Skate

Skate

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Skate, Tony Hawk'tan liderliği almak için bastırıyor!
Platformlar PlayStation 3
Skate
  • Yapımcı - Yayıncı EA Black Box - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 84
Artılar Rahat kontrol sistemi, görsel olarak başarılı, eğlenceli bir deneyim sunuyor
Eksiler Arada olan birkaç Framerate sorunu, kamera bazı zamanlar çileden çıkartabiliyor
Tony Hawk denildiği zaman direk aklıma Pro Skater serisi gelir. Bir o kadar zevkli ve harika bir seridir. Başında baya zaman geçirmiştim. Ama şundan gerçekten eminim ki, benim gibi birçok oyuncuya zevkli vakit geçirmiştir. Kafa yormadan, renkli ve eğlenceli deneyim sunuyordu. Pro Skater dışında aslında birkaç proje daha geldi geçti, ama hiç biri Tony Hawk’s Pro Skater’ın yerini nedense tutamadı. Bir süredir yine eğlenceli vakit geçirecek, artistik hareketler yapacağım bir oyun ararken, Skate karşıma çıktı. İyi ki de çıkmış diyorum. Çünkü içerdiği değişiklikler ve kontrolleriyle beni oldukça mest etti.

Biri beni durdursun!

Skate gerçekten ilginç bir oyun. Şöyle ki, yapımın sunduğu içerik gerçekten değişik fikirler içeriyor. Karakterimizi ameliyat sırasında yaratıyoruz. Evet, ameliyat sırasında diye yeniden belirteyim. Güya yönettiğimiz karakter bir trafik kazası geçiriyor. Ancak vücudu güya hasar alıyor ve bizi ameliyata sokuyorlar. İşte bizde burada yüzümüzü diğer noktaları, kısaca kendi karakterimizi yaratıyoruz. Bundan sonrası ise oldukça kolay. Hastaneden çıktığımızda, bir derginin kapak konusu olmak gibi bir amaçla karşılaşıyoruz. Bundan sonrasında bize söylenenleri yapmak ve dergide kapak olmak. Hikaye modunun senaryosu son derece basit ve yalın. Zaten Skate gibi bir oyundan aman aman bir senaryo beklemek de yersiz olur. Yapımın asıl sunduğu “Eğlence” faktörü.

Oyunda özellikle kontrol sistemi çok iyi kotarılmış. Hiçbir şekilde zorlanacağınızı sanmıyorum. Zaten Tony Hawk’s Pro Skater serisini oynamışsanız; Skate’e girdiğiniz zaman sanki oyunu daha evvel oynamışsınız gibi, daha ilk dakikalarda kontrollere hakim olabilirsiniz. Hatta daha önce bu türde yapım oynamamış olsanız dahi, kontrollere çabuk bir şekilde alışabilirsiniz. PS3’te kontroller çok başarılı bir şekilde yedirilmiş. Hatta X360 versiyonu da kontroller konusunda rahatmış. Gerçi X360 versiyonunu oynamadım, ama herhangi bir şikayet veya sorun olmadığı belirtiliyor. Sağ analogla çeşitli hareketler yapabiliyoruz. Hatta artistik hareketler yaparken, diğer taraftan keyif çayı bile içebiliriz. Bu denli kolay ve rahatız. Skate’i diğer oyunlardan ayıran en önemli kısım kontrol sistemi. Bir yandan hareketler çekip eğlenceli dakikalar yaşarken, bir taraftan oyuncu yönlendirmelerde veya hareketleri yaparken kendini sıkıntıya sokmuyor.

Görselim görselim daha neler neler isterim

Yapımın kontrol sistemiyle beraber grafikleri de çok güzel. Gerek çevredeki kaplamalar olsun, gerekse karakterler olsun güzel bir sunum veriyor. Kendi ana karakterimiz diğer modellemelere göre daha ayrıntılı bir şekilde yapılmış. Ayrıca grafiklerdeki canlı renkler insanın içini açıyor. Öyle karanlık veya donuk bir palet göremedim. Tam tersine tam Skate’e uygun renkli ve kaliteli görsellik var. Bunlara artı olarak grafikleri daha canlı gösteren yansımalar dikkatimi çekti. Yalnız oyunu oynarken arada bir iki Framerate sorunu yaşadım. Ama pek yadırgamadım. Genel olarak oyunun mekaniği güzel işliyor. Grafiklerle beraber oyun işitsel olarak da kaliteli. Ses efektlerini yerinde ve kaliteli buldum.

Yalnız takıldığım bir nokta oldu. O da çoğu oyunda yeri geldiğinde çıldırtabilen kamera açıları. Oyun bazı zamanlar bu konuda çok sıkıntı verebiliyor. Ancak bu bazı zamanlar oluyor. Genel olarak kamera sistemi çileden çıkartmasa da, arada hafiften oyundan soğutma işlemini gerçekleştirebiliyor.

EA Black Box, genel olarak harika bir iş çıkarmış. Teknik detay olarak bir iki sorun dışında Skate gerçekten beni memnun ederken, rahat ve harika kontrol sistemiyle taktirimi topladı. Bu aralar PS3’te oynanabilecek güzel oyunlardan biri.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 8.03.2021 12:49
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×