Spider-Man: Miles Morales PC inceleme

Samet Basri Taşlı
Samet Basri Taşlı 18.11.2022 - 19:19
PlayStation'ın PC'ye gelen oyunlarından biri daha inceleme masamızda. Spider-Man: Miles Morales PC incemele içeriğimizde oyunun PC versiyonuna yakından bakıyoruz.
Platformlar PC, PlayStation 5
Spider-Man: Miles Morales PC inceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Insomniac Games - Sony Interactive Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 78
Artılar Harika optimizasyon
Görsel açıdan şahane
Yeni bir karakter hissiyatı veriyor
Kontroller oldukça rahat
Dualsense desteği
Spider-Cat
Eksiler Kısa oyun süresi
Karakterler yeterince iyi işlenmemiş

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales PC inceleme içeriğimizde masaüstü bilgisayarlara gelen PlayStation oyununa yakından göz atıyoruz.

Spider-Man: Miles Morales PC inceleme

Yazın oyunsuz kaldığımız dönemlerde PC sürümü ile karşımıza çıkan Marvel’s Spider-Man, hem konsolu olmayan oyunculara hem de PC’de daha kaliteli bir görsellik ile oynamak isteyenlere güzel bir fırsat olmuştu. Hem orijinal oyun hem de DLC paketlerini içeren ve harika bir şekilde PC oyuncularının beğenisine sunulan Marvel’s Spider-Man oldukça iyi yorumlar almıştı. Şimdi sıra oyunun devam hikayesi olarak karşımıza çıkan ve PS5’in çıkış oyunlarından birisi de olan Marvel’s Spider-Man: Miles Morales’in!

Spider-Man: Miles Morales PC inceleme

Büyük Güç Küçük Kahraman

Ana hikayenin sonrasında geçen Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Peter Parker’ın eğitmenliği altında kahramanlık yapmayı öğrenen yeni Örümcek Adam’ın hikayesini anlatıyor. Oyunun PlayStation konsolunda çıkan sürümü için ayrıntılı bir inceleme yapmıştım, bu yüzden hikaye kısmına çok değinmeyi planlamıyorum. Kısaca bahsetsek yeterli olacaktır.

Ana oyundaki olayların ardından örümcek güçlerini kazanan ve Peter Parker ile birlikte eğitim gören Miles, “ufak” bir hata sonucu Rhino’nun ve birçok suçlunun kaçmasına sebep oluyor ve etrafı toplamak örümcek ikilisine kalıyor. Ardından Peter “hadi ben tatile kaçtım” diyerek şehri bize bırakıyor ve gidiyor. “Ben de çok batırdım, işi yaparak öğrenmek lazım” demeyi de ihmal etmiyor yeni ve anlamsız bir şekilde aşırı genç gözüken Peter.

Spider-Man: Miles Morales PC inceleme

Hikaye görünüşte kusursuz gözüken büyük bir şirket patronu ve ona karşı operasyon yürüten Tinkerer’ın yüksek teknoloji kullanan grubu arasındaki bir mücadelenin ortasına bırakıyor bizi. Örümcek Adam’ların kaçınılmaz kaderi olan “önce herkes örümceği ezsin” durumu Miles’ın da başına geliyor ve ortalama 10 saatlik bir maceraya atılıyoruz. 

Daha Işıltılı Bir Macera

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Peter Parker’a göre biraz daha fazla güce sahip olan Miles ile oynamamızı sağlıyor. Miles’ın yeni güçleri sayesinde biyo elektrik ve görünmezlik üzerine kurulmuş farklı yetenekler kullanabiliyoruz. Bu yetenekler hem dövüşlerde hem de etrafı gezerken işimize yarayacak şekillerde geliyor.

Spider-Man: Miles Morales PC inceleme

Daha önceki incelememde de söylediğim gibi, stealth özelliklerini zorunlu olmadıkça kullanmıyorum, Miles’ın görünmezlik yeteneğini daha çok düşman sayısı arttığında, başımı beladan kullanmak için kullandım. Biyo elektrik güçleri ise hem görsel hem de işlevsel açıdan muhteşem. Düşmanları elektrik ile havaya kaldırıp yere vurmak, ağ üzerinden elektrik ileterek çarpmak ya da etrafta gezerken kendinizi biraz daha yukarı savurmak için kullanabiliyorsunuz. 

Miles Morales’in bulmacaları orijinal oyundaki sürekli tekrar eden sıkıcı sekanslar yerine daha basit ve hızlı çözülebilir şekilde karşımıza çıkıyor. Oyundan soğutacak derecede sıkıcı yan karakterleri kontrol ettiğimiz gizlilik görevleri ise tamamen gitmiş durumda. Bu kocaman bir artı! Zaten 10 saat oyun, bir de bu görevler olsa düşünemiyorum. Tempo neredeyse hiç düşmüyor.

