1/3

Silent Hill: Shattered Memories

Mahmut Saral 18.06.2010 - 14:37
Zihninizdeki kâbuslar, bilinmeyen yönlerinizi ortaya çıkarır.
Platformlar Wii
Silent Hill: Shattered Memories
  • Yapımcı - Yayıncı Climax - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera,Macera
Merlin Puanı 80
Artılar Tekrar Silent Hill'da olmak güzel, işitsel unsurlar, kontroller, farklı sonlar
Eksiler Yaratıklar sinir bozucu olabiliyor, bulmacalar basit
Geçmiş güzel anılar, film şeridi gibi gözümün önünde. O kadar etkililer ki, ses cızırtılarını dahi duyabiliyor, görüntüye kattığı etkiyi hissedebiliyorum. Belki de anılar, sadece acı çekmemiz için vardır. Bir daha ulaşamayacağımız, sadece bir kerelik sunulan ve her hatırlayışımızda yenilerini yaşamak için çabaladığımız günler, dakikalar, saniyeler...

Zihninizde yer edinen kâbuslar, bazen sizin bile bilemeyeceğiniz yönlerinizi ortaya çıkarır. Her yanı belirsizlik tanımlamasıyla dolu detaylar, ama mutlaka içinizden "sanki beni çağırıyor, beni istiyor" diye gelen sesler... Silent Hill, 1999 yılında doğmuştu. Bu ünlü oyunu bilenler, seriye melodileriyle hayat veren Akira Yamaoka ismini de duymuşlardır. Peki ya Keiichiro Toyama? İşte Silent Hill'ın hazırlayıcısı. Günümüzden yaklaşık 11 yıl önce inşa edilen bu kasaba; hâlâ rahatsız edici atmosferi, zihinleri yoran yapısı ve sinirlerinizi alt üst edebilecek düzeydeki gerçekleriyle ayakta kalmayı biliyor.

Hayat bir paket çikolata gibidir
Harry Mason, Silent Hill kasabası yakınlarında büyük bir sis çemberine yakalanıyor ve görüş açısı kaybolduğu için kaza geçiriyordu. Çarpmanın sonucunda oluşan sersemliğin geçmesiyle kızına yönelen Harry, onu göremeyince endişeye kapılmış ve Silent Hill'de olabileceğine ihtimal vererek arayış serüvenini başlatmıştı. Orijinal yapımda Harry Mason ve onun kâbuslarını yöneterek hayatta kalmaya çalışmıştık. Tabii ki tek amacı, kızı Cherly'i bulabilmekti.

Silent Hill: Shattered Memories

Serinin son çıkan isimleri Origins ve Homecoming, fazlasıyla aksiyona önem verdikleri için gerilim duygusunu az veya çok engelleyebiliyordu. Etraftaki objeleri kullanarak Condemned tarzı saldırılar yapabiliyoruz derken, Homecoming’in gelişiyle maceraya güçlü tüfekler ve yakın dövüş teknikleri de dahil olmuştu. Ne de olsa Alex, bir askerdi ve bu konular üzerine eğitimliydi. Harry ise, sadece Harry. Onun düşündüğü tek şey, sevdiklerinin mutlu olması.

Shattered Memories, ilk maceraya geri dönüyor. Aynı amaç, bu kez daha farklı şekilde ve bazı eklentilerle tekrardan önümüze sunuluyor. Bu kez aksiyona girmeden olabildiğince kaçacak, hayatta kalmak ve Cherly’i bulmak için her detayı irdeleyeceğiz.

Ne olacağını bilemezsin
Shattered Memories, Wii için duyurulduğunda ilk dikkat çekilen nokta, konsolun kontrolleri olmuştu. Wii kontrolörü sayesinde, Harry’nin elindeki feneri rahatlıkla kullanabilecek ve çevreyi inceleyebilecektik. Bunu aklımın bir yerine not ederek oyunu açtım. Psikolojik etkilere dair bir uyarının yer aldığı ekranı geçtikten sonra, hikâyede ipleri elimize alıyoruz.