1/2

Ski Racing 2005 Hermann Maier

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Bu mevsimde kaymak mı?
Platformlar PC
Ski Racing 2005 Hermann Maier
Merlin Puanı 78
Artılar Kolay oynanış. Ortalamanın üzerindeki grafikler...
Eksiler World Cup modu daha detaylı olabilirdi. Hareketsiz duran seyirciler...
Kayak müsabakalarını genellikle Eurosport ve TRT’de izlememize rağmen, bu spor ülkemize halen tam olarak yerleşmemiştir. Elbetteki meraklıları olmasına karşın malum olan şu ki, futbol bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bir numaralı spordur. Yapımcılar kış sporlarına ilgili olan kitleyi de düşünüp, dönem dönem çeşitli kayak oyunları çıkarmakta. Bu yapımların en sonuncusu da Ski Racing 2005!

Hermann Maier

Oyunumuz tam ismi Ski Racing 2005 Featuring Hermann Maier. Kayak sporunun en önde gelen simalarından biri olan Hermann Maier, 2004 senesinde 38.’si düzenlenen Kayak Dünya Kupasını kazandı. Herminator lakaplı Avusturyalı kayakçı, bundan bir kaç yıl önce çok ciddi bir kaza geçirdi ama halen rakiplerinin korkulu rüyası gibi görünüyor. Böyle bir isimle beraber sahneye çıkan Ski Racing, bakalım nasıl bir oyun olmuş?

“Bir kaç yıl önce motorsikletiyle ağır bir trafik kazası geçirir.

Yapıma profil yaratarak başlıyoruz. Sonrasında karşımıza sade tasarımıyla güzel bir menü geliyor. Single Event bölümünü kullanarak bir kaç antrenman yapıp, oyunun en önemli noktası ve hatta yapılış amacı olan World Cup’a giriyoruz. Karşımıza bir karakter yaratma ekranı çıkıyor. Hatırlayacak olursak Aralık ayında piyasalarda olan RTL Ski Springen’de de böyle bir bölüm vardı. Fakat Ski Racing’in yaratma ekranı Ski Springen kadar başarılı değil. Ski Springen’de materyalleri (bot, kayak, kask vb...) para ile satın alabiliyorduk. Hatta aldıklarımız bize performans artışı olarak geri geliyordu. Yalnız düşük maliyetli araç gereçlerden yüksek değerler bekleyememize karşın, yüksek ücretlerle satın aldığımız materyaller bize başarılardaki ufak güç dengeleri olarak geri geliyordu. Ski Racing’te ise bu durum sadece görsel olarak değişikliklere sebep oluyor. Tıpkı GTA’da Skin değiştirmek gibi.

Karakter yaratma ekranındaki bir önemli özellikte sporcunuzun kayak stili. Bunlar Technical, Speed ve Mixed olarak 3’e ayrılıyor. Tekniği seçerseniz Carving ve Edging özellikleriniz yükselirken, Speed’i seçerseniz Stamina ve elbette Speed özellikleriniz yüksek olacaktır. Mixed ise tüm özelliklerin bir nebze olsun artması demektir.

Öyle ki bacaklarından birini kopma noktasına getirecek derecede şiddetli bir kazadır.

Karakterimizi dilediğimiz şekilde yaratıp, World Cup Main ekranına geçiyoruz. Burada aldığımız madalya ve ödüllerin yanısıra, istatistiklerimiz ve yeteneklerimizi görebiliyoruz. Enter’e bastığımızda, aşama seçme bölümüyle karşılaşıyoruz. Yeni başladığınız takdirde Stage-1’den fazlasını seçemiyorsunuz.

İlk yarışımız Avusturya’da. Başlangıç noktasındaki yerimizi aldık. İşaret verildikten sonra zorlu etabımız başlıyor! Eğer Single Event bölümünde pratik yapmadıysanız, işiniz oldukça zor demektir. Oyunda kontroller basit ve manevra zamanları Ski Racing 2005’in anahtar noktaları! Aralarından geçemeyip, kaçırdığınız bayraklar olursa; anında diskalifiye oluyorsunuz. Yüksek hızda seyrederken, arasından geçemeyeceğiniz derecede kenarda kalan bir bayrak çıktı. Bu gibi durumlarda “A” tuşuna basılı tutup, keskin dönüşler yapabilirsiniz (Bahsi geçen tuşu ne kadar kullanırsanız o kadar yavaşlayacağınızı unutmayın.) Çünkü rakiplerinizi geçmek için, zamana karşı yarışıyorsunuz. Ne kadar hızlıysanız, sıralamada o kadar yüksektesiniz demektir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×