1/2

Silent Hunter 4: U-Boat Missions

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Denizlerin haşin canavarları savaş alanına geri dönüyor!
Platformlar PC
Silent Hunter 4: U-Boat Missions
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
Artılar Alman U-Boat'larıyla oynamak, yeni Campaign, optimizasyon sağlanmış, kısalan yükleme ekranları, mürettebat yönetimi, hasar tamir sistemi
Eksiler Önemli hatalar var, tayfalar sıkışabiliyor, sonardaki problem, Almanların İngilizce konuşması, Campaign'de bazı zamanlar rast gelen ilginç hatalar
Simülasyon denildiği zaman aklıma ilk gelen isimlerden biri Silent Hunter(SH) serisi olur. Birinci oyunuyla gönülleri fetheden, ikincisi ile başarısını pekiştiren SH, üçüncü oyunuyla resmen tepe noktasına oturmuştu. Gerek grafikleri, gerekse oyun içi dinamiği ile kitlesini mest ederken, yeni oyuncular bile kazanmıştı. Hataları vardı, fakat zaman içinde çıkan yamalar ve mod desteği sayesinde, yapılan farklı modlarla istenilen kıvama gelmişti. Aradan geçen zaman içinde insanlar SH4’ü beklemeye koyuldu. SH4, kaliteli bir oyun olmasına karşın, ancak içerdiği teknik hatalar ve bazı problemlerden dolayı en başlarda biraz hayal kırıklığı da yaratmadı değil. Daha tamamlanmamış bir oyun havası veriyordu. Fakat sonradan çıkartılan yamalarla sonunda biraz kendine gelebildi. Son olarak ek paketi U-Boat Missions duyuruldu. Ek görevle birlikte yapımın daha oturaklı olacağı söyleniyordu. Sonunda paket oyuncuların beğenisine sunuldu, ancak ne kadar hayırlı oldu? İşte sorunun yanıtı!

Almanlar geri döndü

Silent Hunter 3’te kontrol edilen U-Boat’lar, SH4’te ne yazık ki komutamız altında değildi. Bunun yerine Amerikan denizaltılarını yönetebiliyorduk. Serinin müdavimleri bu konuyu yadırgamıştı. Fakat ek paketle birlikte U-Boat’lar, geri dönüyor. IX-D2 ve XVIII sınıfı U-Boat’lar yapımdaki yerini almış ve komutamız altında bulunuyor. Bu yüzleri güldüren iyi bir durum, fakat SH3’te iyi olan, ama SH4’te kendine yer bulamayan genel işleyiş, aynen devam ediyor. Yine bazı eksik kalan kısımlar ek pakette düzeltileceğine, tam tersi formatını korumuş. Mesela denizaltı suyun üstünde, tayfalarınız güvertede, çevreye bakıyorlar. Dalma emri veriyorsunuz, siren çalıyor, içeri giriyorsunuz ve kapak kapanıyor, denizaltı suyun altına dalıyor. Ancak su altında kamera açısını değiştirip, dışardan baktığınızda güvertede halen kalmış olan tayfanızı görebiliyorsunuz. Sanki suyun altında değiller, güneşlenmek için denizaltı dışında duruyorlar. Ayrıca karada bulunan gemiler, köprüde sıkışıp kalan tayfa gibi ilginç hatalar yer alıyor. Bunlar haricinde sonar hatası nedense bir türlü adam edilemedi. Halen sonardaki saçma problemle boğuşabilirsiniz.

Eksiklikler dışında geliştirilmiş ve daha doyurucu olmuş özellikler de var. Bunlardan bir tanesi hasar tamir sistemi. Üzerinde yapılan birkaç düzeltmeyle, işleyişi çok daha iyi oturtulmuş. Eskiden bazı zamanlarda noksan kalabiliyordu, ancak U-Boat Missions ile gerçekten rayına oturmuş. Hasarla birlikte yine rahatlatıcı etkenlerden biri tayfalarımızın yönetimi olmuş. Artık bazı oyunlarda standart halen gelen “Hero” faktörü, U-Boat Missions’la birlikte SH serisi içine de dahil edilmiş. Şöyle ki, önemli simaların üstlendiği bu karakterlerin belli birer özellikleri var. Denizaltının suyun içinde biraz daha uzun kalmasını, uçaklardan destek alıp hava saldırısı yapmayı veya onlardan yardım almak gibi etkenleri kullanabiliyorlar. Bu özelliklerin bazısı belli bir süre geçtikten sonra yeniden kullanılabiliyor, bazısı ise kısa süre etkili olabiliyor. Her ne kadar ek paketle birlikte gelen yeni özellik olsa da, gerçekçiliği bazı zamanlar öldürebiliyor. Subsim forumlarında bu konuda tartışmalar oldu. Bu özelliği beğenen, beğenmeyenler de var. IX-D2’le oynarken Campaign’de bazı zamanlar tayfalarınızın nefessizlikten dolayı ölmesi gibi ilginç bir hata yaşanabiliyor.

Yenilenen altyapı

Grafik olarak yapım üstünde ufaktan bir makyajlama çalışmasına girilmiş. Su efekti biraz daha zenginleştirilmiş. Her zamanki gibi denizaltıların modellemeleri gerçekleriyle birebir yapım içine aktarılmış. Görsel yönden gidilen bu ufak yükseltilme işlemi, yükleme sürelerini uzatmıyor. Tam tersine oyun üstünde yapılan düzeltmeyle yükleme süreleri kısalmış. Yapılan optimizasyonla daha az sistem kastırır hale gelmiş. Bu güzel artı bir yön. Seslendirmeler ve geri kalan işitsel efektlerde iyi. Ancak Alman mürettebat İngilizce konuşuyor. Bu ayrıntı atmosferi baltalıyor. Konuşmaların Almanca olması lazımdı.

U-Boat Missions, Almanların Hint Okyanusu’ndaki mücadelesini yeni Campaign olarak sunarken, Temmuz 1943-Mayıs 1945 arasındaki zamanı kapsıyor. Getirdiği yenilikler var, fakat halen düzeltilmeyen önemli hatalar var. Yapım, dijital formatta satılıyor. İsterseniz alıp, PC’nize indirip yükleyebilirsiniz. Fakat yapım şu haliyle bir ek paketten daha çok, biraz büyükçe resmi bir modu andırıyor. Şahsen ek paket haricinde fanların yaptığı modları oynamak daha güzel. Hem bu modlarla SH4 daha elle tutulur hale geliyor. Sonuç olarak serinin müdavimlerindenseniz, çıkan modlarla birlikte U-Boat Missions’ı oynamak daha akıl kârı.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×