1/2

Spellforce 2

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
İki türü kaynatıp dinlenmeye bıraktıktan sonra Spellforce'de karıştırıyoruz.
Birkaç türü birleştiren oyunlar son zamanlarda artmaya başladı. Aslında bu patlama bundan birkaç sene önce ortaya çıktı. Daha önce de iki türü birleştiren yapımlar olabiliyordu, ancak bu durumda olan oyunların sayısı fazla değildi. Son yıllarda bu durum iyice değişmeye başladı. Onlar, bunlar, şunlar derken(Türkçe dersine döndü) bir çok irili ufaklı yapım elime geçti. Bazıları oldukça kötüydü, bazıları ise elle tutulur cinstendi; hatta bazıları süperdi. Bundan 2 sene önce birincisi çıkan Spellforce harika bir dönüş yapmaya hazırlanıyor. Daha atletik ve vücut yapmış olarak karşımıza çıkacak.

Bilinen gerçekler

İlk oyuna göre biraz daha değişikliğe gidilmiş durumda. Birincinin iki türü birleştir formülü, Spellforce 2’de aynen devam ediyor. Yine kahramanımızı seçip RPG gibi etrafta dolanıp yaratık temizleyeceğiz. Deneyim puanı kazanıp bir güzel seviye atlayacağız. İlk oyunda başladığınız zaman belli bir süre, RPG gibi ilerleyip sonradan stratejiye dönüyordu. Yapımcılar bu işi çok iyi kotarmıştı, oyunculara bu değişiklik ile zevkli bir oynanış sağlanıyordu. İkinci oyunda ilki gibi olacak, mekanizmanın dişlileri değiştirilmemiş. Zaten yapımcılar neden çalışan bir sistemi bozsunlar ki. RPG olarak başlayıp yine karakterimiz ile belli bir süre ilerleyecek ve arkasından stratejiye gireceğiz. Bilinenleri yine tekrar edip işleyeceğiz. Ancak yapıya ayrılan süre bir hayli kısaltılmış durumda karşımıza gelecek. Kısaca özel işçi artık piyasada yer almayacak.

Teknik anlamda ince bir işçilik ile yapım karşımıza geliyor. İlk Spellforce, sistemimizi bir hayli kastırıyordu. 9600 XT ekran kartı olan bir makineyi bazı yerlerde sarsmıştı. 2 yıl öncesi için sağlam grafiklere sahipti ve o zaman için iyi sayılan bazı ekran kartlarını belirliyordu. İkinci yapımda aslında ondan aşağı kalır vaziyette değil. Poligonları daha arttırılmış ve yüz ifadeleri çok daha belirgin olacak modellemeler geliyor. Zoom çaktığımız zaman bir ork’un suratındaki nefret çizgileri belirgin olacak. Yalnız yapımcılar ayrıntılarda en çok surat ve vücudun ana hatlarını ortaya çıkaracaklar. Fazla ayrıntı içermeyen el ve ayak gibi bazı ufak yerlerden kesecekler. Bunların poligonlarını alıp surat gibi ayrıntılı yerlere koyacaklar. Bir nevi aslında estetik operasyon, bir yerden kesip diğerine yapıştırılıyor. Çevre animasyonları, kaplamalar vb… herşey kaliteli olacak ve sistemi kasmayacak. Yakına veya uzağa kamerayı aldığımız her zamanda kaliteli bir görüntü karşımızda olacak.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×