1/2

SilkRoad Online

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Sanal dünyanın en güçlü oyunu Türkiye’ye geliyor! Firma yetkilileri Jina Song, John Jeon ile görüştük.

MK: Silkroad Online fikri nasıl çıktı?
Özellikle internet ortamında gelişecek bir proje tasarlıyorduk. Eskiden oyunları internete taşımak çok önemli bir yenilikti. Biz de tamamen internetten oynanan bir konsepti oluşturmaya karar verdik. İpek Yolu (Silk Road) fikri de tarihte doğu ve batı için çok hayati bir yol olduğundan dolayı, bu isim altında projemize başladık. Liseyi bitiren herkesin bildiği ve fikir sahibi olduğu bir isim olan İpek Yolu’unu tanıtmak için, ekstra bir çaba sarf etmemize gerek kalmadı.

MK: Silkroad Online’ın hedeflediği kitle kimlerdir?
17-35 yaş arası bir kullanıcı kitlemiz var. Oyunumuzun da bu geniş yelpazeyi tatmin edecek öğeler sunması çok önemli. Ancak internet her gün daha fazla yaşamımıza giriyor ve daha genç ve yaşlı kullanıcılar aramıza katılıyor.

MK: WoW ya da Guild Wars’ın kullanıcıları, Silkroad Online’ı tercih ediyorlar mı?
Özellikle eski oyuncuların bizi tercih ettiğini görüyoruz. Warcraft oyuncularının da bize geldiğini görüyoruz. Diğer oyunlar da çok başarılı, hepsini takdir ediyorum. Ancak bizim oyun içinde alışveriş yapmak gibi hayata daha yakın unsurlarımız var. Ayrıca yakında bir Avrupa haritamız olacak. Büyük bir güncellemeyle bu haritayı sisteme dahil edeceğiz.

SilkRoad Online

MK: Oyuncu sayınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Kore’de 4 milyon olmak üzere toplam 12 milyon kullanıcımız var. Bunun 500 bini de Türkiye’den ve bu bizi çok sevindiriyor. Günde ortalama 10 bin kişi de aramıza katılıyor.

MK: Türk kullanıcılar dışarıdan nasıl gözüküyor?
Aynı Kore’de olduğu gibi oyunları çok seviyorsunuz. Trendleri takip ediyor ve güzel olan şeyi beğeniyorsunuz. Oyunlarda iyi grafik görmek bence Türk kullanıcıları için çok önemli.

MK: Türkiye için özel projeleriniz var mı?
Game Sultan, Silkroad üzerinde satılan her türlü ürünü Türk kullanıcısına sunacak. Kredi kartı olmadan özel kodlar ile kullanıcılara oyunda kullanacakları her türlü eşyayı sağlıyoruz. Bunun için de internet kafeler çok önemli. En büyük hedefimiz Türkiye’de bulunan 20 bin internet kafeyi tek bir çatı altında toplamak. İnternet yaygınlaşıp PC fiyatları ucuzladıkça bu kafelerin de içeriği değişiyor. Kafeler toplu oyun oynanan özel yerler olmakla birlikte aynı zamanda Silkroad Online gibi oyunlar için satış noktasına dönüşebilirler.