Soul Calibur 6 inceleme

Furkan Güler
Furkan Güler 26.10.2018 - 15:57
Bu senenin en iyi dövüş oyunu?
Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
Soul Calibur 6
  • Yapımcı - Yayıncı Bandai Namco - Bandai Namco
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş
Merlin Puanı 82
4 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%62
Artılar - Karakter oluşturma menüsü çok güzel.
- Grafikler ve kombo animasyonları kaliteli.
- Kendi oluşturduğunuz karakterin hikayesi sizi oyuna bağlayabiliyor.
Eksiler - Hikaye çok yüzeysel.
- Senaryo gidişatı çoğu zaman sıkabiliyor.
- Çevrimiçi maçlarda bağlantı sorunları var.

Dövüş oyunu türünde diğer oyunlardan biraz daha farklı mekaniklere ve kombolara sahip olan Soul Calibur serisi, yeni nesilde de kendini gösterdi. Soulcalibur: Lost Swords’u saymazsak son olarak 2012 yılında beşinci oyunuyla oyuncuların karşısına çıkan Soul Calibur serisi, altıncı oyunuyla oynanış anlamında nasıl bir değişikliğe gitmiş? Oyunculara ne gibi yeni mekanikler sunmuş? Gelin hep birlikte bakalım…

Eskiden olduğu gibi artık pek fazla (bazı seriler hariç) sükse yapamayan dövüş oyunları, yıllar içerisinde daha bir niş kitleye hitap eder hale geldi. Strateji oyunları gibi çok geri planda kalmasa da, büyük firmalar hala bu tarafta bulunan büyük kitlenin farkında ve neyse ki güzel oyunlar görmeye devam ediyoruz. Diğer dövüş oyunlarına nazaran oynaması daha kolay ve alışma süreci sancılı olmayan Soul Calibur serisi, ilk oyunundan bu yana öğrenmesi kolay, ancak ustalaşması zor bir sistemi kontrolcümüze veriyor.

Soul Calibur 6 inceleme

Soul Calibur 6

Yeni oyunda dikkat çeken en büyük özellik, kendi karakterimizi oluşturma sistemine geri dönmemiz oldu. Seriye üçüncü oyunda dahil edilen bu özellik sayesinde kendi karakterimizi oluşturabiliyor ve istediğimiz silahı kullanma şansını elde edebiliyoruz. Böylelikle Soul Calibur serisinde bulunan sevdiğiniz ana karakterlerin kombolarını, kendi karakterimiz üzerinde kullanma şansı elde ediyoruz. Ancak yine eski oyunlarda bulunan silaha göre komboların ve özelliklerin değişme sorunu, maalesef yeni oyunda da var. Yani kendi karakterinizi oluşturduğunuzda, kendi karakterinize farklı yetenekler eklemek yerine, hikayede bulunan karakterlerin silahlarına göre özelliklere erişebiliyorsunuz. Çoğu oyuncu bu durumdan memnun olsa da, şahsen bu özelliğin karakterimizin özgünlüğünü öldürdüğünü düşünüyorum. Mortal Kombat Armageddon oyununda olduğu gibi oluşturduğumuz karakterin özelliklerini ve kombolarını kendimiz belirleseydik, eminim ortaya daha özgün karakterler çıkabilirdi.

Yine de karakter oluşturma ekranının fazlasıyla detaylı olduğunun altını çizmek istiyorum. Çünkü karakterinizin görünüşünü belirli detaylar haricinde her şekle sokabiliyorsunuz. Soul Calibur evreninde bulunan ırklar içerisinden istediğinizi seçip, hayalinizdeki dövüşçüyü arenaya yansıtmak tamamen sizin elinizde. Karakterin görünümünde özelleştirme yapmak için onlarca opsiyonu bize bırakan geliştirici ekip, bazı görünüşleri oyun içi parayla açmamızı istiyor. Çoğu rol yapma oyunundan daha kaliteli bir karakter oluşturma menüsüne sahip olan Soul Calibur 6, bu kısımda eski oyunların üstüne oldukça fazla yenilik katmış.

