1/3

Siluro GF4 MX440 64DDR

Erce Güven
Erce Güven 3.06.2010 - 12:31
Fiyat/performans oranı iyi olan ABIT Siluro GeForce4 MX 440 ekran kartını incelemenin uygun olacağını düşündük.

GeForce 4 Ti 4200 işlemcili kartların yavaş yavaş giriş-orta seviyesine indiği şu günlerde fiyat/performans oranı açısından oldukça iyi bir konumda olan ABIT Siluro GeForce4 MX 440 ekran kartını incelemenin uygun olacağını düşündük.

Bildiğiniz gibi GF4 MX serisi, GF3’den hızlı fakat GF4 Ti’den yavaş. Bu noktada herşey normal gözüküyor ve giriş seviyesi kullanıcının alması gereken kartı hemen işaret ediyor. Yalnız iş teknoloji konusuna gelince işler biraz karışıyor. Daha hızlı olduğu GF3 serisine göre vertex,pixel shader lar ve DX8 desteği gibi çok önemli teknoloji eksikliklerine sahip olan GF4 MX serisi, bu noktada insanların durup bir kez daha düşünmelerine sebep oluyor. Ancak bu kartın tamamen giriş seviyesi kullanıcılara hitap ettiği düşünüldüğünde bu sorunda aşılmış oluyor. Ne de olsa eski Pentium III ya da Celeron tipi işlemcileri kullanan makinalara bir GF4 Ti eklemek pek de akıl karı değil.

PAKET

ABIT, herzaman için pakete dahil ettiği bileşenlerle kullanıcıyı tatmin etmeyi bilmiştir. Böyle giriş seviyesi bir kartta bile kutunun içinden çıkanlar kullanıcıyı yeterince memnun edebilir gibi gözüküyor. ABIT Siluro GF4 MX440 ekran kartını aldığınızda;

· Kullanım kılavuzu
· S-Video/Composite çevrim kablosu
· 1.5m Composite kablosu
· 1m S-Video kablosu
· Sürücü CD’si

Kutunun içerisinden çıkıyor. Bunun dışında sürücü CD’sinin içerisinde de;

· Siluro DVD
· 3Deep
· True Internet Color

Yazılımlarını bulabilirsiniz.

ÖZELLİKLER

ABIT Siluro GF4 MX440 ekran kartı, 64 Mb (128 Bit) DDR hafıza ile birlikte geliyor. Samsung marka 4ns lik bu ramler normalde teorik olarak 500 mhz hızında çalışmak için uygunlar ancak kart sadece 400mhz hafıza hızına sahip. (Bu konuya Overclock kısmında tekrar döneceğiz.) Kartın üzerinde malesef herhangi bir ram soğutucusu göremiyoruz. Hoş buna pek de gerek yok ama fazladan birkaç ram soğutucusuna da hayır demezdik doğrusu. 

Kart üzerindeki işlemcisi baktığımızda NV17 ile karşılaşıyoruz. MX440 çekirdeği 270 mhz de çalışmaya ayarlanmış. NV17 işlemcisi NV25’in yarısı kadar iş hattına sahip ve dolayısyla performansı Ti serisine göre haliyle geride kalıyor. Bunun dışında MX440 çipi “nView” teknolojisi üzerinde 2 farklı ekrana görüntü aktarılabilmesini sağlayabiliyor. Malesef Siluro 4 MX’de bu teknoloji karta dahil edilmemiş. ABIT bu teknolojiyi GF4 MX VIO kartında kullanmayı tercih etmiş. Kartın çıkışlarına baktığımızda, bir adet VGA bir adet de televizyon çıkışıyla karşılaşıyoruz.

Kartın genel özelliklerine bakarsak;

· NVIDIA GeForce4 MX 440 256 Bit 3D GPU – 64 Mb yüksek hızda 128Bit DDR hafıza
· AGP 2X/4X
· Entegre 350Mhz DAC (2048x1536 75 Hz destekli)
· NVIDIA LMA II teknolojisi
· Yeni anti aliasing modları
· OpenGL 1.3 desteği

İle karşılaşıyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×