Sosyal mecralardan gelecek saldırılara karşı güvenlikte olun

Merlinin Kazanı 17.11.2014 - 08:30
ESET Sosyal Medya Tarayıcısı ile güvenle sörf yapın
Bundan önceki güvenlik makalemizde oyun oynarken ya da oyun satın alırken karşılaşabileceğimiz güvenlik sorunlarından bahsetmiştik. Şimdi ise yine oyuncuları yakından ilgilendiren bir konudan, sosyal mecralarda güvenli olmanın yollarından bahsedeceğiz.

Hepimiz oyunlarla uzun vakit harcıyor olsak da vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımızdan biri de sosyal mecralar oluyor. Hemen her alanda olduğu gibi, milyonlarca insanın bir araya geldiği sosyal mecralarda da kötü niyetli insanların bulunması son derece doğal. İnsanların profil bilgilerine, arkadaş listelerine ve bilgisayarlarındaki gizli verilere göz diken kötü amaçlı kullanıcılar, sadece oyun oynarken değil, sosyal mecralarda vakit geçirdiğimiz zamanlarda da saldırı yapabiliyorlar.

Sosyal mecralardan gelecek saldırılara karşı güvenlikte olun

İsteğiniz dışında arkadaş listenize mesaj gönderen virüsler canınızı sıkmasın


Haberiniz olmadan Facebook hesabınızdan paylaşımlar yapabilen virüsler herkes tarafından biliniyor olsa da son dönemde yayılan Facebook virüsleri oldukça tehlikeli bir hal aldı. Arkadaşlarınızın duvarlarına sizin adınızla gönderilmiş, link içeren videolar, resimler, yazılar paylaşılabiliyor. Sadece bununla da kalsa iyi. Bilgisayarınıza Trojan (Truva Atı) adı denilen bir program yükleyerek, şifre, kredi kartı bilgisi gibi son derece gizli verilere de ulaşabiliyorlar. Bilgisayarınıza başkalarının uzaktan bağlanmasını, bilgisayarınızı ele geçirip kontrol edebilmelerine olanak bile sağlayabiliyor bu virüsler. Ayrıca hiç tanımadığınız kişileri takip etmeye ve bilmediğiniz sayfaları takip beğenmeye bile başlayabiliyorsunuz.

Bu tip saldırılara maruz kalmamak ve hesabınızı her zaman güvenli biçimde kullanmak için daha önce de tanıtımını yaptığımız ESET'in başarılı bir uygulaması var; ESET Sosyal Medya Tarayıcısı. Ücretsiz bir tarayıcı eklentisi olarak çalışan ESET Sosyal Medya Tarayıcısı, Facebook ve Twitter gibi en sık kullanılan sosyal mecralarda hesabınızı korumanız için iyi bir alternatif olarak gözüküyor.

Sosyal mecralardan gelecek saldırılara karşı güvenlikte olun

Kişisel bilgilerinizi kimler görebiliyor?


Hemen her Facebook kullanıcısının zaman zaman başına gelen, istenmeyen mesajların gönderilmesi ya da hesap bilgilerinin kötü amaçlı insanlar tarafından ele geçirilmesi gibi sorunların üstesinden gelen ESET Sosyal Medya Tarayıcısı, takip ettiğiniz arkadaşlarınızın zaman çizelgelerindeki zararlı içeriklere karşı da sizi uyarıyor.

Hangi bilgilerinizin genele açık hangilerin sadece arkadaşlarınız tarafından görüldüğünü kontrol eden bu eklenti, birden fazla sosyal medya hesabınızı da aynı anda koruyabiliyor. Hangi kişisel bilgilerinizin ulaşılabilir olduğunu kendi arabirimi ile gösteren program üzerinden değişiklikleri kolayca yapabiliyorsunuz. Facebook uygulamalarının hangi bilgilere eriştiğini de kendi ekranı üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Sosyal mecralardan gelecek saldırılara karşı güvenlikte olun

Twitter'da da güvenli kalın


Sadece Facebook değil, aynı zamanda Twitter için de özel bir güvenlik sistemi bulunan ESET Sosyal Medya Tarayıcısı, profilinizde kötü amaçlı bir bağlantı tespit ettiğinde sizi haberdar ediyor. Üstelik sadece sizin zaman çizelgenize değil, takip listenizde bulunan diğer kullanıcıların zaman çizelgesine de göz atan program, her türlü tehlikeye karşı sizi bilgilendiriyor.

Kullanımı oldukça basit olan ESET Sosyal Medya Tarayıcısı'nı favori tarayıcınıza eklemeniz halinde, saldırılar daha başlamadan program tarafından bertaraf ediliyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2024 04:08
Kalan Karakter: 300 Gönder
Sosyal mecralardan gelecek saldırılara karşı güvenlikte olun
İlginizi Çekebilir