1/2

SimCity Societies

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Eski dost yeni imajıyla bizlere göz kırpıyor.
Yıllar ilerledikçe, farklı yerlerde geçen ve çok değişik özeliklere sahip, şehir kurma oyunları geliştirildi. Ancak, onların her zaman bir yol göstericisi vardı ve ondan aldıkları ilham ile hareket ettiler. SimCity ismindeki bu üstat, yıllarca şehir simülasyonu konusunda ön ayak oldu ve Amiga zamanlarından beri varlığını korudu. SimCity 2000 ve 3000 ile birlikte kendisini PC'lere iyice kabul ettirdi. Hatta bitmek tükenmek bilmeyen The Sims serisinin çıkış noktası da, SimCity'den geçiyor. Bir başka deyişle, kendiyle alakalı başka yapımların ilerlemesinde de büyük rolü oldu. SimCity 4'ten sonra birkaç senelik bir sessizliğe büründü, ancak konsollarda da eski oyunları boy göstermeye başladı. Sene 2007 ve biz yepyeni bir SimCity için heyecanlanıyoruz, üstelik kendini birçok yönden yenileyerek karşımızda olacak.

Şehre dönüş
Öncelikli olarak belirtmemiz gereken şey, SimCity Societies, serinin yapımcısı olan Maxis tarafından değil, bu sefer Tilted Mill Entertainment tarafından geliştiriliyor. Firmayı, Caesar 4 ve Children of the Nile gibi yapımlardan da hatırlayabiliyoruz, Kendileri de şehir kurma ve geliştirme konusunda uzman sayılırlar ve nitekim Electronic Arts, SimCity Societies için görevi onlara verdi. Klasik SimCity oynanışı, bu sefer daha farklı öğelerle süsleniyor ve bize yepyeni bir atmosfer getiriyor.

Bilindiği gibi, SimCity'lerde Residental, Commercial ve Industrial bina alanları belirlerdik ve insanlar gelip buralara yerleştikçe, işlerini kurdukça buraları da dolmaya başlardı. SimCity Societies ile birlikte bu durum daha değişik bir hale sokuluyor. Öncelikle en başta kurmak istediğimiz şehrin temasını belirlememiz gerekli ve buna uygun binaları serpiştirmek durumundayız. Eğer eğitim üzerine yoğunlaşan bir şehir kurmak istiyorsak, bu yöndeki binaların sayısını arttırmamız gerekecek. Ancak daha sakin ve taşra hayatına önem veren bir oluşumdan yanaysak, o zaman daha çok çiftlik binalarına ve manastırlara ağırlık vermemiz doğru olacaktır.

300'den fazla binanın yer alacağı yapımda; Home, Workplace ve Venue olmak üzere üç çeşit bina bulunacak. Home'ları yaptığımızda insanlar buralarda yaşamaya başlayacaklar. Workplace'ler içerisinde seçimleri uyguladığımızda, insanlar buralarda çalışacaklar. Venue'ler ise daha çok sosyal ve kültürel alanları teşkil edecekler. Biz, bu seçenekler içerisinden binalarımızı etrafa yayacağız. Birçok kilitli bina da olacak ve biz oyunda ilerledikçe açılacaklar.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×