Miles Morales PC inceleme

Geçtiği dönem itibariyle daha karlı ve Christmas ruhunu yaşatan bir New York’ta geziyoruz. Hikaye görevlerinin dışında yapabileceğiniz yan görevler, çevreden toplanabilir nesneler ve durdurulacak suçlar bulunuyor. Bunlar sayesinde yeni yetenekleri ve kostümleri açmak mümkün. Her şeyi elde edeceğim diye uğraşmak isterseniz yaklaşık 16 - 18 saat gibi bir süre harcamanız mümkün. Zorluk seviyesi de bu süreyi etkileyecektir tabii ki.

Oyunu hem klavye - mouse hem de DualSense kontrolcü ile oynadım ve her ikisinde de oldukça keyifli bir oynanışa sahip olduğunu söyleyebilirim. Klavyede tuşların yerlerine alışmak biraz vakit alabiliyor, bunda benim kumanda ile oynamaya alışmamın da etkisi var. Kablo ile bağlayarak kullandığım DualSense ise PlayStation 5 ile aynı performansı veriyor. Hem Dokunsal Geribildirim hem de Uyarlanabilir Tetik özellikleri aktif durumda, üstüne ağ atarken kumandadan gelen sesler de oldukça hoş. Fırsatınız varsa bir deneyin, ağ atarak gezmeyi çok daha keyifli hale getiriyor.

Miles Morales PC inceleme

Görsellik ve Performans

PlayStation’ın exclusive oyunları PC’ye getirme konusunda oldukça başarılı işler çıkardığını, önceki oyunlarından biliyoruz. Peki Miles Morales bu başarıyı devam ettirebiliyor mu? Kesinlikle!

Oyun kesinlikle harika gözüküyor. PlayStation 4 sürümünü incelemiş ve PlayStation 5 sürümünü de oynamış birisi olarak, zaten güzel gözüken bir oyunun PC desteğiyle ne kadar daha güzel gözükebileceğini birinci elden görmüş oldum. Christmas dönemindeki New York’ta her yer kar altında, çevrede kutlama süslemeleri parıldıyor, Tinkerer’ın oyuncaklarını kullanan düşmanların mor ışıkları ve Miles’ın elektriği çok daha etkileyici bir biçimde karşımızda.

Ben oyunu RTX 2060 ekran kartı ve AMD Ryzen 7 2700X işlemcisi bulunan, 24 GB RAM sahibi bir PC’de en yüksek ayarlarda rahatlıkla oynadım. Hem 2K hem de 1080p çözünürlükte performansı deneme fırsatım oldu. 2K çözünürlükte en yüksek ayarlarda 20 ile 40 arasında gezinen FPS, ayarları ortaya almam ile 60’a kadar ulaştı, zaten konsol için kullandığım bir ekran olduğundan daha yükseğini desteklemiyor ekranım. 1080p çözünürlükte ise en yüksek ayarlarda sorunsuz bir şekilde yüksek FPS aldım.

Miles Morales PC inceleme

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales Ray Tracing özellikleri ile öne çıkan bir oyundu ve PC sürümünde de RTX özelliklerini nasıl kullandığını görmek gerek. 1080p çözünürlükte hem RTX Reflections hem de RTX Shadows birlikte açık iken Very High ayarlarda yaptığım denemelerde 26 - 40 arası bir FPS gözlemledim. Oyunu ilk oynadığımda Playstation 4 kullandığım düşünülürse, rahatsız edici bir değer değil. Ayarları düşürerek daha yüksek değerler almayı başardım ama sabit 60 FPS için uygun gereksinimlere sahip değilim zaten.

Tabii ki bu bahsettiğim değerler DLSS teknolojisinin desteği ile aldığım FPS değerleri. Oyun ayrıca AMD FSR 2.1, Intel XeSS ve IGTI gibi diğer seçeneklere de sahip. Özellikle IGTI FPS değerini gözle görülür şekilde arttırıyor ama görsel olarak daha keskin ve göze batan grafikler sunduğu için tercih etmedim.

Miles Morales PC Grafikler

Tıpkı Marvel’s Spider-Man gibi Miles Morales’in optimizasyonu da gayet iyi olmuş. Ultra geniş ekran desteği sunan oyun, herhangi bir FPS kilidine sahip değil, sınırlar sizin sahip olduğunuz PC özellikleri kadar. Üstelik oyunun en düşük grafik ayarları bile oldukça düzgün gözüküyor, bu da herkesin ulaşabileceği ve oynayabileceği bir oyun olduğunu gösteriyor.

