Spinout

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Futuristik yarış gezegenine giriş
Platformlar PSP
Spinout
  • Yapımcı - Yayıncı Icon Games - Ghostlight
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 73
Artılar Farklı yarış tipi, mini oyunlar
Eksiler Kamera açıları
Bu defa PSP’de farklı konsepte sahip bir yarış türü ile karşı karşıyayız. Biraz Super Monkey Ball biraz da Mercury tarzında içeriği sahip, ancak tam anlamı ile her iki oyuna da benzemeyen bir yapım Spinout. Yarış türünü farklı bir biçimde yeniden tanımladığı dahi söylenebilir.

Benzeyen yönler

Yapımda galaksinin en üst tabaka yarış gurubu üyelerinden birini, Xorber’ı yönetiyoruz. Onu biraz gelişmiş bir top olarak tanımlamak, muhtemelen yanlış olmayacaktır. Super Monkey Ball oyununda, topun içinde bir maymun bulunmakta ve yürüyerek onu hareket ettirmekteydi. Spinout’ta ise topun içinden maymun bulunmamakta, ancak çok daha teknolojik bir yapıya sahip. Super Monkey Ball’da ortam son derece sevimli ve renkli, Spinout’ta ise ortamlar tamamı ile bilim kurgusal bir yapıda. Yapım, Mercury ile labirenti andıran yapıda ortak nokta yakalıyor.

Ana menüde bulunan modlar arasında Arcade, Career, Practise, Time Trial, Xorb Bowling seçenekleri bulunuyor. Arcade modunda zorluk seviyesini belirleyebildiğimiz çok sayıda bölüm bulunmakta. Başlarda kolay seviyeler giderek zorlaşan ve karmaşıklaşan bir yapıya sahipler. İçerik ve oynanış olarak ise başlangıç noktasından bitiş noktasına ulaşmaya çalıştığımız, genellikle dar ve tuzaklarla dolu platformlar üzerinde Xorb topumuz ile seyahat ettiğimiz bir yapıya sahipler. Bölümler başta kilitli iken, kendinden öncekiler tamamlandıkça oynanabilir hale gelmekteler. Career modunda ise seviyeler ana gezegenler altında toplanmışlar. Her gezegenin ise farklı bir teması bulunmakta. Bir gezegende uzun gökdelenler arasında oynarken, bir diğerinde kanyon teması hakim olabiliyor. Arcade modunda olduğu gibi zorluk seviyesi Career modunda da belirlenebiliyor. Ancak en kolay seviyede dahi bölümler oldukça zorlayabiliyor. Bunun dışında ise çıkış noktasına varmamız gereken bir süre bulunmakta.

Zaman azalıyor

Süre bitimine kadar çıkışa ulaşılamazsa oyun bitiyor ve en baştan başlamak gerekiyor. Bölümler boyunca ince patikalardan geçmek, yokuş aşağı/yukarı gitmek, platformlar arası boşluklardan atlamak, etraftaki bonusları toplamak gibi aksiyonları gerçekleştiriyoruz. Çoğu zaman ise hızımız fazla ya da yavaş geldiğinden uçurumlardan düşüyor ya da bir duvara bindiriyoruz. Açıkçası biraz narin bir topu kontrol ettiğimiz söylenebilir. Zira biraz sert duvara çarpmaya dursun, hemen patlıyor ve bölüm sonuna kadar kullanmamız için verilen 3 haktan biri siliniyor. Üç hak bittiğinde ise baştan başlamak gerekiyor. Ekstra hız veren, dayanıklılığımızı arttıran gibi envai çeşit bonuslar da etrafa serpiştirilmiş durumda. Bonuslar sayesinde ve yarışları başarıyla tamamlayarak Xorb’u modifiye ederek daha işlevsel bir hale getirebiliyoruz.

Practice modunda ise tahmin edeceğiniz gibi açık olan bölümlerde alıştırma yapma şansımız var. Time Trial modunda ise zamana karşı yarışıyoruz. Xorb bowling ise yapımda bulunan enteresan içeriklerden biri. Xorb ile dar yolların sonundaki bowling kukalarını devirmeye çalışarak puan topluyoruz. Multiplayer desteği de olan Spinout, Wireless üzerinden 4 kişiye kadar yarışma fırsatı veriyor. Analog kol ile topu yönettiğimiz yapımda D-Pad ile kamera açılarını ayarlayabiliyoruz. Yapımın beklide en büyük eksiği bu noktada açığa çıkıyor, zira kamera çok yavaş yön değiştiriyor ve çoğu zaman bizim desteklememiz gerekiyor. Sesler ve grafikler açısından baktığımızda, yapımın ortalama seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak değerlendirecek olursak; Spinout, hızlı atmosferi, farklı oynanış tarzı ve mini oyunları ile çok uzun süre olmasa da bir müddet eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayabilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 02:19
Kalan Karakter : 300 Gönder
Spinout

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×