1/3

Sid Meier's Pirates!

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur 3.06.2010 - 12:31
Bir zamanların disket oyunu, 3 boyuta kavuştu.

Oyun dünyasına adım atan her insan Sid Meier ismini hiç kuşkusuz duymuştur. Civilization, Alpha Centauri, Colonization, Solo Flight, Gunship gibi pek çok oyun, popülaritesini hiç kuşkusuz bu isimden alıyor. Pirates! da bir başka Sid Meier imzasını taşıyan hit oyunlardan biri. 1987 yılında MicroProse tarafından çıkarılan Pirates!, bu sefer Fraxis çatısı altında, yepyeni bir görünüm ile yeniden oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Pirates! orijinal oyunda olduğu gibi 17. yy Karayiplerinde ülkelerin birbirleri ile olan mücadelelerini konu alıyor. Birbirinden ilginç ve bir o kadar da güzel kasabalara yolculuk edecek, karanlık tavernalarda gizemli kişilerle buluşacak, belediye başkanlarının kızları ile özel balolarda dans edecek, düşman şehirlerine gizlice girecek ve en önemlisi denizin tuzunu üzerinizde hissedemeseniz dahi, bir korsanın günlük yaşantısına tanıklık edeceksiniz!

Şehirlerin güvenliğini sağlamak için düşman gemilere saldırmak veya devletin gemilerine eskortluk yapmanız gerekiyor. Karayipler’de seyir ederek her türlü gemiyle karşılaşabilirsiniz. Gerek şehirlerden gerekse de bu gemilerden de pek çok farklı yük bulmanız mümkün. Bu yüklerin ihtiyaç duyulduğu şehirlere gidip, aldığınız fiyattan fazlasına satarak ticari yönden kendinizi geliştirebilirsiniz.

Şehir güvenliğini sağlamadan demir almayın!

Oyunda seyr-ü sefer bölümü real-time oynanıyor. Kimi zaman, oyundaki zamana göre günlerce sürebilecek yolculuklar sırasında çeşitli olaylar gerçekleşiyor. Yani, siz seyir sırasında iken diğer şehirler anlaşmalar imzalıyor, savaşlar başlatıyor, gemiler birbirleri ile savaşıyor. Ülkelerden biri, seyr-ü sefer sırasında ülkenizin şehirlerine saldırabiliyor. Şehirlerin güvenliğini arttırmak için askerlerinizi güçlendirebilir, sayılarını çoğaltabilirsiniz. Diğer şehirlerden göçmenler getirerek, şehrinizin nüfusunu arttırmanız da mümkün. Geminizin büyük ve güçlü olması bütün bu gelişmelerin daha çabuk olması anlamına geliyor. Temkinli davrandığınız taktirde, tek bir gemi ile bir ülkeyi bu şekilde geliştirmeniz mümkün olabiliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×