1/2

Sphinx and the Cursed Mummy

Yağız Hoş
Yağız Hoş 3.06.2010 - 12:31
Mısırın mistik havası, bir cengaver ve bir de mumya
Platformlar PlayStation 2
Sphinx and the Cursed Mummy
  • Yapımcı - Yayıncı Eurocom Entertainment Software - THQ
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 78
Artılar Güzel konu, kaliteli grafikler ve iyi kontroller
Eksiler Bazı animasyonlar, mimikler daha iyi olabilirdi

Mısır, mistik havasıyla, büyüleyici tarihiyle oyun ve film endüstrisine her zaman iyi bir malzeme olmuştur. Sphinx and the Cursed Mummy'de bu malzemenin iyi bir ürünü. Oynanış tarzıyla, konusuyla ve grafikleriyle Beyond Good and Evil ayarında bir oyun. Oyun boyunca eğlenceli bulmacalar çözüp, karşımıza çıkan canlıları yok etmekle uğraşıyoruz; ayrıca oyunda azda olsa RPG öğesi de bulunuyor.

6-7 sene öncesinde bu tür oyunlara platform derdik; ama şimdi bu tarz oyunları belli kategorilere koymak mümkün değil. Bazıları adventure diyor ama alakası yok, o zaman Syberia'ya veya Monkey Island'a diyecek bir şey kalmaz. En iyisi aksiyon-macera diyerek, incelememize başlayalım. Oyunun yapımcı firmasıda Eurocom, daha önce Jungle Book ve Crash Bandicoot gibi oyunlarla tanımıştık.

Mısır'ı kuruttun mu?

Giriş FMV'si yarı tanrı Sphinx'in Uruk şehrini ve genç firavun Tutankhamon'u kötü güçlerden korumak için Anibus tarafından görevlendirilmesi ile başlıyor. Bu kötü gücün Tutankhamon'in ağabeyinin elinde olduğunu ve bu güç ile kardeşinden kurtulup imparatorluğu ele geçirmeye çalıştığını daha sonradan öğreniyoruz. Tutankhamon mumyalanırken büyücünün yaptığı bir hata yüzünden canlı bir mumyaya dönüşmesi ve kötü ağabeyinin açılan bir delikle boyut değiştirmesi konuyu rayına oturtuyor. Anladığınız üzere oyun entrikalarla dolu.

Platformlar arasında mistik sıçrayışlar...

Oyuna Sphinx ile başlıyoruz, ancak ilerleyen bölümlerde farklı ortamlarda Tutankhamon karakterini de yönetebiliyoruz. Hatta Tutankhamon lanetlendikten sonra mumya olarak yönlendirilmek zorunda kalıyor. Aksiyon işini genelde Sphinx devralırken, Tutankhamon bulmacalarla uğraşıyor. Bulmacalar da oyundaki eğlence dozunu arttırıyor, mesela mumya ile acaip bir yerden (betimlemesini yapamam uzun sürer:)) elektrikle yükleniyoruz ve elektriği kaybetmeden etraftaki jeneratörleri çalıştırıp platformları hareketlendiriyoruz. Sphinx ile ilerlediğimiz bir bölümde de ininde istirahat etmekte olan bir hayvanı taş yardımıyla oradan çıkarıp, bağlı olan bir taşın iplerini, hayvanı kendi üstümüze çekerek koparttırıyoruz. Başka bir bölümde de bir canavara coconut verip, ağzıyla bizi uzaklara atmasını sağlıyoruz. Kısaca point and click'lerdeki gibi al-ver, birleştirle uğraşmıyoruz.

Sphinx'de oyun ilerledikçe yeni yetenekler kazanabiliyor. Havada takla atmak, deniz altında balıklama yüzmek vb. ayrıca yeni büyüler ve daha keskin kılıçlar edinebiliyoruz. Tutankhamon ölümsüz olduğu için (mumya olduktan sonra) alev almak, önceden dediğim gibi elektrik yüklenmek, ezilmek şartıyla düzleşmek (kağıt gibi oluyor), nereden düşerse düşsün ölmemek gibi yeteneklere sahip.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×