Soul Calibur 6

Oyunun hikaye kısmında ise yine klasik olarak efsanevi ve şeytani güçlere sahip bir silahın, ana karakterlere güç vermesinden bahsediliyor. Hikaye açılışında karşılaştığımız ve bölünmüş iki şeytani kılıca sahip olan Cervantes'i durduran dövüşçülerden sonra, başka kötü bir karakter sağlam kılıcı eline alıyor ve hikaye başlıyor. Hikaye tarafında pek ilgi çekici olmayan yapım, hikaye gidişatını oldukça güzel işlemiş. Basit bir senaryo kurgusuna sahip olan yapımın ana hikayesinde, kötü dövüşçüleri alt ederek tabiri caiz ise dünyayı kurtarıyoruz. 

Her bir karaktere özel köken hikayesi ekleyen geliştiriciler, bunun yanında kendi oluşturduğumuz karakteri de hikayeye dahil etmiş. Ana hikayeden farklı olan bu hikaye gidişatında yine kötü karakterin peşine düşerken, bu kez kendi seçimlerimize dayalı bir hikaye bizleri karşılıyor. Adım adım kendi karakterimize geliştirirken, aynı zamanda seçimlerimize bağlı olarak karakterimizin kişiliğini de oyuna yansıtabiliyoruz. Karanlık ve aydınlık taraflara geçebildiğimiz oyunda, kötü veya iyi olmak tamamen sizin elinizde. 

Soul Calibur 6

İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu oyunun haritasında dünyayı dolaşarak dövüşlere katılıyoruz. Ayrıca parayla da silahlarımızı yenileyerek karakterimizi güçlendirme şansımız var. Oyunun içerisinde yer alan tüm silahlara erişebilen karakterimiz, biz istediğimiz zaman silahını değiştirebiliyor. Böylelikle takılıp kaldığımız biz düşmanda silahı değiştirerek farklı taktikler deneyebiliyoruz. Ayrıca dövüşlerden önce yemek tüketip istatistiksel olarak karakterimizi güçlendirme şansımız da var.

Her bir dövüşten sonra seviye atlayan karakterimizin hızı ve verdiği hasar yükseliyor. Hasarı bir kenara bıraktığımızda hız yükseldiğinde daha kolay kombo yapabilirken, yüksek seviyelere geldiğinizde kullandığınız silaha hakimseniz düşmanınızı adeta  yerden kaldırmıyorsunuz.

Silahlar üzerine kurulu olan bir kombo sistemine sahip Soul Calibur serisinde yine altıncı oyunda birbirinden özgün ana dövüşçü olarak tabir edebileceğimiz karakterler bizi bekliyor. Her birinin farklı farklı özellikleri varken, her karakterin oynanış stili birbirinden farklı olmuş. Böylelikle oyunda herkesin oynayış tarzına hitap edecek bir karakter bulunuyor. Örnek vermek gerekirse Voldo ile daha yavaş ve sanki sıra tabanlı bir oyun oynuyormuşçasına dövüşürken, Groh isimli karakter ile neredeyse hiç defans yapmadan düşmanınızı hızlı bir şekilde köşelere sıkıştırabiliyorsunuz.

Soul Calibur 6

Oyunda bulunan özel yetenekleri ise doğru tuş kombinasyonlarına bastıktan sonra kullanıp ağır hasarlar verebiliyorsunuz. Bu yetenekleri kullanmak için ise diğer dövüş oyunlarında olduğu gibi klasik bir şekilde süper barınızı doldurmanız gerekiyor.

Oyunun çevrimiçi tarafıysa maalesef pek beklentilerimi karşılayamadı. Çevrimiçi rekabetçi tarafta yeterli dövüş modu desteği olmazken, bir de üstüne maçlarda yaşanan bağlantı hataları bazen oynayanı çileden çıkartabiliyor. Çoğu oyunda yaşadığım kopuklukların sunucu tabanlı olduğunu öğrendim. Geliştirici ekip ise sorunların kısa süre içerisinde giderileceği sözünü verdi.

