1/2

Silent Hill 2

Ulaş Çöğendezoğlu
Ulaş Çöğendezoğlu 3.06.2010 - 12:31
İnsanlar tek bir hissiyattan çekinir. Korku!
Platformlar PC, PC
Silent Hill 2
  • Yapımcı - Yayıncı Konami - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 95
Artılar -
Eksiler -

Bugüne kadar oynadığımız oyunlara bir göz atarsak, muhakkak ki hep bir eksiklik göze çarpar. Bütün oyunları kendi dalında değerlendirmek gerekir elbet ama işin sonu hep bir hazımsızlığa çıkar. Çünkü oyunlarda olsa gerçek hayatımızda, insanlar tek bir hissiyattan çekinir. Korku!

Kim evinde tek başına kalmak ister? Kim bir ışığın yanıp söndüğü bir sokaktan köpek havlamaları arasında geçmek ister? Kim sabah uyanıp da kapısını açtığında, kapısında kam damlaları görmek ister? Hiç kimse mi? Maalesef yanlış.

Bir insanı besleyen tek duygunun korku olduğu bilimsel bir kanıttır. Korku olmadan yaratılışı gereği eksik olan insan, bilincini sabit tutamaz. Tabi ki her hissin bir sınırı da olmalı.

Silent Hill 2 (SH2 olarak anılacaktır), kesinlikle bu sınırlar içinde azap çekmemizi sağlayan bir oyun. Birkaç sene önce küçük kardeşi ile PS hayatına adım atan SH2, uzun bir bekleyiş ve ardından önce PS2 sonra XBOX çıkışıyla bize güzel bir çelme taktı. Üstelik XBOX versiyonunda geliştirilmiş ve daha beter bir hale getirilmişti. Tam bu sıralarda internette dolaşan bir habere göre Konami 2005 yılına kadar PC için oyun üretmeyecekti. Neyse ki haberin sadece Winning Eleven ve serisi için geçerli olduğu art arda çıkan Konami oyunları ve ardından gelen açıklama ile anlaşıldı. Sonunda SH2’de gelmişti. Gerçek bir korku klasiği olması için, hatta olması için değil de olacağı bilindiği için piyasaya sürülen SH2, klavyelerimizin ucundaydı artık.

Konumuzla girişimizi yapalım hemen. Esas karakterimiz James Sunderland, birkaç yıl önce hastalıktan ölen karısından bir mektup alır. Mektupta SH kasabasında buluşmalarını istemektedir Mary. Önceleri kafası karışan James, Mary öldüğünden beri yeterince boşlukta olmasının da getirdiği bir sonuç olarak, kasabaya gitmeye karar verir. Ne de olsa kaybedecek bir şeyi kalmamıştır artık. James kasabaya gider, bir kadın ararken bomboş ve ürkütücü bir manzara ile karşılaşır. Kovboy filmlerindeki “Hayalet Kasaba” tanımı ile “Korku Kenti” arasında, hatta bu ikisinin birleşimi olan bir mekan.

Görüldüğü üzere daha giriş paragrafı itibariyle bile korkuyu sakladığımız yerden çıkarmayı amaçlamış bir oyunla karşı karşıyayız. Buna bir de senelerdir PS makinelerde görüp de iç çekmelerimizi eklerseniz, en basit korkuları ortaya çıkarırken en zevkli dakikaları harmanlayabilecek bir yapıtı ellerinizde tuttuğunuz açığa çıkar. Gelelim oyunun çok kısa sürecek olan inceleme bölümüne.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×