Son Dakika! İnternete RTÜK denetimi mecliste kabul edildi

Son Dakika! İnternete RTÜK denetimi mecliste kabul edildi

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 22.03.2018 - 00:34
İnternetteki yayınlara özel denetim geliyor

Radyo Televizyon ve Üst Kurulu bildiğiniz gibi uzun bir süredir televizyon kanallarına yönelik denetimleri gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde ise RTÜK için bir kanun tasarısının geleceği ortaya çıkmış ve kurumun internet üzerinden de denetimler gerçekleştirebileceği belirtilmişti. Nitekim bunun ilk örneğini PuhuTV'de yayınlanan Fi (Çi) dizisinde görmüştük. Dizide yer alan bazı sahneler buğulanmış ve bu olay sosyal medyada uzun bir süre konuşulmuştu. İşte tüm bu olaylardan sonra kanun tasarısı olarak verilen internete RTÜK denetimi biraz önce Meclis'ten geçti.

İnternete RTÜK denetimi mecliste kabul edildi

Tasarı için son dakikada bir değişiklik yapıldı. Bu değişikliğe göre bireysel iletişim, video paylaşım ve sosyal medya platformlarının düzenleme kapsamında olmadığı, erişimin engellenmesi kararının ise internet sitesinin tamamına değil, sadece ihlalin gerçekleştiği yayına yönelik olacağı açıklandı. Bununla birlikte radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetleri için medya hizmet yayıncılarının RTÜK'ten yayın lisansı, yne bu yayınları internet üzerinden dağıtacakların ise RTÜK'ten yayın iletim yetkisi alması gerektiği de vurgulandı. Bu lisansları almayanlar için ise RTÜK, Sulh ve Ceza Mahkemeleri'nden içeriğin çıkarılması ya da yayının engellenmesi kararını aldırabilecek. Bu kararın duruşma olmaksızın 24 saat içerisinde alınabileceği de bildirilmiş.

Bunun yanı sıra 6 ay içerisinde konu ile ilgili yönetmelik çıkarılacağı ve kararın gereği için BTK'ya başvurulacağı da gelen bilgiler arasında. Detaylar geldikçe iletmeye devam edeceğiz.


Yorumlar 16
MK Okuru
MK Okuru 20.10.2020 17:00
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2018 08:23
2019da türkiye diye bir ülke olmıyacak söyliyeyim
MK Okuru
MK Okuru 24.03.2018 14:31
iki yıldır mı, 2012'den beri yok
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2018 12:09
Sen var mı sanıyon panpa? 2 yıldır yok zaten.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2018 14:18
İnsanlar doğru haber takip edemicek.. Çinin sansür uygulamasına doğru gidiyoruz.. Pornoya sansür uyguluyorsunuz insanlar her türlü giriyor..Orda 10 saniyelik erotik sahneler sadece sizin ilgisini çekiyorsa bir iş var.. Sitelere erişimi kesiyorsunuz site sahibi domain değiştirir yine erişimi açar..
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2018 14:18
akramabarım neden evlenmiyorsun diye sürekli tepeme biniyor...ben kesinlikle bu ülkede cocuk sahibi olmak gibi bir hataya düşmeyeceğim...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2018 13:26
Fiçi dizisi puhu tv de sansurlu filan degil. Bu bilgi nereden paylasildiysa yanlis bir bilgi... Bu sansur uygulamasi show tv'de yayinlacak olan fiçi dizisinin tekrar bolumleri icin kanal tarafından yapildi bilginize. Puhu tv icerisinde herhangi bir sansurleme islemi soz konusu degil
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2018 11:29
Kendimi zor tutuyorum!
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×