Soldier of Fortune 3: Payback

Soldier of Fortune 3: Payback

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Bu operasyonda hataya yer yok!
Platformlar PC
Soldier of Fortune 3: Payback
Merlin Puanı 72
Artılar Güzel grafikler, sistemi yormuyor
Eksiler Vasat yapay zeka, dengesiz oynanış, Checkpoint sistemi, Raven'in olmaması
Yıllar önceydi. FPS bakış açısı altında o ana kadar ki en şiddetli oyun hazırlanmıştı. Kafalar uçuyor, kollar kopuyor, insanlar acı çekiyor, etraf parçalanmış insan vücutlarından geçilmiyordu. Tam anlamıyla sınırlar zorlanıyor, defalarca ihlal ediliyordu. Yapımın devamı da gelmişti. Üstelik oldukça prestijli bir de ismi vardı. Öyle ki; bu isim oldukça ünlü bir askeri derginin de adıydı. Şimdi bu oyun yıllar sonra bir kez daha bizlerle “Soldier of Fortune: Payback”

Yıllar sonra yeniden

Bu kez oyunun orijinal yapımcısı Raven, yapımcı koltuğunda bulunmuyor maalesef. Onun yerine kendisini Conan oyunundan tanıdığımız Caultron var. Böylece oyunun ilk ciddi eksisi beliriyor. Tek kişilik orduya benzer bir askeri canlandırdığımız oyunda, dünyanın farklı noktalarında öldürmek için bulunuyoruz. Kimi zaman kurak topraklarda, kimi zaman etrafı yoğun bitki örtüsüyle çevrili ormanlarda bulunacağımız bu operasyonlar öncesi, yükleme ekranında yapacağımız görevler hakkında bazı direktifler alıyoruz. Sonrasında kullanacağımız silahlar ve grupları beliriyor ekranda. Onlarca farklı silahın bulunduğu bu seçenekler arasından kendimize uygun olanı seçtikten sonra bu silahlara uygun olarak bazı geliştirmeler yapabiliyoruz(Susturucu, dürbün vs…). Aynı anda üzerimizde iki büyük silah taşıyabiliyoruz. Oyunumuzun konusu oldukça sık kullanılan ve artık bayatladığını düşündüğüm, klasik dünyayı tehdit eden terörist faktörü ve buna müdahale eden Amerikan ordusuna mensup askerler. Görevlerimizi yerine getirebilmek için tek bir yolu izleme zorunluluğumuz var. Farklı bir yöntem mevcut değil. Tamamı ile çizgisel bir oynanış hakim. Genellikle her bölümde bir kişiyi kurtarmak ve yine bir kişiyi yakalamamız gerekiyor. Yakalama seçeneği pek tercih edilmediği için bölüm sonu Boss’u olarak karşımıza kolay kolay ölmeyen rakipler çıkıyor. Oyun akışı içerisinde “Save” yapamıyoruz. Oyunun belirlediği bazı zamanlarda Checkpoint’ler mevcut ki; bu da oyunun en büyük eksilerinden biri. Zira oyun bazen gereğinden fazla zorlayıcı olabiliyor ve öldürüldüğümüz taktirde tekrar bir önceki kayıttan başlamak işkence gibi gelebilir. Özellikle öldürdüğünüz 20-30 adamı tekrar öldürmeniz gerçeğini düşündüğünüz zaman bu sizin oyundan soğumanıza neden olabilecek bir durum. Bu kısma son bir not olarak, SOF3’te sağlık paketleri de mevcut değil. Bunun yerine artık yaygınlaşmaya başlayan “Dinlen ve iyileş” yöntemi mevcut. Zaten yüksek bir hasar aldığımızda uyarılıyoruz.

Görüntü güzel, ama…

Oyunun grafiksel gücü tatmin edici düzeyde. Silah, çevre ve karakter tasarımları oldukça güzel. Işık oyunları da iyi sayılır. Özellikle yüksek bir sisteme sahip olmayan oyuncular için oldukça uygun. Söz konusu grafikler üzerine açılmışken oyunun ayarlar bölümünde, çözünürlük dışında herhangi bir grafiksel ivme bulunmuyor. Havok motorundan da fizik efektleri konusunda destek alan SOF3’te, pekte elle tutulur fiziksel bir çalışma bulunmuyor. Tabii ki karakterler için hazırlanmış ölüm animasyonları ve parçalanma görselleri hariç. Yapay zekadan mahrum düşmanlarımızın, vurulma bölgesine ve etkisine göre; kafa, kol, bacak gibi eklem yerleri kopup parçalanabiliyor. Üstelik bu parçalanmalardan sonra hala ölmediyseler kısa süreliğine de olsa acı çekiyorlar. Vurulmalara verdikleri tepkiler bazen saçma olsa da genel olarak iyi. Örneğin ayağında vurun ve yapacaklarını izleyin. Oyunun tek amacı “Durmaksızın aksiyon” olduğu için deyim yerindeyse acımasızlık ön planda tutuluyor. Arka planında duyulan sesler Call of Duty’den tanıdık gelecektir bazı bölümlerde. Bazı silahların seslerinin pekte gerçekçi bir etki bırakmadığı gibi bir kaçı hariç çoğu müzik ise; tam bir işkence. Düşmanlar arası bir diyalog olmadığı gibi, aralarında da neredeyse hiç konuşmuyorlar. Online seçenekler olarak bilindik: Deatmatch, Team Deatmatch, Capture the Flag, Elemination gibi modlar bulunuyor. Sanki oyun ile ilgili her konu aceleye getirilmiş.

Sonuç şu ki, yıllar önce oynadığımız oyunun devamı bu olmamalıydı. Kesintisiz aksiyon tekrar sağlanmaya çalışılmış, ama irili ufaklı birçok faktör bunu az çok engellemiş. Çıkacağı Doom 3’ün yapımından beri dillerde olan SOF3’ün, Raven tarafından hazırlanacak olması en büyük isteğimdi. Ne yazık ki özensiz bir çalışmanın ürünü olan yapım, pekte başarılı olamayacaktır.
Yorumlar 12
MK Okuru
MK Okuru 27.02.2021 20:57
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.07.2015 09:56
Oyun çok güzel fakat seneryo olmaliydı biraz acemice olmuş grafikler çok hoş insanlar robot hissi veriyor
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×