1/3

Sosaria Aşkı

Kerem Gülermen
Kerem Gülermen 3.06.2010 - 12:31
Altima Oonlaaayn
2003 senesinin günlerinden biri; derslerimi düşüşe geçirecek ve etrafta gördüğüm her şeyi ona yorumlayacak derecede bağımlı hale getirecek olaya başlama günümdür. Oysa henüz adını, yapımcısını bilmeden önce ne de güzel Half Life, CS, Call of Duty oynardık kafede. Arada gözüm takılır "Bu ne saçma oyun!" derdim.Tıpkı şu an henüz başlamamış olup benim gibi davranan ve "Beygir gezdirmekten ne zevk alıyorsun?" türünde sorular soran, yorumlar yapan arkadaşlar gibi.

Güçlü senaryolara, oyun serilerine ve başarılı bir geçmişe sahip olan EA Games yapımı RPG, şu sıralar eklentileri ile kendini canlı tutmaya çalışıyor, ama as oyuncuları Sphere ise klasik Warlock tipi, Run UO ise klasik Run UO 1.0 stiline alışmış insanlardır. Üst paragrafta dolaylı ve sade yol ile yazı yazarken tüm okuyuculara hitap etmek gayet kolay tabi ama işin içine terimler girince takılmanız olası.

Sosaria

Sosaria denilen evrende gerçekleşen olayları; efsaneleri, ırkları, savaşları, kahramanları içinde barındıran Ultima, kim ne derse desin Ultima Online serisi ile WoW veya Lineage gibi oyunlarmış solda sıfır bırakan bir başyapıttır. Electronic Arts’ın elinden çıkan proje; artık oyun olmaktan çıkmış kimileri için ikinci bir dünya, kimileri için yaşam tarzı, kimileri için de [set, save, src.flags, statf_dead) halini almıştır.

Yazımda Ultima oyunları tarihi ve kitapları hakkında bilgi vermeyip, sadece UO ile ilgili birtakım bilgiler anlatacağım. Bilindiği gibi Ultima Online ve eklentileri birer MMORPG. Yani Massive Multiplayer Online Role Playing Game. Devasa Online Rol Yapma Oyunu diyerek Online kelimesini arada kaynatabiliriz. Tabii bu ayıp Ultima Online'nın online olduğu gerçeğini değiştirmez.

UO, ondan sonra çıkan bir çok online oyuna rağmen %90 terk edilmemiş ve avantajlı olmuş bir RPG’dir. Değişmeyen bu tarzın birkaç kesin nedeni var. Biri Ultima Online'ın yaşı nedeni ile yerine oturmuş ve yaygınlaşmış olması, başka bir nedeni bir UO sunucusu açmanın temel birkaç Sphere / Run UO Script bilgisine dayalı olması (Bu konuda bilgi deposu birçok yerli veya yabancı site var), tabi açmak değil mesele geliştirmektir. Belki de bu yanı ile de Ultima her zaman daha yaygın ve üstün oldu. Futbola bakarsak (FIFA, PES, Sensible değil; bildiğimiz, izlediğimiz, oynadığımız futbol) basit bir kaç kuralı ile oynanması kolay, fakat ustalaşması zor bir spordur. Ultima Online da gerek teknik bakımdan, gerek oynama açısından başlaması, öğrenmesi kolay ve zevkli; ustalaşması, kral olunması (sunucularda vardır böyle insanlar, Player vs Player da kendinden iyileri yoktur, kraldırlar onlar) zordur.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×