SIREN: Blood Curse

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Sis perdesinde yaşanılan gerçekler!
Platformlar PlayStation 3
SIREN: Blood Curse
  • Yapımcı - Yayıncı SCEI - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 80
Artılar Grafikler iç karartıcı ve atmosferi iyi sunabiliyor, ses efektleri başarılı
Eksiler Dövüşler biraz hantal olmuş
Bu aralar benim gibi eminim ki, pek çok oyuncu da Silent Hill: Homecoming’i bekliyordur. Silent Hill serisi hep beni kendisine çekti. Yaşattığı o gerilim yüklü atmosferi, kendine has hikayesi ve daha pek çok bilinmeyeniyle çoğu kişiyi ekran başına kilitlemiştir. Bir diğer ağır top Resident Evil 5 ise 2009’da çıkacak, ona ise daha çok sabretmek gerekiyor. Silent Hill Homecoming gelene kadar bizi Survival Horor türünde oldukça memnun edebilecek bir oyun PSN üstünden yayınlandı. Aslında yabancı bir isim değil, SIREN’nin yeni hali tam karşımızda.

Kan kokusu

Hanuda Köyü esrarengiz bir köydür. Oraya gidenlerden bir daha haber alınmaz, çevre köylerde Hanuda ile ilgili çeşitli rivayetler dolaşmaktadır. Söylenene göre Hanuda’da aslında insanların değil yaratıkların yaşadığı yolundadır. Bu yaratıklar yakaladığı insanları bir törenle kurban etmektedir. Tabii ki malum böyle bir hikaye ilgi çeker. Bir grup araştırmacı gazeteci Hanuda’ya gidip hikayenin aslını astarını öğrenmek için harekete geçer. Ancak bu onların yaptığı büyük hata olur, çünkü kurban törenini görürler ve birlikte gittikleri bir kişi de Hanuda’da kaybolur. Buradan sonrasını ise biz ele alıyoruz. Amacımız belli Hanuda’dan sağ kurtulmak. Aslında SIREN: Blood Curse için eski SIREN’nin yeniden yapılanmış hali de denilebilir.

Oyun Survival Horor türünden beklendiği gibi gerilim ve korku unsurları yüklü. Oyun içine girdiğimizde bizi renk paleti koyu ve karanlık olan grafikler karşılıyor. Görsel olarak oyun genelde ortalamanın üzerinde olmuş. Özellikle modellemeler konusunda yapımcılar iyi iş çıkarmış. Çevre tasarımları iç gıcıklayıcı biçimde dizayn edilmiş. Grafikler her ne kadar iyi olsa da, yalnız bazı kısımlarda dokulardaki kalitesizlik dikkatli bakıldığında göze çarpabiliyor. Ama zaten oyunun atmosferine dalıp gittiğimiz için bu durum kafaya takılacak cinsten değil. Gelelim diğer etkili bir olaya yani seslere, SIREN sesler açısından bir hayli başarılı. Arka planda yer alan efektler yeri geldiğinde hop oturup hop kalkmamıza neden olabiliyor. Özellikle yapımcıları efektler konusunda tebrik etmek istiyorum, efektler gerekli yerlerde öyle bir biçimde giriyor ki, ciddi olarak tırstığım anlar oldu.

Korkmaya hazırlanın

Oynanış son derece rahat, PS3’ün kontrolleriyle herhangi bir aksilik yaşamadım. Çok rahat oynayabildim. Ancak PS3 rahat bir oynanış sunsa da, oyun içinde dövüşler biraz yavan ve hantal geçebiliyor. Genelde karşımıza gelen yaratıkların ilerlemeleri ve vurmaları hantal, aynı şekilde yönettiğimiz karakterinde vuruşları yavaş kalabiliyor. Gerçi bir süre sonra bu olaya insan iyice alışıyor, ama biraz daha hızlı hareket etselermiş daha iyi olacakmış. İşin güzel bir yönü ise bitirici vuruşlar yapabilmemiz. Canımızı sıkan bir yaratığın işini bitirmek güzel oluyor. Yapım içinde 50’den fazla silah seçeneği bulunuyor.

SIREN: Blood Curse genel olarak başarılı bir yapım olmuş. Benim tek hoşuma gitmeyen yanı, biraz kısa sürmesi. Eğer Survival Horor tarzında da tecrübeli bir oyuncuysanız, kısa sürede bitirmeniz olası. Aslında bu durum biraz da oyunun 12 bölümden oluşma dizi şeklinde kronolojik bir sırayla yayınlanmasından dolayı da kaynaklanıyor, ama SIREN’nin tadı damakta kalıyor. Sonuç olarak SIREN: Blood Curse, Survival Horor açlığını bir hayli dindirecek bir yapım olmuş. PSN’den ucuz bir fiyata da temin edebilirsiniz.
Yorumlar 15
MK Okuru
MK Okuru 27.09.2022 22:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
SIREN: Blood Curse

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×