Silent Hill 5

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Kabusların gerçeğe dönüştüğü mekan.
"Yazı için Orçun Çavuşoğlu'na teşekkür ederiz."

Belki de ilk defa gerçek anlamda fanatiği olduğum oyundur Silent Hill. Kelimelere sığmayacak kadar olağanüstü konusu ve korku filmlerini aratmayacak kadar mistik ve karanlık atmosferiyle, oyuncuyu neredeyse her an her saniye diken üstünde tutan bir seridir. Yeni nesil konsolların da piyasaya sürülmesiyle birlikte, gerek serinin fanatikleri gerekse de serinin yeni yeni takipçisi olmaya başlayanlar olarak Konami cephesinden Silent Hill’le ilgili bir haber çıkmasını bekliyorduk. Geçtiğimiz günlerde yapımcı firma Silent Hill 5 ile ilgili öğrenmeyi istediğimiz ilk detayları internete sürdü.

Silent Hill’e dönüş

Verilen detaylara göre bu seferki oyunumuzda Alex Shepherd (İlk anda Silent Hill 2'deki Mary'nin bir yakını olduğunu düşündük) adında bir savaş gazisini yönetiyoruz. Karakterimiz, askerliğini yaptığı sırada gazi olmuş ve askerlik görevini yarıda bırakarak geri dönmek zorunda kalmıştır. Hastanede yattığı sırada kardeşiyle ilgili bazı imgelemler görmeye başlamıştır. Zaten bundan bir süre sonrada küçük kardeşi Joshua ortadan aniden kaybolur. Bu durumda da Alex olarak hiçbir şey olmamış gibi yaşantımızı sürdüremezdik değil mi? Hemen soluğu Silent Hill'de alıyoruz (Neden bir yakınını kaybeden herkes soluğu Silent Hill'de alıyor acaba?) ve araştırmalara başlıyoruz.

İnce ayrıntılar

Bu ince ama önemli detaylardan sonra, Konami kaşla göz arasında 3 adet Gameplay (oynanış) videosunu internete sürdü. Fanatikler olarak videoları havada kapıp sonuna kadar ve tekrar tekrar izledik. Gördüklerimiz olağan üstüydü. Öyle ki, artık kasabamız serinin önceki oyunlarından daha karanlık ve soğuk görünüyor. Yalnızlık hissi çok daha üst seviyeye çıkmış. Işık-gölge oyunları, alternatif dünyadaki kan ve pas lekeleri ise hiç olmadığı kadar gerçekçi görünüyor. Serinin önceki oyunlarına ek olarak artık kasabanın sisli versiyonunda gece de dolaşabiliyoruz. Alternatif dünyaya geçiş ise siz Alex'i yönettiğiniz sırada oluyor (Geçiş şekli Silent Hill filmindeki gibi oluyor). Bunun yanında artık karakterinizin önünüze çıkan kapıyı açmasını istediğiniz zaman, kapının kolunu tutup açmaya çalışıyor. Bu tip ince, ama göze hoş görünen detaylar bulunmakta. Silent Hill 4'te özlediğimiz el feneri ve radyomuz Silent Hill 5'te aynen yerini almış. Herhalde radyonun cızırdamasını hiç bu kadar özlememiştiniz! Savaş sistemi ise Alex'in askerlik alt yapısını düşünürsek sert olacak gibi görünüyor. Oyunda Havok motorunun kullanılacağını düşünürsek, çevreyle etkileşiminde üst düzeyde olacağı garanti. Etrafınızı çeviren sis bulutunun içinde elinizdeki Steel Pipe'ı hangi yöne savurursanız, sis bulutunun ona göre tepki vereceğini de sözlerime ekleyeyim...

Genel olarak toparlamak gerekirse. Silent Hill 5, arkasına PlayStation 3 ve Xbox 360'ın da gücünü alarak; tahminen 2008 yılının sonlarına doğru eskisinden gerilimli, mistik ve karanlık atmosferiyle, sarsıcı konusuyla ve yine bize ev sahipliği yapacak. Bakalım bu sefer bize neler gösterecek?
Yorumlar 36
MK Okuru
MK Okuru 19.04.2024 11:39
Kalan Karakter: 300 Gönder
Silent Hill 5
İlginizi Çekebilir