Sonic Unleashed

Sonic Unleashed

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Yerinde duramayan kirpi Sonic
Platformlar PlayStation 2
Sonic Unleashed
  • Yapımcı - Yayıncı Sonic Team - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 75
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar Eğlenceli oynanış, güzel mekanlar
Eksiler Grafiksel ve teknik bir takım hatalar, kontroller sorun olabiliyor
Sega'nın oyun dünyasına kazandırdığı unutulmaz karakterlerden birisi olan mavi kirpi Sonic, maceralarına son hızla devam ediyor. Yıllar önce tanıştığımız bu isim, sadece bir oyun kahramanı olarak değil, anime filmleriyle de hafızalarımızda yer edinmişti. Hatıralarla yetinmeyi sevmeyen karakterlerden bir tanesi de Sonic olacak ki, yeni oyunları birbiri ardına gelmeye devam ediyor. Sonic Team tarafından yeni nesil konsollar için hazırlanan Unleashed, ayrıca PS2 sahiplerini de es geçmemiş.

Sonic'in ve dünyanın en önemli düşmanı olan Dr. Eggman, bir kez daha gezegeni ele geçirmek için yeni bir plan yapıyor ve karşısında yine Sonic'i buluyor. Fakat Sonic'in ufak bir dalgınlığından yararlanan Eggman, Sonic'i yakalıyor ve zümrütleri bir bir ele geçiriyor. Yapılan saldırı sonrasında Dünya belirli bölümlere ayrılıyor. Akabinde Doktor'un, Dünya'ya göndermek için hazırladığı lazer ışınlarına maruz kalan Sonic, değişime uğruyor ve bir yaratık halini alıyor. Bu aşamadan sonra Sonic'in öncelikli görevi, tüm dünyayı dolaşarak parçaları bir araya getirmek. Macera sırasında engeller, robotlar ve hatta dev boss'lar, Sonic'in birer düşmanı konumunda yer alıyor.

Mister Monster Guy

Sonic'in Dünya'ya inmesinin hemen ardından bir karakterle tanışıyoruz. Hafızasını kaybetmiş ve kim olduğunu hatırlamıyor. Sonic, ona yardımcı olacağına söz verdiği gibi o yaratık da, oyundaki kontroller ve ne işe yaradıkları hakkında bize yardımcı oluyor. Tam anlamda yapıma başlamadan önce, birkaç turdan oluşan eğitim etaplarını oynuyoruz. Öncelikle belirtilen tuşları kullanarak altın halkaları toplamalı, robotları alt etmeli ve zamanında zıplayabilmeliyiz. X tuşuna basarak, zıplayabiliyoruz. Aynı tuşa iki kez art arda basınca, düşmana kilitleniyor ve sonrasında saldırı gerçekleştirebiliyoruz. Kare tuşuna basarak engellerin altından ve dönemeçlerden kayarak (Drift) hız kesmeden ilerleyebiliyoruz. Sol alt köşede yer alan bir bar var. Topladığımız halkalar neticesinde bu bar doluyor ve daire tuşuna bastığımızda Sonic, normalden çok daha hızlı koşuyor. Eğer önünde herhangi bir düşman varsa da onu rahatlıkla yenebiliyor. O hızla duvara çarparsa da komik bir şekilde sersemliyor.

Koşarak ilerliyorsunuz ve önünüzde hareket edebileceğiniz geniş bir alan var. Sağda veya solda düşmanlar var diyelim ve uğraşmak istemiyorsunuz. R1 ve L1 tuşlarının yardımıyla seri olarak sağ ve sol tarafa hareket edebiliyor ve yolunuza devam edebiliyorsunuz. Bölümlerde size verilmiş haklarınız bulunuyor ve her başarısız olduğunuzda bir hakkınızı kaybediyorsunuz. Bölüm tamamladığınız da ise tamamlama sürenize ve elde ettiğiniz ganimetlere göre derecelendiriliyorsunuz. Bir de madalya sahibi oluyorsunuz. Puanınızdan memnun kalmadığınız taktirde yeni rekor denemelerine de başvurabilirsiniz.

Goril adam

Mekanlar oldukça bol ve oyunun parkuruna göre değişen kamera açıları, her bölümün aynı derecede güzel hazırlandığını gösteriyor. Ormanlar, buz dağları, şehirler ve daha fazlası, Sonic'in taban tepmesi ve rakiplerini tepelemesi için hazırlanmış. Gündüz görevlerinde mavi kirpimiz hızını ve çevikliğini ortaya koyarak ilerlerken, bir de işin gece boyutu bulunuyor. Maruz kaldığı ışın sonucunda Sonic'in değişime uğradığına şahit olmuştuk. Gece olunca kahramanımız, iri ve daha tüylü bir yaratığa dönüşüyor. Werehoga ismindeki bu yaratık, ne hızlı ne de Sonic kadar şirin. Bu sıradaki görevlerde, karakterimizin uzayabilen ve vurduğunda büyük hasar veren ellerinden yararlanıyoruz. Yavaş hareket ediyor ve ilerleyişi adeta bir gorili andırıyor. Yükseklere de zıplayamadığı için bir yerlere tutunarak hareket ediyor.

PS2'nin sınırlarını görünce, aslında grafik olarak çok iyi şeyler beklememek gerekiyor. Konsol sınırları içerisinde oyunun grafikleri fena değil, hatta değişen kamera açıları sayesinde göze hoş geliyor. Oyunun müzikleri de eğlenceli. Kontrollere gelirsek, bana pek kullanıcı dostu değil gibi geldi. Bazen karşılaşılan grafiksel ve teknik hatalar, yapımın eksi yönlerinden olarak gösterilebilir. Sonuca gelirsek Sonic, yine eğlenceli oynanış yapısı ve Werehoga isimli yansımasıyla, PS2 sahiplerini güzel bir maceraya davet ediyor.
Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 19.09.2020 18:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×