Spider-Man 2

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Duvarda yürüme sanatı
Platformlar PSP
Spider-Man 2
  • Yapımcı - Yayıncı Vicarious Visions - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 80
Artılar Grafikler ve animasyonlar, Boss savaşları
Eksiler Kısa oyun süresi, kamera kontrolü
Yılların eskitemediği halkın kahramanı, suçluların bir numaralı düşmanı olan Örümcek Adam geri döndü. Eskiden daha ziyade kahramanımızı basılı olarak takip ederken, teknolojinin gelişimi ile birlikte Spider Man’i de daha çok dijital ortamda görür olduk. Aslında karakterin iki boyutlu ortamdan üç boyutlu ortama geçerken aldığı kilolar haricinde değişen çok bir şey yoktu. Yine maceradan maceraya koşuluyorduk, hatta bu sefer buna bizzat tanık olurken bulduk kendimizi. Ancak yinede arada geçmişe dönüp, tozlu sayfaları çevirirken aldığım tadı, yeni nesil konsollarda bulamaz oldum.

Örümcek ağı

Spider-Man 2 için PSP’ye çıkmış ne en iyi aksiyon oyunu diyebiliriz, ne de en orta. Yapımın daha çok orta üstü sınıfta kendine yer açıp yerleşmeye meraklı göründüğü söylenebilir. 3D aksiyon tabanlı olan oyunumuz, filmin ana hikayesi ile bağlantılı şekilde gelişiyor. Birbirine bağlı yaklaşık yirmi bölüm boyunca görev tabanlı bir yapıda ilerleme gösteriyoruz. Ancak ne yazık ki bölümlerin pek de uzun olmadıklarını belirtmekte fayda var. Zaten genele baktığımızda oyunun tamamının birkaç saatte bitiyor olması nedeni ile uzun soluklu bir aksiyon arayanların çok fazla yanaşmaması gerekiyor.

İlk bölümle birlikte faydalı sayılabilecek bir eğitim veriliyor. Böylece oyun içinde tuş kullanımı ve kombinasyonlarına dair temel bilgiyi ediniyoruz. Zaten oyun içinde olduğumuzdan zamanla eğitim sessiz sedasız kenara çekilerek oynamamıza yol veriyor. Bölümler içinde genellikle rehine kurtarmak tarzı mini görevler, düşmanlarla savaşarak ilerlemek şeklinde gelişim söz konusu oluyor. Açık ve kapalı mekanlarda araştırılacak pek çok çevre öğesinin eşlik ettiği bölümlerin ise diğer konsol versiyonları kadar ucu açık bir yapıda olmadığı gözleniyor. PSP’ye bu kadarı sığmış diyor ve yolumuza devam ediyoruz.

Standart düşmanlardan başka kimi zamanda Örümcek Adam’ın tanıdık olduğumuz azılı düşmanları ile burun buruna geliyor ve kavga ederek yolumuza devam ediyoruz. Ancak bu düşmanlarla pratik şansımız olmadığından, kavgalar biraz daha çetin geçiyor. Karakterimiz analog kol ile kontrol ederken, şekil tuşları ile de temel aksiyonları gerçekleştiriyoruz. Oldukça esnek bir yapıda olan Örümcek Adam ile duvarlara tırmanmak, yüksek yerlere sıçramak, düşmanlara ağ fırlatmak, farklı kombinasyonlar yaratarak değişik vuruş ve defans taktikleri geliştirmek mümkün kılınmış. Buton kontrolleri ise bu hareketlerin altından kolaylıkla kalkarak bizlere sıkıntı yaşatmıyorlar. Bu bakımdan dövüş sahnelerinin oldukça kolay ve eğlenceli olduğu söylenebilir. Karakterin meşhur hareketi olan bir yerden bir yere ağ atarak gitmesi de yapımda unutulmayan kısımlardan. Geçtiğimiz bölümlere karşılık kazandığımız puanları ise Örümcek Adam’a güç, sağlık, çeviklik gibi yatırımlar olarak kullanmakta mümkün kılınmış. Ancak oyunun kısa olması nedeni ile bu RPG etkenlerinin zayıf kaldığı söylenebilir.

Duvar sürüngeni

Görsel olarak baktığımızda Spider Man’in oldukça detaylı tasarlandığı görülüyor. Keza animasyonlarında oldukça yumuşak ve güzel olduğu söylenebilir. Özellikle iç mekanlardaki ışıklandırma efektlerinin gerçekçilik kattığı gözleniyor. Sesler bakımından ise özellikle dublajlarda oldukça iyi iş çıkartıldığı görülüyor. Keza ses efektleri ve müziklerde oyunun ritmine ayak uydurmaktalar. Kısa oyun yapısı nedeni ile farklı zorluk seviyelerinde tekrardan oynanabilir olan yapımda kilitli içeriği açmakla da vakit geçirilebilir. Spider-Man 2, özellikle çizgi romanın fanları tarafından beğenilecektir. Oynanabilecek farklı aksiyon alternatifi arayanlarda deneyebilirler.
Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2022 12:43
Kalan Karakter : 300 Gönder
Spider-Man 2

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×