Sonuç

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales PC sürümünde harika bir iş çıkarılmış, oyun çok güzel gözüküyor, neredeyse her PC’de çalışabilecek kadar iyi optimize edilmiş, oldukça keyifli bir eklenti paketi olarak övgüleri ve yüksek puanları hakedecek bir oyun. Sahip olduğu en büyük sorun ise bunun bir eklenti paketi değil, tam oyun olarak satılması. Ben de yorumumu buna göre yapmak zorundayım.

Miles Morales PC alınır mı

Daha önce incelemede söylediğim her şey burada da geçerli, bu oyun bir ek paket olsa ve buna göre tanıtılıp fiyatlandırılsa gönül rahatlığıyla herkese önerebileceğim bir yapım olurdu. Fakat geçtiğimiz yaz çıkan Marvel’s Spider-Man ile aynı fiyat etiketine (50 dolar) sahip olarak çıkan bir oyun için sunduğu içerik ve yenilikler oldukça zayıf, üstelik oyun süresi de çok kısa.

Marvel’s Spider-Man oyununa bayıldıysanız ve daha fazlasını istiyorsanız sizin için ideal bir oyun ama belki bir indirim beklerseniz daha iyi olabilir. Türkiye’de Steam ve Epic Games üzerinden satılan oyunun fiyatı 499 TL olarak belirlenmiş. Ülkemizdeki yeni oyun fiyatlarını düşününce kabul edilebilir gibi ama orijinal oyunun da aynı fiyatta olduğunu ve sunduğu içerik açısından daha zengin olduğunu unutmamak lazım. Tercih tamamen size kalmış.

Yorumlar 19
MK Okuru
MK Okuru 30.03.2023 17:30
Kalan Karakter : 300 Gönder
mjromeo
mjromeo 18.11.2022 19:46
demek öyle? korsan bandını sandıktan çıkarmanın vakti geldi
MK Okuru
MK Okuru 24.11.2022 11:43
Şimdi firmalar düşünsün.senin gibi bir oyuncu ve inanılmaz bir pazar olan TR pazarı ellerinden kayıp gidiyor.kesin sana vazgeçmen için mail felanda gelir.takipteyiz seni reyizzz.
MK Okuru
MK Okuru 18.11.2022 22:25
Elbette korsan alıp oyun oynayabilirsiniz tabi bu korsan oyunlardada güvenlik riski eskiye göre hiç olmadığı kadar çok ama çok fazla mazallah korsan oyun oynayacağım diye bir anda bedeli daha ağar olabilir.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.11.2022 07:07
78 puan nedir ? En az 85 olması lazım.
MK Okuru
MK Okuru 22.11.2022 07:22
Bence en az 99 olmalıdır(!)
MK Okuru
MK Okuru 20.11.2022 14:13
bence en az 86 olmalı :P
MK Okuru
MK Okuru 19.11.2022 18:12
Hayır en az 98 olması gerek olur mu?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.11.2022 10:31
RTX 2060 ekran kartı ve 24 GB Ram li PC de 2K da 20-40 arası fps aldım deyip, oyunun optimizasyonu mükemmel demek te ne bileyim.. :))
MK Okuru
MK Okuru 20.11.2022 17:41
11:47 kasmaktan oynayabiliyorsan dandik PC de oyna o zaman
MK Okuru
MK Okuru 20.11.2022 11:47
En dandik PC bile çalıştırıyor ama sen bilirsin :P
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.11.2022 09:23
Harika optimizasyon mu dövüş sahnelerine gelince kasma sorunu nerden geliyor peki
MK Okuru
MK Okuru 19.11.2022 23:09
Merline göre her oyunun optimizasyonu iyidir hala anlayamadın mı :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.11.2022 21:38
oyun güzel. editörün yorumlarına katılıyoırum. ama bunu alacağınıza 100 tl daha koyun, elden ring alın
MK Okuru
MK Okuru 19.11.2022 10:34
Elden Ring dediğin oyun herkese hitap eden ve herkesin oynayabileceği bir oyun değil. O oyun için sabır ve yetenek gerek. :)
MK Okuru
MK Okuru 19.11.2022 07:08
Elden ring herkesi sarmaz.. Herkes hikayesiz bomboş boss sevmeyi sevmiyor.. 100 tl az koyuk spiderman oynayın :)
MK Okuru
MK Okuru 19.11.2022 06:29
Ne alaka ? Herkes elden ring sevmek zorunda yada almak zorunda mı? Çok sıkıcı bi oyun.Bu türlerde bloodborne daha iyi.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Spider-Man: Miles Morales PC inceleme

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×