1/2

SpellForce: The Order Of Dawn

Ozan Uzun
Ozan Uzun 3.06.2010 - 12:31
Strateji ile role playing oyunları Warcraft'da iç içe girmeye başlamıştı. Fakat Spellforce'da artık iyice kardeş oldular.
Platformlar PC, PC
SpellForce: The Order Of Dawn
Merlin Puanı 68
Artılar Sınırsız ünite, bina, eşya. Dev haritalar uzun bölümler. Kaliteli karakter sistemi
Eksiler Seslendirmeler. Harita ve ünite kontrol sistemi. Uzun süren yükleme ekranları

Blizzard’ın rts klasiği wc3’de “hero” larımız deneyim kazanarak seviye atlayabiliyor, daha güçlü hale gelebiliyordu. Spellforce ise kahraman yönetme işini çok ileriye götürüyor. Spellforce ‘da sıradan bir rpg oyununda görebileceğimiz kadar ayrıntılı bir karakter sistemi ( Hatta diablo’dan daha ayrıntılı), hiç bir rpg oyununu aratmayacak kadar fazla eşya, bir sürü quest bizi bekliyor 

Oyun gerçekten çok kaliteli bir rpg/strateji, yapımcılar rpg işini o kadar abartmışları ki kahramanı 3th person olarak klasik fps oyunlarındaki gibi „w,s,d,a” tuşlarını kullanarak oynayabiliyoruz. Daha önce hiç bir rts’de olmayan bir yakınlıkta diğer ünitelerin, binaların arasında dolaşabiliyoruz. 

Şehirde çalışan işçileri yada savaşan askerleri yakından görmek gerçekten çok eğlenceli.
Oyunda başta yarattığımız karakteri canlandırıyoruz. Bu kahraman oyun içinde çok önemli olacağı için size bir iki tiyo vereyim.

 • Tek konuda uzmanlaşın ( Her skill’i öğrenmeye sakın kalkmayın, karakter güçsüz kalıyor)
 • Çok zorlanmak istemiyorsanız büyücü karakter yaratmayın
 • Heavy değil light weaponlarda uzmanlaşın ( oyundaki light weaponlar daha güçlü)


  Mükemel bir oyun sistemi ve sınırsız eşya zenginleşen oyunda kendi karakterimizden başka rune slave ‘ler de yönetebiliyoruz, fakat bunlar level atlayamıyor.
  Rune slave/warior denen kişiler monumentlerden ünitler çağırabilen ve öldükleri zaman belli yapılar aracılığıa yaşama geri dönebilen kahramanlar.

  Oyunda bir çok npc ( none player character, yani bilgisayar tarafından yönetilen kahramanlar ) var. Size bir çok görev veriyorlar, birşeyler istiyorlar yada karşıklı alışveriş yapıyorsunuz. Oyunun en büyük eksiklerinden biri bu npc’lerle sadece ana kahramanın konuşabilmesi. Diğer karakterler bunu yapamıyor. Bu önemsiz bir ayrıntı gibi gözükse zaten yavaş olan ve hızlandırma ayarı bulunmayan dev haritalarla dolu bölümlerde o adamdan bu adama gidene kadar dakikaların geçmesi.


  Spellforce çok iyi bir rpg uygulaması olarak nitelendirilebilirse bile çok iyi bir strateji oyunu değil. En azından warcraft serisi kadar iyi değil. Oyunda kısayol tuşlarını olmaması beni çileden çıkardı, ayrıca kendi ünitelerimizin “yapay-gerizekalı” olması da can sıkıyor. Çok uzun süren oyun boyunca bir çok farklı ırkı yönetiyoruz. Bir ırkın rune’ı aldıktan sonra o ırka hükmetmeye başlıyoruz. Mekanik üniteler mevcut değil.

 • Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

  Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

  Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

  Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

  Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

  ×