SOCOM: U.S. Navy SEALs Tactical Strike

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Farklı türlerin combo oynanışı
Platformlar PSP
SOCOM: U.S. Navy SEALs Tactical Strike
  • Yapımcı - Yayıncı Slant Six Games - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 80
Artılar Yapay zeka, seslendirmeler
Eksiler Uzun yükleme süreleri, kamera açıları
Daha önce başında SOCOM yazan bir oyun oynadıysanız, U.S. Navy SEALs Tactical Strike içinde muhtemelen iyi bir beklenti içindesinizdir. Yapım tıpkı serinin diğer versiyonlarında olduğu gibi klasik bir Shooter oyunundan uzak kalıyor. Deniz kuvvetlerine ait piyadelerin, karışıklığı ile meşhur bölümler boyunca bir strateji ile oynamanızı gerektiriyor. Bu nedenle salt FPS severler, yapımda bekledikleri eğlenceyi bulamayacaklardır.

Slant Six Games tarafından geliştirilip, Sony Computer Entertainment tarafından yayınlanan Tactical Strike için, stratejik taktiksel aksiyon oyunu tanımlaması muhtemelen yanlış olmayacaktır. Tabii ki kendi kendimize strateji ve taktik yapamayacağımız için kontrolümüz altında olan 4 kişilik bir ekibimiz bulunmakta. Yalnız seriyi daha önce oynamamış olanlar için belirtmekte fayda var. Ekipteki kişilere doğrudan komut verilemiyor. Bununla birlikte ekibi yürütmek, ateş etmeleri, bomba atmaları, saldırı düzenlemeleri gibi birçok komutu siz veriyorsunuz. Ancak aksiyonu gerçekleştirmekten yapay zeka sorumlu ve bu işin altından hayli iyi kalktığı söylenebilir. Karakter yönetimini doğrudan yapmamak size sıkıcı gelmiş olabilir. Ancak oyun sırasında bunun gayet kolay ve eğlenceli olduğu görülüyor. Hatta daha çok kendinizi gerçek bir komutan gibi hissetmeniz dahi olası. Oyunda zayıf olmakla birlikte birde hikaye bulunuyor. Panama hükümetinde çıkan ayaklanmalar sonucu büyükelçimiz esir alınmıştır. Haliyle bizim görevimizde büyükelçiyi kurtarmak.

Sessiz ve derinden

Tactical Strike, adından da anlaşılacağı üzere bölümler boyunca taktikler oluşturmanızı, gizlice hareket etmenizi ve saklanmanızı istiyor. İşleri daha çok sessiz şekilde çözmek, yapımda anahtar rol oynuyor. Tabii ki bu durum ancak az sayıda düşman varken işliyor. Çok sayıda düşman ise iyi planlanmış gizlenme ve baskınlar ile alt edilebiliyor. Oyun boyunca en favori hareketinizi ise düşmana arkadan yaklaşıp aniden ölümle yüzleşmesini sağlamak oluyor.

Takımımızı ikiye iki ayırmakta mümkün. Bu sayede farklı açılardan saldırmak ve taktik geliştirmek daha kolay oluyor. Ekibi yönetmek kolay olmakla birlikte bazı teknik sıkıntılar çıkabiliyor. Örneğin gitmelerini istediğimiz mesafenin daha az ya da fazla algılanması, yahut kamera açıları nedeni ile ortaya çıkan problemler gibi. Menüden seçilip yaptırılmak istenen aksiyonlar, gayet başarılı şekilde yapay zeka tarafından tamamlanıyor. Ayrıca düşman ateşinden ya da gelen bir bombadan kaçmak gibi hareketleri de kendileri gerçekleştirebiliyorlar. Bu bakımdan ne tam anlamı ile başıboş, ne de tam anlamı ile kontrol altında oldukları söylenemez.

Bölüm tasarımları ise oldukça geniş yapılmış. Böylece bölümleri tamamlamanın farklı yolları da ortaya çıkmış. Haritaların oldukça geniş olması, beraberinde uzun süreli oynanışı da getirmiş. Kimi bölümlerin tamamlanması bir saati geçebiliyor dahi. Bazı görevleri başarı ile tamamlamak için ise alıştırma yapmak, ya da sona giden en iyi yolu bulmak gerekebiliyor. Gece görüşü ile oynanan görevlerin zevki ise bambaşka oluyor.

Singleplayer dışında, yapımda bir de Multiplayer modu bulunuyor. 4 kişiye kadar destekleyen moda; Deathmatch ve takım bazlı Deathmatch oynanabiliyor. Genel olarak gayet eğlenceli olan Multiplayer, arada meydana gelen birkaç saniyelik takılmalar nedeni ile hak ettiği puanı alamıyor. Teknik açıdan yaklaştığımızda grafikler bakımından yapımın başarılı olduğu görülüyor. Detaylı haritalar, temiz kaplamalar ve iyi ışıklandırmalar içeriyor. Sesler bakımından ise gayet iyi ses efektlerine başarılı seslendirmeler eşlik ediyor. İngilizce dışında farklı dillerde de olan düşman konuşmaları dikkat çekiyor. Birkaç kusuru dışında büyütülecek ya da oynanışı etkileyecek kusuru olmayan yapım, farklı oyun türlerinin karışımı sayesinde PSP’de gayet iyi iş çıkartıyor. Daha önce oynamamış olanlar için güzel bir başlangıç.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 08:30
Kalan Karakter : 300 Gönder
SOCOM: U.S. Navy SEALs Tactical Strike

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×