor. Ticaret esas olarak limandan limana yapılan ziyaretlerde azdan al, çoğa sat şeklinde kar amacı güdüyor. Ancak bunun için liman fiyatlarının hesabını tutmak hem zor hem de bir süre sonra kontrolden çıkabiliyor. Bunun yerine denizlerde dolanan gemileri ele geçirmek suretiyle, elde edilen ganimetleri satarak salt kar da sağlamak mümkün! Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Dost ve düşman bayraklı gemiler diplomasi nedeni ile sürekli değişiyor ve sizin de bunu günlüğünüzü okuyarak takip etmeniz gerekiyor. Zira hangi ülkeler ile savaş halinde olduğunuz ve hangi ülkeler ile dostluk anlaşması imzaladığınız günlüğünüzde yazıyor. Bu bakımdan hem terfi edebilmeniz hem de dostunuza saldırmamış olmanız için biraz dikkat gerekiyor.

İster dost gemisine, ister düşman gemisine saldırmış olun, diplomasi genel olarak sizin savaşlarınıza göre değişiyor. Saldırdığınız gemi ile burun buruna gelindiğinde kanca atıp mürettebat savaşına geçiliyor. Savaş başladığı anda ekrana zoom yapılıyor ve daha rahat bir görüş açısı yakalanıyor. Her ne kadar gemi kaptanına karşı siz dövüşüyor olsanız da, bu noktada savaşı kazanan tarafı genellikle mürettebat belirliyor. Hangi tarafın mürettebat sayısı fazla ise galip gelme şansı artıyor. Bu bakımdan savaş öncesi gemileri birbirine yaklaştırmadan önce diğer gemiyi top yağmuruna tutarak tayfa sayısını azaltmak akıllıca olacaktır. Amacımız kayıp ailemizi bir araya getirmek olduğu kadar korsanlar arasında isim yapmak olduğu da unutulmamalı. Hal böyle olunca şöhrete giden yolda filonuzu genişletmeli, terfi kazanmalı, meşhur korsanlarla dövüşmeli, vali kızı ile aşk yaşamalı, hazineleri ortaya çıkartmalı, kayıp şehirleri ve en nihayetinde kayıp akrabalarınızı bulmalısınız. Yapıma teknik açıdan yaklaştığımızda da içeriği kadar tatmin edici olduğunu görüyoruz. Temiz grafikleri, iyi modellenmiş çevre ve karakter kaplamaları ile dikkat çekiyor. Sesler ve müzikler bakımından yaklaştığımızda, bölgeden bölgeye değişen müzik ve tınılar gayet başarılı ancak seslendirmelerin olmayı büyük bir eksiklik olmuş. Xbox versiyonundaki uzun yükeleme ekranları da PSP’de giderilmiş. Zaten yapım, aradan geçen zaman içerisinde diğer sistemlerden adeta rafineri edilerek PSP’ye aktarılmış. İçerdiği mini oyunlar, eğlenceli oynanış, iyi oturtulmuş bir sistemle birleşince oynamak için uzun saatler sizleri bekliyor.
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 26.02.2021 09:58
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×