Speedlink TORID Kablosuz Gamepad

Emin Çıtak
Emin Çıtak 6.07.2015 - 14:48
Altenatif bir gamepad arayanlara en uygun çözüm
Eğer konsol sahibiyseniz oyun kumandası/gamepad sizin için bir sorun teşkil etmiyor. Halihazırda, tamamen konsol için tasarlanmış oyun kumandalarını kullanıyorsunuz. Elbette istisnalar var ve bazen oyuncular standart gamepad’in dışına çıkıp, kendilerine uygun gördükleri cihazları kullanabiliyorlar.

Olayı konsolun dışına çıkarıp PC’ye geçtiğimizde ise işler biraz karışıyor. Gamepad kullanmak isteyen oyuncu için elbette en temiz çözüm Xbox 360 Controller. Peki, alternatifler? Alternatifler sonsuz ve son günlerde bunlardan bir tanesi beni epey tatmin etmeyi başardı.

Speedlink TORID Kablosuz Gamepad
Tamamen ergonomik nedenlerden dolayı oldukça beğendiğim Xbox 360 gamepad’ini kullanırken sorun yaşayan bir oyuncuyum. Belki ellerimdeki bir sorun, belki başka bir neden, bilmiyorum. Bu yüzden PC üzerinde oyunları gamepad ile oynarken her zaman farklı alternatiflere yöneliyorum.

Elbette uzaktan bakıp, Xbox 360 gamepad’inin konforunu kıskanıyorum ama olsun.
Speedlink’in TORID adını verdiği kablosuz oyun kumandasıysa resmen derdime derman, yaralarıma ilaç oldu. Hafif, ergonomik ve son derece kaliteli bir gamepad sonunda bulabildim.

Öncelikle TORID birçok gamepad’e göre daha küçük bir cihaz. Bu küçüklük öyle abartılacak gibi değil, hem de elinize çok rahat oturuyor. Üstelik sağladığı XInput desteği sayesinde işlerin önemli bir bölümünü kendi kendine hallediyor.

Speedlink TORID, PlayStation 3 ve PC için oyun kumandası desteği sağlıyor. 8-10 metrelik erişim alanı içerisinde 2.4Ghz ile konsolunuz veya PC’niz arasında bağlantı kuruyor. 10-11 saat kesintisiz bir şekilde oyun oynayabilirsiniz.

Speedlink TORID Kablosuz Gamepad
Gamepad, PlayStation 3 ile de tam uyumlu ama doğal olarak TORID’in asıl hitap ettiği oyuncular PC kullanıcıları diyebiliriz. Bu noktada TORID’in XInput desteği veren bir gamepad olması önemli bir etken.

TORID’i şarj edip, sürücüsünü yükledikten sonra tek yapmanız gereken bağlantı kurmak oluyor. Gamepad’in ortasında bulunan Speedlink tuşuna 4 saniye basmanız yeterli oluyor. Bu sayede Steam’i destekli arayüzüyle kullanabiliyorsunuz ve oyunlar genel olarak gamepad ile tam uyumlu oluyor.

Eski oyunları oynamak içinse –daha doğrusu XInput desteği sunmayan oyunlar- DirectInput modunu kullanabiliyorsunuz. Bu mod aktifken gamepad’in üzerindeki mavi ışık sönük oluyor.

Bu noktada biraz dikkatli olmak gerekiyor. XInput sayesinde oyunların arayüzü tamamen TORID gamepad’i destekliyor ve oyun sırasında diğer moda geçmek bazen size sıkıntılar yaratabiliyor. Bu yüzden oynadığınız oyunların nasıl bir destek sunduğunu araştırmanız yararlı olabilir.
Steam bu konuda biraz avantajlı çünkü XInput arayüzünde hangi oyunların tam destek sağladığını kolayca görebiliyorsunuz.

Gamepad’in bir diğer farklı özelliğiyse hızlı ateş fonksiyonu olarak göze çarpıyor. Gamepad’in ortasında bulunan Turbo tuşuna basıp aynı anda hızlı basılmasını istediğiniz tuşa basıyorsunuz. TORID bunu kaydediyor ve profili değiştirene kadar – yani başka bir komut verilene kadar- o tuşa basılı tutmanız halinde ardı ardına aktif oluyor.

Gamepad ile hayli bir vakit geçirdim. The Witcher 3, Dark Souls 2, Trine, Tales of the Borderlands gibi hem son dönemde çıkmış hem de gamepad'e uyum sağlayan oyunlarda son derece tatmin edici bir sonuç aldım. Zaten gamepad Steam arayüzüyle de tam uyumlu olduğu için PC'yi adeta bir konsol gibi kullanabildim.

Sonuç olarak, altenatif gamepad kullanmak isteyenler için Speelink TORID son derece etkili bir çözüm oluyor. 65TL’lik fiyat etiketiyle de ucuz bir çözüm arayanların yardımına koşuyor.
Yorumlar 14
MK Okuru
MK Okuru 5.12.2021 11:57
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.07.2015 23:13
bende logitech de var x360 da açıkçası x360 ın desteği inanılmaz titreşim konsoldaki gibi her oyunda destekli...diğer gamepadlere para vermeyin bence ne yapıp ne edip bir x360 kablolu gamepad edinin.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.07.2015 17:41
Bu gameplay Bluetooth lumu eğer öyleyse Bluetooth siz çalışırmı
MK Okuru
MK Okuru 7.07.2015 15:34
evet bluetooth alıcı ile çalışıyor.bluetooth alıcısı olmadan yalnızca yanında gelen usb kabloyu takarak çalıştırabilirsin ama kablo şarj amaçlı olduğu için yalnızca 1 metre uzunluğunda.sıkıntı yaratabilir.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.07.2015 04:14
Ya kardesim kolun reklamini yapiyonuz fiyayini veriyonuz bari nerde satildiginida verin yaaa yarim yamalak is yapmayin bizde alalim su kolu
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.07.2015 00:35
Fiyatı cok uygunmuş. Sonucta her önüne gelen yan firma ps koluna benzer kollar cıkarıyor. Xbox gamepad tarzında fiyat performans ürünü pek yoktu. Kalite oranı iyiyse denenebilir.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.07.2015 00:13
Gamepad'i çok beğendim ancak Türkiye üzerinden herhangi bir satış bulamadım. İlginç olan, hiç bir mağazada xbox tipi gamepad bulamadım...
Kalan Karakter : 300 Gönder
Speedlink TORID Kablosuz Gamepad

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×