1/2

SideWinder GameVoice

Ceyhun Altıok 3.06.2010 - 12:31
Bili?im dünyasynyn en önemli isimlerinden biri olan Microsoft firmasy bu sefer SideWinder GameVoice ile kar?ymyzda. Bu ürünü fazla detayly olmasa da inceleme ?ansym oldu.
Bilişim dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Microsoft firması gene süper bir ürün ile karşımızda. Bu ürünü fazla detaylı olmasa da inceleme şansım oldu. Ve eğer sizler de internet üzerinden oyun oynuyorsanız size kesinlikle Microsoft Sidewinder GameVoice'u öneririm. Microsoft Sidewinder GameVoice ile oyun oynarken kendinizi oyunun atmosferine atacaksınız ve dünya ile bağlantınızı kesip, kendinizi sanal dünyaya bağlıyacaksınız. Tabii ki bütün bunlar oyun oynamak için değil ayrıca Microsoft Sidewinder GameVoice ile sesli chat şansına da sahip olacaksınız.

Peki nedir Game Voice abicim?

Game Voice Microsoft'un geliştirdiği yeni bir teknoloji diyebiliriz kısaca. Tabii bizim için olayın detayı önemli. Game Voice sayesinde internet üzerinde oynanan oyunlarda takım arkadaşınız ile real olarak konuşma imkanı ve ayrıca kendi sesiniz ile oyunlarda sesli komutlar vermeyi sağlar. Bu iki özellik ise birbirinden çok farklı özellikler. Bu iki özellikliği daha detaylı olarak anlatacam.

Paketin içinde acaba ne var?

Paketi açtığımızda içinden 4 adet parça çıkıyor. Bakalım bunlar nelermiş?
 • Gri-siyah tonlarinda kulaklikli mikrofon
 • 10 tus ve ayar dügmesi bulunan kontrol ünitesi
 • Kurulum ve kullanım kitapçığı
 • Kurulum cd si
Unutmadan 2 metrelik kablosu ile bilgisayar masanızda istediğiniz yerde kullanma sansınız var.

Sistem Gereksinimleri
 • En az 233 MHz hizinda Pentium uyumlu islemciye sahip bir PC
 • Windows 98 veya üzeri bir isletim sistemi
 • 64 Mb Ram
 • 45 Mb bos sabit disk alani
 • CD-Rom (kurulum için) ve en az 256 renk destekli graik karti ve monitör (16 bit, yani 65536 renk tercih edilmeli)
 • Bilgisayarinizda bos bir USB portu
 • Full-duplex çipli (ayni anda ses giris ve çikisi) ses karti; elbette hoparlör ve mikrofon baglantisi olmali.
 • Net üzerinden kullanim amaciyla en az 33.6 kbps'lik (56 kbps tercih) Internet baglantisi.
Kurulum

Paketi nazikçe açtık, işallah açmadan önce siztem gerksinimlerini okumuşunuzdur :) Bu arada parçaların çok kaliteli ve sağlam malzemeden yapılması en çok dikkat çekenlerden biri. Nede olsa Microsoft yani deyip kuruluma geçiyoruz.

Evet cd'yi takın ve kurulumu başlatın. Eğer cd taktiğimiz gibi direk açılıyorsa kurulum kendi kendine açılacak demektir. Şimdi sırayla hangi driverlar kurulacak onlara bakalım. Önce Game Voice yazılımı kuruluyor. Daha sonra ses motoru ve sürücüleri kuruluyor. Sürücülerin yüklenmesi sonunda ses kartınızın özelliklerini test ederek sisteme uyumluluğu değerlendiriliyor.

Eğer istenilen türde bir ses kartı var ise bu bölümü sorunsuz bir şekilde geçiyor. İkinci aşamada ise parçarı birleştiriyoruz. Şimdi sizlere hangi parçanın nereye takılacağını açıklayacam. Kulaklikli mikrofonun kablosunun ucunda iki baglanti var. Bunlari kontrol ünitesinin kendi kablosunun yanindaki iki giris'e takin. Her iki bağlantı farklı renklerle işaretlenmiş böyle yapılmasının amacı kullanıcının kabloları yanlış yerlere takmaması için yapılmış. Ve şimdi en önemli parçalardan bir tanesi olan kontrol ünitesinden bahsetmek istiyorum. Bu ünitenin kablosu iki bölüme ayrılmış durumda.