Sonic Rivals 2

Sonic Rivals 2

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Sonic , Dr.Eggman savaşında son cephe
Platformlar PSP
Sonic Rivals 2
  • Yapımcı - Yayıncı Backbone Entertainment - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform,Platform
Merlin Puanı 77
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar Multipalyer modu, sesler ve müzikler
Eksiler Yapay zekâ ve keşke 2D olsaydı
İlk olarak 1990 yılında Sega oyun konsolunda boy gösteren Sonic, mavi rengi, hızlı hareketleri ve kırmızı ayakkabıları ile firmanın maskotu olmuştu. Japonya başta olmak üzere yüz binlerce fanı olan sevimli karakterimiz, aradan geçen yaklaşık on yedi yıla rağmen popülerliğini hala sürdürüyor. PSP platformuna konuk olan yapımın, beni en çok üzen yanı beklide buna en müsait olan konsol olmasına karşın PSP’de dahi yapımın aslındaki gibi 2D yapısını el konsolumuzda da göremememiz. Bazı yapımlar vardır ki bence hiçbir zaman iki boyuttan üç boyuta geçmemelidir. Örnek olarak Worms oyununda olduğu gibi firma ısrarcı davranmayarak PSP platformunda yapımı özünde olduğu gibi 2D yayınlamış ve çok da başarılı olmuştu. Bu bakımdan Sonic’i de aslına uygun olarak oynamak içimde ukde kaldı diyebilirim.

Dr. Eggman!

Sonic Rivals 2, içerdiği 3 yeni karakter ile toplamda 8 karakteri 4 ayrı takıma bölüyor. Sonic ile Tails, Shadow ile Metal Sonic, Knuckles ile Rouge ve Silver ile Espio. Oyunun başında bir takım seçiyor ve bu takım elemanlarından istediğinizi yönetiyorsunuz. Hangi karakteri seçerseniz seçin, birbirlerinden kesin olarak farkları bulunmuyor. Her karakterin kendine has özel yetenekleri hariç hız ve çeviklikleri birbirleri ile de aynı. Perili köşk, Casino gibi ilginç temalı bölümleri içeren 6 ayrı dünyada 12 yeni bölüm oynuyoruz. Her bölüm 2 yarış, 1 savaş ve bir bölüm sonu Boss’u ile tamamlanıyor. Yarışlar daha önce Sonic oynayanların aşina olacakları gibi hız arttırıcı rampalar, tirbuşon ve halka şeklinde yollar, bonuslar ve tuzaklar içeriyor. Her zaman olduğu gibi bu bölümlerde hız ve ipi ilk göğüsleyen olmak önem taşıyor. Savaş bölümleri sınırları belli alanlar içinde düşmana karşı bire bir yapılıyor. Bölüm sonu savaşları ise baş düşmanımız Eggman tarafından geliştirilmiş mekanik canavarlara karşı olmakta.

Ad-Hoc ve Wi-Fi üzerinden oyun paylaşımını destekleyen yapım, tek bir orijinal disk ile birden fazla PSP’de multiplayer bölümlerini arkadaşlarınızla birlikte oynayabilmenize izin veriyor. Yapımda bulunan klasik hikâye modundan başka, Single-Player oynayabileceğiniz farklı bölümlerde bulunuyor. Kupa etkinlikleri ve yarışlar dışında tamamı ile özgür oynamanıza izin veren bölümler bunlardan bazıları. Bu bölümlerde gizli hayvan dostlarınızı bulabiliyor, başarılı tamamlanan yarışlar sonunda altın yüzükler ve toplama kartlarında kazanabiliyorsunuz. Toplanabilen 150 yeni kart sayesinde oynanabilir karakterleri özelleştirmek ve onlara yeni seçenekler eklemekte elimizde.

Grafik açısından 2D’yi arasak da 3D grafiklerde günü kurtarıyor. Arada meydana gelen Frame rate atlamalarını saymazsak grafiklerden yana şikâyetimiz yok. Keza sesler ve müzikler bölüm temasına göre değişerek tempoyu hep en üst seviyede tutmayı başarıyor. Karakter sesleri ve ses efektleri de atmosferi tamamlayan etkenler. Çoğu yapımda karşımıza çıkan “fazla yapay” zekâ sorunu burada da zaman zaman sorun teşkil edebiliyor. Genel olarak kolay kontrollere sahip yapım, Multiplayer modu sayesinde arkadaşlarınızla birlikte keyifli dakikalar yaşamanızı sağlıyor. Mavi kirpimiz uzun bir süre ardından oynanabilirliği yüksek bir yapımla karşımıza çıkıyor. Hasret gidermek istiyorsanız kaçırmayın.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 1.03.2021 18:37
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×