Silent Hill: Origins

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Travis'in macerası PSP'den sonra PS2'de devam ediyor
Platformlar PlayStation 2
Silent Hill: Origins
  • Yapımcı - Yayıncı Climax - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 77
Artılar Silent Hill, verdiği heyecan, atmosfer, kaliteli müzikler, sesler, kontroller, bulmacalar
Eksiler Kolay Boss savaşları
Climax tarafından Sony'in el konsolu PSP için özel olarak hazırlanan Silent Hill Origins'in, geçtiğimiz aylarda çıkan bazı dedikodularla beraber PS2 için Port edilebileceği ihtimali doğmuştu. İlk başlarda kesin bir belirti olmasa da, daha sonra gelen açıklamayla Origins'in PS2 için tekrar düzenleneceği söylendi. Bu haberle, yeni nesil konsol almak için eski konsollarını satan oyuncuları ters köşeye yatıran yapımcılar, emektar konsol PS2 sahiplerine ise güzel bir armağan sunmuş oldu.

Silent Hill Origins, 99 yılındaki Orijinal oyunun köklerine iniyor. Travis Grady isminde bir tır şoförünü yönetebileceğimiz oyunda Travis, bir teslimat için yola koyulmuştur. Silent Hill yakınlarına doğru yolda gördüğü küçük bir kız nedeniyle ani fren yaparak durur ve tırdan iner. Geçmişine dair bir cenazeyi gördüğü kısa kesit hayallerinden sonra, sislerin içerisine doğru koşan küçük kızın peşinden gitmeye karar verir ve yol kenarındaki tabelayı görür...

Welcome to Silent Hill

Travis Grady, kasabaya girmesiyle birlikte büyük bir yangınla karşı karşıya gelir ve bu aşamadan sonra olayların kaynağını öğrenmek için harekete geçer. Bu, tabii ki o kadar kolay ilerleyen bir süreç değil. Travis'in, küçük kızın peşinden sürüklenerek Silent Hill'e gelmesi, yumağın sadece başlangıç kısmı. Hayatta kalabilmek için ipuçları aramak, doğru yolu bulmak ve en önemlisi bunları yaparken kasabanın sisli caddelerinden ilerlemek gerekiyor. Oyunun bazı noktalarında bulunan aynalar sayesinde alternatif Silent Hill'e geçiş yapabiliyor ve daha önce ulaşılamayan yollara gidebiliyor, girilemeyen odalara girebiliyoruz. Ek olarak karanlık tarafa geçiş yaptığımız süre boyunca ortam, rahatsız edici sesler, yaratıkların uğultusu ve insanı geren müziklerle bezeli bir hal alıyor. İpuçlarını toparlamak için mutlaka 2 boyut arasında mekik dokumak gerekiyor. Biz sorulara cevap ararken, bizi sürekli rahatsız edecek daha önceki oyunlardan tanıdık yaratıklarla karşılaşmak zorundayız. Onlara karşı oldukça bol alternatifimiz mevcut. Diğer oyunlarda bulunan tüfek, tabanca ve sopa gibi silahların yanı sıra Origins'te çevreden toparlayabileceğimiz ve bir kereye mahsus saldırı amaçlı kullanabileceğimiz küçük televizyon, vazo, şişe gibi seçeneklerimiz var. Macera boyunca tanıdık karakterlerle de karşılaşıyoruz. Özellikle bu kişilerle yaptığımız diyaloglar, ilerleyiş ve konu akışı için önem taşıyor.

Aynı kasaba, farklı temel

Oyunun teknik yönlerine bakarsak güzel bir PS2 uyarlaması olduğunu söylersem yanılmam herhalde. Güzel grafiklerinin yanında Travis’in üzerindeki fener sayesinde ışıklandırmalar da hoş hazırlanmış. Müzikler cephesinde aynı usta Akira Yamaoka’yı görüyoruz. Gecenin karanlığı ve sessizliğinde oynadığınızda oyunun sesleri de benliğinizi sarıyor. Özellikle alternatif SH'deki metalik sesler ve Travis yaralandığında Gamepad'ta yankılanan kalp atışları gerilim dozunu arttırıyor. Origins'in en güzel yönü ise kontrolleri. Gerçekten çok işlevsel ve kolay kavranabilecek bir kontrol mekanizması var. Bu sayede oyundan hiçbir şekilde sıkılmıyorsunuz. Ayrıca oyunda yer alan özel kamera açıları haricinde, bozulan kamera açılarını L1 tuşuyla sabitleme imkanımız da bulunuyor. Silent Hill'in puslu atmosferi, çürümüşlük hissi çok ağır basıyor ve bu duyguyu daha ilk dakikalardan başlayarak hissedebiliyorsunuz.

Koşar adımlarla ilerlediğimiz ve ayak basmadık yer bırakmadığımız kasabada, Travis ile beraberiz. Eğlenceli bulmaca parçalarına bazı bölümlerde eklenen Travis’in küçüklüğünden kalan hatıralar, onun hem neşeli bir çocuk hem de şanssız bir yetişkin olduğunu gösteriyor. “Adımı nerden biliyorsun?” sorusuna cevap verebilecek bir insanın olması, ama cevap vermeden yüz çevirip gitmesi umut kırmıyor, perçinliyor. Bir tiyatro sahnesi, sadece oyuncuların canlandırdığı hayatları değil, gerçek kabusları da serbest bırakabilir. Ne olduğunu anlamadan küçük bir kızın bakışları bu denli nasıl zihni yorabiliyor…

Bu güzel macerayla birlikte PS2’lerimize konuk olan Silent Hill Origins, oldukça hoş ve mutlaka oynanması gereken bir oyun olmuş. Kabuslarınızı yenmeden başından kalkmayın. İyi oyunlar.
Yorumlar 14
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 05:41
Kalan Karakter : 300 Gönder
Silent Hill: Origins

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×