Silent Hill 2

-
- 3.06.2010 - 12:31
Bu oyunun bir incelemesi mi yapılır? Tabii ki hayır.
Platformlar PC, PC
Silent Hill 2
  • Yapımcı - Yayıncı Konami - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 85
Artılar -
Eksiler -

O GÜN EVDEN ÇIKMALI MIYDI?

Yatağınızdan kalkıyorsunuz yanınızdaki resme bakıp karınızı bir kez daha anıyorsunuz. Evinizin o uzun koridorundan geçerken kapının altından atılmış olan mektubu görüyorsunuz. Elinize alıp mektubu açtığınızda, 3 yıl önce ölmüş karınızın el yazısı ile yazılmış bir mektup görüyorsunuz, daha okumadan kendi kendinize "Aman tanrım bu nasıl olur?" diyorsunuz. Fakat biraz kendinize geldikten sonra mektubu okumaya başlıyor, karınızın size hayattayken onu götürmeye söz verip bir türlü götürmediğiniz yerde yani Silent Hill'de sizi beklediğini görüyorsunuz. Mantığınız bu saçmalık desede sanki içinizden bir ses oraya gitmenizi söylüyor ve sizde içinizdeki sesi dinleyip gidiyorsunuz.

İLKİ SARSMIŞTI, BAKALIM BU YIKTI MI?

İlk versiyonunun çıktığı 99 yılında benim daha bir PS'ım yoktu, oyun çıktıktan bir sene sonra almıştım. Arkadaşlarımın ısrarı sonucunda da Silent Hill'i almıştım. İlk bakışta bana çok iç karartıcı bir oyun gibi gelmişti, ama aradan belli bir süre geçince yavaş yavaş alıştım ve uzunca süre oynadım. Sonra 2'sini beklemeye başladım. 2'nci oyun hem çok geç hem de sadece PS2'ye çıkmıştı. O an kendi kendime herhalde artık Silent Hill'in o korku dolu havasını soluyamayacağım demiştim. Daha sonra sitesinde Silent Hill 2'nin PC içinde yapılacağını okumak beni çok sevindirmişti. En sonunda oyun çıktı ve ben oyunu aldım uzun bir yükleme süresinden sonra. Oyun açılmıştı ve monitörümden beni korkutuyordu.

Oyunun daha ilk videosundan oyunun grafiklerinin gerçekten çok iyi olduğunu anlamıştım. Oyuna başladığımda mouse'un kullanılamadığını gördüm. Bu bana ilk başta çok zor geldi fakat oyunda biraz ilerledikten sonra atmosferin, kontrollerin zorluğunu iyi bir şekilde unutturduğunu gördüm. İlerledikçe oynama zevkim daha da arttı. Ancak bazı yerlerdeki bulmacalar beni çok sıkmıştı, çünkü bazı bulmacalar samanlıkta iğne arama tadı veriyordu. Bu da oyunun akıcılığını etkiliyordu. Ama sesler veya grafikler olsun bu açığı kapatıyordu.

GALİBA YIKAMADI

Bence oyunun en iyi özelliği düşük sistemlerde bile muhteşem sonuçlar vermesi. Yani TNT2'de bile grafiklerin etkileyici olması. Çözünürlüğü düşürseniz bile görüntülerin çok fazla bozulmadığını göreceksiniz. Oyunun options menüsüde gayet sade ve anlaşılır olması, makinanız için en iyi olan ayarları yapmanızı kolaylaştırıyor. Ayrıca oyunun muhteşem bir ses kalitesinin olduğunu da söylemem lazım. Mesela ben bir sahnede, elimi parmaklıklar arasından uzatmış anahtarı almaya çalışıyordum ki yandaki odadan gelen seslerin hızla artması ve sonunda küçük kızın gelip elime tekme atması adeta yüreğimi ağzıma getirmişti. Kısacası oyun grafik ve ses açısından olsun muhteşem olmuş. Bulmacaların biraz daha kısa ve rahat çözülebilir olması oyunu daha zevkli hale getirebilirdi ama oyun bu hali ile de gayet iyi.

BİR DAHAKİ SEFERE İNŞALLAH

Oyun ilki kadar sansasyon yaratmayacak olsa da Konami'nin diğer yapımları gibi alıp oynanmayı fazlasıyla hak ediyor. Adventure seviyorsanız şu sıralar Silent Hill 2'den daha iyi bir alternatif çıkmayacağı için Silent Hill 2’yi mutlaka alın derim. Bu arada oyunun 3.sününde çıkacağı söylentiler arasında. Yani macera burada bitmeyecek gibi.

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 2.02.2023 16:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.09.2018 18:55
''Oyun ilki kadar sansasyon yaratmayacak olsa da''
umarım bu arkadaş yazı yazmayı falan bırakmıştır ya da oyun dünyasıyla falan ilgilenmeyi.
o dönemi bırak şu dönemde bile sh2 gibisi yok..
Kalan Karakter : 300 Gönder
Silent Hill 2

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×