Unreal Engine 4 ile yapılan oyunda herhangi bir optimizasyon sıkıntısı bulunmuyor. Her platformda oldukça akıcı bir şekilde çalışan Soul Calibur 6'nın görsel efektleri de hiç fena değil. Witcher evreninden Geralt’ı oyuna ekleyen geliştiriciler, aynı zamanda Geralt'ın ekstra bir adet daha Witcher kostümünü oyuna eklemişler. Geralt’ın dövüş stilinin hızlı bir biçimde oyuna yedirilmesi, oldukça zevkli olmuş. 

Sona geldiğimizde eğer kaliteli bir dövüş oyunu arıyorsanız, Soul Calibur 6 sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Dragon Ball FighterZ'den daha zevkli olduğunu düşündüğüm Soul Calibur 6’dan sonra, yeni Super Smash Bros. oyunu için de oldukça heyecanlıyım. Bakalım bu senenin en iyi dövüş oyunu hangi yapım olacak? Hep beraber göreceğiz.

Yorumlar 18
MK Okuru
MK Okuru 1.07.2022 10:29
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.10.2018 04:04
Beklediğim bir oyundu rdr ye parayı bayılınca 2. planda kaldı. 500 lira verilmez indirim beklicez.
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2018 23:03
Dandik fakir ezik oyunları denuvo kullanmıyor ama büyük yapımların çoğu en azından oyunun ilk çıktığı aylar denuvo kullanıyor
MK Okuru
MK Okuru 30.10.2018 20:33
16.18 arkadaşım çocukmusun? Ne alaka her oyun denuvomu kullanıyor? Gerçekten cahillik başa bela evet.
MK Okuru
MK Okuru 30.10.2018 16:18
Kırıkmı hatalı esas orjinal hatalı denuvo diye bir koruma sistemi var yarıdan fazla fps düşüşü yaşatıyor cahillik başa bela demekki
MK Okuru
MK Okuru 29.10.2018 09:52
18.57 arkadaşım sanane?? Sen git kırık hatalı oyna. Millete ne karışıyosun?? Cinsmisin nesin?
MK Okuru
MK Okuru 28.10.2018 18:57
Online oynamasin çokda bişe. Güya laf etti
MK Okuru
MK Okuru 28.10.2018 09:22
21.40 kırığını online nasıl oynamayı düşünüyosun bi anlat bakim? Oğlum cahilmisiniz anlamadım? Belki adam online da takılıcak
MK Okuru
MK Okuru 28.10.2018 01:40
Kırığı var ballim. Para verme ve bekleme
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2018 14:26
16.18 kesinlikle haklisin kardeşim
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2018 14:25
Şu orjinalci zenginlere bak ya :) denuvo fps siz ne anlarsiniz. Basin parayi orjinal alin. Orjinal oyunda zaten fps düşüşü denuvo yüzünden kaynaklaniyor. Kirik oynayin. Oy numara. Paranizda cebinizde kalir. Sevgilinizle hamburger yersiniz kafelerde
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.10.2018 13:24
Adam akıllı bi oyun kirilsada oynasak. Böyle dandik oyunlar kırılıyor
MK Okuru
MK Okuru 27.10.2018 19:28
Aynen katılıyorum birader. Tomb raider forza 4 fifa 19 bekliyoruz kirilsada nasibimizi alsak yaw
Kalan Karakter : 300 Gönder
curse
curse 28.10.2018 02:08
bu senenin en iyi dövüş oyunu demişsiniz,başka çıkan varmı ki?zaten dövüş oyunlarının nesli tükenmek üzere.
MK Okuru
MK Okuru 28.10.2018 09:23
He 2 sene dövüş oyunu çıkmadı diye nesli tükendi o oyunların demi?
Kalan Karakter : 300 Gönder
Soul Calibur 6

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×