Spiderman: Friend or Foe

Spiderman: Friend or Foe

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Spiderman düşmanları ile dost olursa...
Platformlar PSP
Spiderman: Friend or Foe
  • Yapımcı - Yayıncı Artificial Mind - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 80
Artılar Düşman karakterler ile oynanabiliyor, iyi seslendirmeler, her yaş gurubuna hitap ediyor
Eksiler Multiplayer, kolay oynanış
Düz duvara dahi tırmanması ve sık dokuduğu ağları ile meşhur karakterimiz Spiderman, yeni bir macerası ile karşımızda. Spiderman üçleme filmi ve çizgi romanlarından esinlenilen yapımda, Dünya’yı tehdit eden düşmanlara karşı filmden tanıdığımız ve adı kötüye çıkmış Doc Ock, Green Goblin, Venom ve Sandman gibi karakterlerle birlikte savaşıyoruz.

Bilinmeyen bir güç tarafından meteor parçaları sayesinde Dr. Ock ve Green Goblin gibi aslında tarafımızda olmayan düşmanların beyinlerini yıkayarak kontrollerini ele geçiren düşmanımız, işini büyütmeden Dünya’yı kurtarmak her zamanki gibi bizim görevimiz oluyor. S.H.I.E.L.D yöneticisi Nick Fury’nin de yardımı ile hem Dünya’yı bu güçten korumaya çalışıyor, hem de düşmanken dost olan beyni yıkanmış karakterleri kurtarmaya çalışıyoruz. Yapım boyunca Tokyo, Transilvanya ve Nepal gibi şehirlerin egzotik mekanlarında bulunuyoruz. Bu mekanlar boyunca asıl düşmanlardan önce karşımıza holografik düşmanlar çıkıyor. Holografik düşmanlar, birden yerden bitiyor ve üzerimize doğru koşmaya başlıyorlar. Düşmalara karşı yalnız savaşmıyor, yanımızda yapımdaki karakterlerden biri de sürekli bize eşlik ediyor. Spiderman ile diğer karakter arasında sağ omuz tuşu ile geçiş yaparak kontrolünü de sağlayabiliyoruz. Bir karakterin üç kez ölme hakkı bulunuyor. Örneğin Spiderman platformdan aşağı düştüğü an kontrol diğer karaktere geçiyor ve Spiderman harita üzerinde kısa bir süre sonra tekrardan beliriyor. Böylece bu süreyi diğer karakter ile dolduruyoruz. Her iki karakterde tüm ölme haklarını yitirdiğinde ise yapım bölüm başından tekrar başlıyor.

TR versiyonu: Şopaydır Man

Holografik yaratıklar ve düşmanlar aynı yolla öldürülebiliyor, fakat bölüm sonlarında çıkan “Boss” düşmanları haklamak biraz daha yaratıcılık ve emek istiyor. Spiderman denilince ilk akla gelen ağını ise platformlar arası daha geniş açıklıkları geçmek için kullanıyor. Yaklaşık altı saatlik bir oynanış süresi olan yapım boyunca, platformdan platforma atlıyor, düşmanları öldürüyor, etraftaki nesneleri kırıp puan ve yetenek geliştirici içerikleri topluyoruz. Farklı şekillerde dövüşebilen karakterlerimiz tuşlara birden fazla sayıda basılması, ya da farklı tuşlara art arda basılması ile combo hareketlerini sergiliyorlar. Başlarda sınırlı olan hareketlerimiz zaman geçtikçe artıyor ve ağımızı daha etkin kullanmak gibi farklı sitiller ortaya çıkıyor. Yapım grafikler açısından bakıldığında hayli tatminkâr görünüyor. Bölüm tasarımları ve kaplamalar gayet güzel yapılmış. Karakter modellemeleri üzerinde titizlenildiği de açık bir şekilde görülüyor. Karakter animasyonları da gayet başarılı. Özellikle combo hareketler izlenmeye değer. Karakter seslendirmeleri de gayet başarılı yapılmışlar.

Yapımda bulunan Co-op modu sayesinde herhangi bir zamanda arkadaşınız da oyuna dahil olabiliyor ve haritada ki diğer karakterin kontrolünü alarak düşmanların temizlenmesinde size yardımcı oluyor. Multiplayer için yetersiz görebileceğiniz iki kişilik oyun desteği dışında, çok nadir de olsa kamera açıları platform görüşünde yetersiz kalarak derinliğin anlaşılmasını engelleyebiliyor. Genel olarak bakıldığında yapımı daha küçük yaşlı oyuncularında oynayabileceği görülüyor. Bu demek değil ki oyun küçüklere göre, aksine her yaşa hitap ettiğini söyleyebiliriz. Spiderman: Friend or Foe, eğlenceli zaman geçirmenizi sağlayacak, özellikle Spiderman severlerin çok hoşuna gideceği bir yapım olmuş. Platform oyunlarını seviyorsanız tavsiyedir.
Yorumlar 18
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2021 04:54
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×