Sled Storm

Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Hız, heyecan ve yarış... Hepsi EA Sports'un Sled Storm'da...
Platformlar PlayStation 2
Sled Storm
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports Big - Electronic Arts
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 74
Artılar -
Eksiler -

Welcome to Sled Storm

Sled Storm, EA Sports Big'in akrobasi ve hız içeren yeni bir motorlu kızak yarışı oyunu. PlayStation'dan gelme bir oyun olan Sled Storm, son zamanlarda çıkan yarış ve bu tarz oyunlarda olduğu gibi, akrobasi içeriyor. Yani oyunda sadece yarışmakla kalmıyor, aynı zamanda yarış içinde SSX'te olduğu gibi çeşitli maharetlerinizi de(Tricks) sergiliyorsunuz. Bu sayede de yarışlar çok daha renkli ve eğlenceli geçiyor.

Oyuna ilk başlarken seçebileceğiniz üç yarışçı ve her biri için de ayrı birer kızak bulunuyor. Tabi belli kriterleri gerçekleştirdiğiniz takdirde daha bir çok kızak ve oyuncu aktif hale geliyor. Toplamda da sekiz kadar yarışçı ve her yarışçı içinde beş civarında farklı kızak bulunuyor. Oyundaki bu her yarışçı ve kızağın özellikleri de birbirinden farklı.

Oyunun Single Player bölümünde Quick Race, Time Trial ve Practice oyun modları bulunuyor. Multiplayer olarak ise bölünmüş ekranda, Quick Race ve Time Trial modlarını iki oyuncuyla oynayabiliyorsunuz. Championship ise oyunun ana modunu oluşturuyor. Bu modda yarışçılardan birini seçip şampiyonaya katılıyorsunuz ve çeşitli parkurlarda yarışma imkanına sahip oluyorsunuz. Oyunda her parkur için farklı kriterler belirlenmiş. Mesela yeni bir parkurda yarışabilmek için yarışta belli bir derece yakalamanız gerekebiliyor. Aynı şekilde belli bir Tricks puanı elde ettiğinizde, yeni oyuncular veya kızaklar açılabiliyor. Veya da kızağınızı Up-grade etme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Oyunun sürekliliğini arttırmak için her yarışçıyla yarışları ayrı ayrı oynamanıza imkan verilmiş. Yani her yarışçının ayrı bir senaryosu var. Son olarak Rival Challenge ise Championship modunda başarılı olduktan sonra aktif hale geçen diğer bir Single Player oyun modu...

Göster Gücünü!

Önceden belirttiğim gibi yarış esnasında çeşitli maharetlerinizi de sergilemelisiniz. Çünkü yarışlarda iyi bir derece elde etmenin en iyi yolu bu. Tricks hareketlerini en iyi yapabileceğiniz yerler ise parkurlarda bolca bulunan rampalar. Çünkü bu hareketleri sadece sadece yapabiliyorsunuz. Tricks hareketlerini yaptığınız sırada yeteri kadar yükselemeyip yerle temas ederseniz aracınız devriliyor. Bunun için de zamanlamanızı iyi ayarlamalı ve çok çeşitteki Trciks hareketlerini uygun yerlerde yapmalısınız. Yarışlarda yapacağınız başarılı Tricks'ler size puan kazandıracak, aynı zamanda da Storm Boost gücü verecektir. Ekranın sağ tarafında Storm Meteradı verilen bir gösterge bulunuyor. Dediğim gibi başarılı hareketlerden sonra bu gösterge dolmaya başlıyor. Siz de istediğiniz zaman bu gücü kullanarak belli bir süre ekstra bir hıza ulaşıyorsunuz. Dolayısıyla daha hızlı giderek rampalardan daha iyi uçabiliyor ve havada daha uzun bir süre kalabiliyorsunuz. Bununla doğru orantılı olarak da daha iyi Tricks komboları yapabiliyorsunuz. Tabi bunlar biraz da kızağınızın özelliklerine bağlı bulunuyor. Yapacağınız her hareketin getirisi olan puanlar ve Storm Boost'lar hareketin zorluğuna göre değişiyor tabi.

L1, L2, R1, R2 + üçgen tuşlarını kullanarak Tricks hareketlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. İşin iyi tarafı bunda özgürsünüz, yani bir çok hareket kabiliyetiniz bulunduğundan kendi kombolarınızı yaratıp puanlarınızı katlayabilirsiniz. Daha da iyi olan ise her sürücünün hareketlerinin birbirinden farklı olması. Yani her karakter, aynı tuş kombinasyonlarını yapsanız dahi farklı hareketler sergiliyor.

Yarışlarda ön sıralarda yer almanın diğer bir püf noktası da pistleri iyi tanımak. Çünkü rampaların yerlerini ve yüksekliğini bildiğiniz takdirde daha iyi bir performans gösterebilirsiniz. Ayrıca parkurlarda bulunan kestirme yollar sizi bir anda son sıralardan liderliğe yükseltebiliyor. Oyunda gözüme çarpan bir şey var ki, o da oyunun yapay zekası. Yapay zeka sizin yarıştaki performansınıza paralel olarak işliyor. Eğer siz sürekli kaza yapıp dursanız bile, rakipleriniz sanki farkı açmıyor ve kısa bir süreliğine göstereceğiniz iyi bir performans lideri yakalayabilmenize olanak tanıyabiliyor. Aynı şekilde siz iyi oynarsanız, rakipleriniz de iyi yarışıyorlar. Bunun iyi yanı, yarıştan hiç bir şekilde kopmamanız sağlanmış. Kötü yanı ise gerçekçilik biraz azalmış.

Oyunun grafikleri son derece iyi sayılır. Özellikle parkur detayları ve mekanlar çok ilginç. Karlı zeminden oluşan dağ pisti, buzullar, lunapark gibi bir çok mekan gerçekten ilgi çekici. Yalnız bölünmüş ekranda iki oyuncuyla oynarken grafiklerdeki detay biraz düşüyor. Kontroller ise ilk başta zor gelebilir. Fakat alışınca kontrollere yavaş yavaş hakim olmaya başlıyorsunuz. Her karakter üzerinde ustalaşıp, komboları öğrenmenizde yarışlarda size kolaylık sağlayabilir. Yalnız özellikle ilk başlarda aracınızın kontrolünü tam olarak sağlayamayıp, Tricks'lerdeki zamanlama hataları sonucu devrilip durmanız canınızı biraz sıkabilir. 

Oyundaki hareketli müzikler de yarışların temposuna uygun şekilde hazırlanmış. Ses efektleri de fena sayılmazlar. Her karakterin yarış esnasındaki farklı espri ve nükteli sizleri de oldukça hoş olmuş. Kısaca Sled Storm, SSX benzeri oyunlardan hoşlananların deneyebileceği bir oyun. Belki SSX kadar iyi değil, ama yine eğlenceli...

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 13.07.2024 18:28
Kalan Karakter: 300 Gönder
Sled Storm
İlginizi Çekebilir