Sony, PS5 oyunlarının PS4 sürümleri ile ilgilenmediklerini açıkladı

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 31.05.2020 - 12:48
Geçiş döneminde her iki konsol için çıkan farklı firma imzalı oyunlar olsa da Sony'nin Playstation 5 için çıkardığı 1.parti oyunlarının Playstation 4 sürümlerinin çıkmayacağı açıklandı.

PlayStation CEO’su Jim Ryan, GamesIndustry ile yaptığı röportajda PlayStation 5 için gelecek yeni oyunların PlayStation 4 versiyonlarıyla ilgilenmediklerini, geliştiricilerin PlayStation 5’in tüm özelliklerini sonuna kadar kullanmalarını işaret eden ifadelere yer verdi.

GamesIndustry’e konuşan Jim Ryan: “Yeni nesil bir konsol oluşturduğunuzda, önceki neslin içermediği özellikler ve faydalar içermesi gerektiğine inanıyoruz. Ve bize göre, insanlar bu özelliklerden en iyi şekilde yararlanabilecek oyunlar yapmalı.” Dedi.

Sony, PS5 oyunlarının PS4 sürümleri ile ilgilenmediklerini açıkladı

PS5, DualSense 5 gibi dokunmanın şiddetinin ve süresinin tepkiyi değiştirdiği bir kontrolcüye ve 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağlayan bir SSD’ye sahip. Bunlar oyun içinde veri alışverişinin ve işlenmesinin farklılaştığına işaret. PlayStation 4 ise bu donanıma sahip değil dolayısıyla bu işi yapamaz. Ryan, geliştiricilerin çapraz nesil desteği için endişelenmek yerine yeni konsolun tüm özelliklerinden dolu dolu faydalanmaları yönünde çalışmalarını talep ediyor.

Ayrıca Jim Ryan, açıklamasında “PlayStation topluluğuna, yalnızca PS5'te gerçekten zevk alınabilecek yeni bir şey, farklı bir şey vermenin zamanının geldiğini düşünüyoruz” ifadelerini de ekledi.

Bu sistem ise Microsoft tarafında tam tersine işliyor. Xbox Series X için “Smart Delivery” adında, oyuncuların Xbox One için satın aldığı oyunları da Xbox Series X üzerinden oynayabilmeleri için geliştirilen bir teknoloji. Yani geliştiriciler yeni nesil konsollar arasında en güçlü olanına bir oyun geliştirirken, eski konsolun kapasitelerini de göz önünde bulundurmalı diyebiliriz.

En basit anlamıyla PlayStation 5, PlayStation 4’e göre çok ileri donanımlarda bir cihaz olduğundan, PlayStation 5 için geliştirilen oyunların PlayStation 4 üzerinde oynanabilmesi için yeni konsolun tüm artı özelliklerini bir kenara bırakması gerektiğini söyleyebiliriz. Jim Ryan işte tam bu noktada “Artık bırakın çapraz nesil desteğini, insanlara sadece PS5 ile alabilecekleri muhteşem zevkli oyunlar hazırlayın” tarzında açıklamasını yaptı.

Sony, PS5 oyunlarının PS4 sürümleri ile ilgilenmediklerini açıkladı

PlayStation 5 DualSense 5 kontrolcüsü neler vaat ediyor?

Yazıda PlayStation 5’in DualSense 5 kontrolcüsüne değinmiştik, yeni teknolojilerine de kısaca değinelim. “Haptic” denilen yeni bir dokunmatik sistemi getiriyor. Oyuncunun dokunma şiddetine ve süresine bağlı olarak kontrolcünün tepkileri de değişiyor. Ayrıca titreşim geri bildirimi konusunda da Sony oyuncuya en gerçekçi deneyimi yaşatmak adına çalıştıklarını açıkladı. DualSense 5 oyunun zeminlerine göre farklı tepkiler ve titreşimler verecek. En önemli yenilik ise L2, R2 gibi tuşların yerini geliştiriciler tarafından programlanabilir sensörlere bırakması, böylece butonlar olmadan, oyuncular el hareketleriyle karakterlerini kontrol edebilecek.

Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 30.01.2023 10:28
Kalan Karakter : 300 Gönder
Naru61
Naru61 3.06.2020 06:30
Xbox devam.Geriye uyumluluk ve game pass ile harika.Her iki konsolo da sahibim lakin Xbox benin için daha önde.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.06.2020 23:32
Ps 1 aldığım gün sabahladığımı hatırlıyorum ne muhteşem gelmişti grafikler vay be ps5 geliyor şimdi
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.05.2020 20:14
Açıklamanin altina imzami atarım en mantiklisi bu. Ps5e cikacaksa oyun heryonuyle hakkını versin konsolun. Aynısı ps4e cikmasin kesinlikle katılıyorum
MK Okuru
MK Okuru 2.06.2020 18:18
Herkes senin gibi zengin değil tabi bencil.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.06.2020 16:14
10 sene olmuş konsol çıkalı. Emekliye ayrılma zamanı gelmiş artık.
omrkcmn
omrkcmn 2.06.2020 18:00
Dayı 2020 deyiz. Konsol 2013 te çıktı. 2020-2013=7 yapar. Ulan bayağı olmuş. Vay arkadaş. Daha dün konsolu alabilmek için sıra bekliyordum. Zaman çok kötü bişi
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.06.2020 21:35
Adamların tuzu kuru ps5 oyunlarinin hicbiri 4 de cikmasa da ps4 satmaya devam edecekler çünkü ps5 en az 10 bin tl olacak ??
Kalan Karakter : 300 Gönder
Sony, PS5 oyunlarının PS4 sürümleri ile ilgilenmediklerini açıkladı

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×